Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino

Śmieci, odpady, ZUOS (fot. Tcz.pl)
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino
Niedawno obchodzony Nowy Rok sprzyja podejmowaniu postanowień na kolejne 365 dni. Wśród nich można wymienić regularne chodzenie na siłownię czy udział w szkoleniach. Jest jednak nad czym pracować również w kwestii ochrony środowiska. W 2021 r. na przeciętnego Polaka przypadło bowiem prawie 370 kg odpadów, czyli o ponad 100 kg więcej, niż w 2011. Czy obecny rok przyniesie ich mniejszą ilość?

W naszym kraju od kilkunastu lat utrzymuje się trend rosnącej produkcji odpadów. Dekadę temu, w 2011 r., Polacy wyprodukowali ich ponad 9,8 mln ton. W 2021 r. było to już prawie 4 mln więcej - aż 13,7 mln ton. Odpowiadało to wadze prawie 35 tys. przygotowanych do jazdy polskich pociągów Pendolino (ED250). Dynamikę zmian pokazuje również średnia masa odpadów w przeliczeniu na każdego Polaka. W 2011 przypadło 255 kilogramów na osobę, natomiast 10 lat później aż 369 kg/os.

- Coraz wyższy standard życia, a co za tym idzie, większa konsumpcja dóbr i towarów to jeden z czynników, który przekłada się na rosnącą ilość odpadów. Im więcej kupują ludzie, tym więcej śmieci trafia później do kosza. Cały czas wiele produktów jest również sprzedawanych w jednostkowych opakowaniach plastikowych, m.in. niektóre owoce i warzywa oraz pieczywo. Polepszająca się sytuacja ekonomiczna i społeczna to również większa odpowiedzialność względem środowiska. Dlatego warto skłaniać się ku odpowiedzialnej konsumpcji, by również w ten sposób dbać o przyrodę - mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Noworoczne ekopostanowienia

Produkcja odpadów jest nieodłącznym elementem życia człowieka, dlatego też nie da się jej całkowicie wyeliminować. W Nowym Roku warto jednak dążyć do zmniejszania ilości wytwarzanych śmieci. Aby to zrobić, wystarczy kilka prostych kroków.
Pierwszym z nich jest rezygnacja z produktów jednorazowych, które najczęściej zrobione są z plastiku. Jego duże ilości pochłania produkcja butelek na wodę. A wiele gospodarstw domowych ma dostęp do pitnej "kranówki" dobrej jakości. Jej walory smakowe oraz zawartość minerałów można dodatkowo poprawić korzystając ze specjalnych filtrów, które montuje się bezpośrednio w instalacji lub zakłada w dzbankach. Z tworzyw sztucznych wykonywane są najczęściej także słomki, które zastępują dziś ich wielorazowe wersje - metalowe lub bambusowe. Także torby wielokrotnego użytku, np. bawełniane, są lepszym wyborem niż jednorazowe foliówki.

- Wybór ekologicznych odpowiedników produktów jednorazowych to dobry kierunek w dążeniu do ograniczania ilości produkowanych śmieci. Mniej odpadów to mniejsze obciążenie dla planety. Przedmioty wielorazowe są też w ogólnym rozrachunku tańsze - korzysta więc na tym również portfel. Równie ważna jest segregacja, dzięki której zwiększamy efektywność recyklingu - ocenia Felice Scoccimarro.


Zaledwie 40 proc. odpadów zebrano w 2021 r. selektywnie, a dzięki wrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników można je później ponownie wykorzystać. W Polsce odpady dzielone są na 5 frakcji. To papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło opakowaniowe, odpady zmieszane oraz bio. Te ostatnie, mieszkając w domu, można przetwarzać we własnym zakresie. Kompostowanie pozwala bowiem na przemianę organicznych odpadków w nawóz do ogródka.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • Hellen Paul _gość

  15.02.2023, 08:07

  Illuminati

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati i chcą, żebym był wielkim członkiem. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie po etapie śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo stąpałem po ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na wiadomość wielkiego członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedziałem, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi użyte nagranie i zapłaciłem dużemu członkowi, aby zaczął, i zostałem wprowadzony do Światowego Zakonu Illuminati. Potem dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli uważasz, że już próbowałeś oszusta lub jesteś, to do mnie należy pomoc w udziale, a następnie wypróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348056051569 lub przez e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 107.150.xx3.xx8 
 • Co_gość

  15.02.2023, 09:19

  Co za bzdura... to nie jest win społeczeństwa i nigdy nie będzie... czepiać się do koncernów...

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • KODi_gość

  15.02.2023, 09:37

  Za dobrze ludzie mają.

  Jarosław rozpasał naród. Za PO ludzie byli skromniejsi, bo pieniędzy nie było tyle co teraz nadrukowanych i tylko wybrani mogli je posiadać w nadmiarze. POtrzeba nam POwrotu Donalda Tuska to będzie mniej śmieci. Napłyną migranci, może będzie wojna i będzie skromniej.

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx8.xx2 
 • Szatan_gość

  15.02.2023, 09:55

  Po pierwsze: co to za jednostka miary: Pendolino? Z kolei ze śmieciami to nie tak, że to tylko wina koncernów. Owszem, to jest przyczyna bazowa, ale od nas samych zależy co z tym zrobimy. Jak to jest, że w dniu wystawiania śmieci jeden sąsiad wystawia tylko jeden worek z odpadami z tworzyw (nie, nie pali plastikiem w piecu) a drugi obok aż pięć? To samo w zmieszanych. To jest kwestia świadomych wyborów każdego z nas, a zwalanie winy na koncerny to wygodnictwo.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • gośśćć_gość

  15.02.2023, 10:40

  Odpady komunalne

  Jedyny i skuteczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów komunalnych to systemowe ograniczenie podaży form pakowania, a to jest zadanie Rządu polskiego.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • qq_gość

  15.02.2023, 10:19

  ale porównanie w temacie niech was ch..uj...a ile to bedzie słoni albo hipopotamów?

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • Polski Polak_gość

  15.02.2023, 10:48

  Nazywajmy rzeczy po imieniu!

  Ale to nie Polacy produkują śmieci, tylko producenci tych.... "dóbr wszelakich", czyli: pseudo-żywności, pseudo-ubrań, pseudo-zabawek, itd.! Dlaczego zamiast - jak dawniej - pakować w np. szkło, czy papier pergaminowy, to niemal wszystko ładowane jest do plastikowych opakowań?!?!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx7 
 • huda jola_gość

  15.02.2023, 13:37

  chudy ma zawsze rację

  Każdy Polak powinien być zważony i płacić DUŻY PODATEK OD NADWAGI. Kto żre wydziela dużo śmieci. MY dbający o siebie mówimy nie dla otyłych i obrzydliwych tłustych pachnących kebabem

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • Hazik_gość

  18.02.2023, 03:12

  Eeee

  Panie, ale od kebaba to wara, to niemal jedyne co można zjeść w Tczewie

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx5 
 • Jezus_gość

  15.02.2023, 15:07

  Jak tam pseudo redaktoryjne ku rwy zapomnieliście o nielegalnych wysypiskach śmieci i o massowych pożarach tych wysypisk ? Kto te śmieci tu sprowadzał kowalski czy jakieś szmaty w białych kołnierzykach.Problem z takimi ku r wami jak tcz, onet, wp itp jest chwilowy mainstremowy hype napędzany przez lewicowe środowiska jak greenpeace, lgbt, blm i strajk glupich pi zd, a później wszystkie szkody wywołane przez te środowiska odbijają sie na uczciwych obywatelach

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx0 
 • Truskawki_gość

  15.02.2023, 18:11

  Dziś chciałem kupić 250gr truskawek.. zapakowane w plastikowe pudełko wyścielone folią a to wszystko zapakowane z folie . I to ja mam uważać i brac odpowiedzialność na tony Śmieci...

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xx0 
 • qq_gość

  16.02.2023, 06:09

  ".. W Nowym Roku warto jednak dążyć do zmniejszania ilości wytwarzanych śmieci. .." barany już 1,5 miesiąca na boku. wszystkie lidle i biedry już narobiły tyle śmieci że bania mała. a to tylko w PL, a gdzie cała eko unia i inne eko usa i eko chiny oni i tak mają wy.j**.ane

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • Tczewianka_gość

  16.02.2023, 09:01

  Smieci

  Powinniscie raczej pisac o smrodzie z wysypiska w naszym Tczewie. Od czasu wprowadzenia segregacji smieci (w lato, w zaleznosci jak wiatr wieje) mieszkancy os. Bajkowego czy Os.Kolejowego, Os. Strzelnica zaczynaja czuc sie jak na gdanskich Szadulkach. Nie mozna okna otworzyc, aby smrodu nie wpuscic. To tzw. wspaniale Bajkowe zaczyna byc smierdzacym Bajkowym.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx3 
 • Damian_gość

  16.02.2023, 09:44

  To już jest hipokryzja w najczystszej postaci. Nie wspominając o tym jak krzywdzący jest tytuł artykułu. Obywatel nie produkuje śmieci, są mu sprzedawane wraz z produktem za które musi zapłacić. Potem musi je posegregować i składować do terminu ich odbioru. Następnie za proces sortowania ,przetwarzania i recyklingu również płaci w rachunku za odbiór odpadów który jest z kosmosu. Innymi słowy cały ciężar eko zrzucony jest na obywatela i jeszcze mu się wypomina, że produkuje śmieci bo za dużo kupuje??? Chyba mi głowa wybuchnie, co za bzdura!

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx9.xx9 
 • Hellen_gość_gość

  11.05.2023, 16:52

  Join Illuminati

  Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati i chcą, żebym był wielkim członkiem. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie po fazie śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo stąpałem po ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na wiadomość wielkiego członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedziałem, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi użyte nagranie i zapłaciłem dużemu członkowi, aby zaczął, i zostałem wprowadzony do Światowego Zakonu Illuminati. Potem dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli uważasz, że kiedykolwiek próbowałeś oszusta lub jesteś, to do mnie należy pomoc w udziale, więc daj szansę Lordowi Morganowi. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348055459757 lub przez e-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com

  Odpowiedz
  IP: 107.150.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.