Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

CKWS (fot. mat .prasowe)
Tczew - Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 1
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do swojego tczewskiego oddziału - Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną "Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii", pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.

Wystawa prezentuje kolekcje składające się z unikatowych obiektów, przekazanych przez Valeri Fenwick z hrabstwa Suffolk - brytyjską archeolożkę - i Barbarę Woroncow - emerytowaną muzealniczkę z Leeds polskiego pochodzenia.

- Zbiory egzotycznych łodzi NMM powiększyły się o 25% i zyskały jednostki niezwykle istotne dla nautycznych badań naukowych. Wielu z tych łodzi nie można spotkać w innych zbiorach na świecie, niektóre występują w nich niezmiernie rzadko - mówi Krzysztof Zamościński, kurator wystawy. Oprócz łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów, na wystawie znalazły się również mniejsze obiekty, takie jak modele jednostek pływających, figury dziobowe czy wiosła.


Na wyjątkowość ekspozycji wpływa również sposób prezentacji obiektów. Wystawa umieszczona została w magazynie studyjnym CKWS - nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej o interesującej architekturze. Osiem łodzi znajduje się na poziome 0, natomiast dwie z Oceanii unoszą się zawieszone w powietrzu. Łodzie oglądać można dodatkowo z poziomu I i II piętra. Towarzysząca wystawie prezentacja, osadza eksponaty w kontekście 18 miejsc Europy, Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Północnej, z których pochodzą. Wplecione są w nią wykonane przez Dział Digitalizacji NMM animacje, sporządzone w oparciu o modele 3D prezentowanych łodzi. Dzięki czemu możliwe jest obejrzenie tych interesujących eksponatów z każdej strony.


"Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii" - wystawa czasowa
22.09.2020 - 31.12.2021
Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  hbj_gość

  22.09.2020, 12:44

  Mogli zrobić muzeum iluzji a nie takie głupoty . Podziwianie łodzi łał

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA