Brzęczyszczykiewicz poszukiwany

Twarz
Tczew - Brzęczyszczykiewicz poszukiwany
Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? Mamy odpowiedzi na te pytania. Z pomocą przychodzi nasz portal Dane.gov.pl.

Nie od dziś wiadomo, że łączą nas wspólne geny. Możemy być spokrewnieni lub przynajmniej spowinowaceni z osobami spotykanymi przez nas w pracy, sklepie czy na spacerze.

Bo wszyscy Polacy


Istnieją odpłatne badania pokazujące nasz genotyp. Dzięki nim ludzie na całym świecie przekonują się, że ich przodkowie pochodzili często z różnych zakątków świata. To ciekawe informacje, jednak - z uwagi na koszty - wciąż dla nielicznych.

Na szczęście, dostępne na naszym portalu Dane.gov.pl, otwarte bazy są za darmo. Znajdziecie tam m.in. listę ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju, w tym te najpopularniejsze.

Dzięki niej - nieważne, czy nazywasz się Nowak, Paździorko, czy Kornacki - dowiesz się, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych o Twoim nazwisku żyje dziś w Polsce.

Chcecie poznać top 5 najpopularniejszych nazwisk w Polsce? Oto one:


1. Nowak - tak na nazwisko ma 204 876 osób
2. Kowalska/Kowalski - nazywa się tak 138 612 Polaków
3. Wiśniewska/Wiśniewski - to nazwisko, które nosi 110 375 osób
4. 99 464 - tylu Wójcików mieszka w naszym kraju
5. Kowalczyk - to nazwisko 97 928 osób.

Dlaczego tak się nazywam?

Rdzenie nazwisk mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona. Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu.

Większość z nas kojarzy również nazwiska bohaterów filmów, powieści albo audycji radiowych takie jak Matysiak, Zagłoba, czy Kmicic. Co ciekawe, oprócz świata kultury, spotkamy je również wśród współcześnie żyjących Polaków.

Jak się jednak okazuje, na próżno możemy wśród nich szukać nazwiska bohatera filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" - Brzęczyszczykiewicza. Akurat to nazwisko zostało wymyślone na potrzeby kinematografii.

Natomiast, jeśli zajrzycie na Dane.gov.pl, przekonacie się, że żyją wśród nas potencjalni krewni obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych - w Polsce jest dokładnie 11 osób noszących nazwisko Trump.

To niejedyna ciekawostka znaleziona na naszym portalu. Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie tam.

Kopalnia danych

Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne - dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre - dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Poznaj pozostałe zbiory danych dostępne na portalu Dane.gov.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +9

  juzew_z _kozenu__gość_gość_goś_gość

  09.09.2019, 06:28

  Proszę

  Piszcie artykuły o Tczewie . Kopiujcie tylko te związane z miastem. Bo jesteście na równi pochyłej.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx1 
 • -4

  observeur

  09.09.2019, 10:06

  Większość nazwisk pochodzi z czasów gdy niewolnictwo w Polsce było normą czyli do 1864 roku. Polska magnateria nadawała imiona i nazwiska swoim niewolnikom, tym nabytym i tym rdzennie urodzonym w ich włosciach według własnego widzimisię. Nie ma tu zadnego klucza wzorniczego, który mógłby odpowiadac za pochodzenie dzisiejszych potomków ówczesnych niewolników. Magnateria musiala nadawac imiona, bo zgodnie z ówczesnym prawem akt sprzedazy i praw nowego własciciela do niewolnika musiał byc na papierze, a niewolnik musiał posiadac prawdziwą metrykę wraz imieniem i nazwiskiem. Wyjątkiem gdzie imiona i nazwiska nadawano według jakiegos wzorca to nieliczne uwłaszczone rodziny i osoby , np. maganteria, szlachta, rodziny królewskie czy kler.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  Leszek_gość

  09.09.2019, 21:21

  A świstak siedzi i zawija w te sreberka.

  Cytuj
  IP: 167.71.xx9.xx6 

  kartofel_gość

  10.09.2019, 00:43

  A zaminusowały urazone potomki bo kazdy chce wierzyc , ze w jego żyłach plynie ślachetna krew :-)))

  Cytuj
  IP: 37.248.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.