Uwaga! Oszuści podają się za pracowników ZUS

Pilne (fot. tcz.pl)
Tczew - Uwaga! Oszuści podają się za pracowników ZUS
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych docierają sygnały o oszustach podszywających się pod jego pracowników. Ostatnio taki przypadek miał miejsce na Pomorzu - dwie kobiety pod pozorem badania lekarskiego okradły seniorkę.

Sposobów działania oszustów jest kilka. Fałszywi pracownicy ZUS mogą zjawić się w domu potencjalnej ofiary, oferując podwyższenie świadczenia lub wypłatę dodatku, niekiedy zaś obniżenie opłacanych składek. Oszustwo polega na wyłudzaniu danych osobowych np. przy pomocy fikcyjnych formularzy lub wyłudzaniu nienależnych opłat. Niekiedy oszuści proszą o przygotowanie dokumentów lub przygotowanie się do badania lekarskiego, a tymczasem okradają ofiarę. Na szczególne ryzyko narażone są osoby starsze i samotne. Zdarzają się też oszustwa internetowe.

- Wizyty pracowników poza placówkami ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to kontrola u płatników składek, najczęściej przedsiębiorców. Prowadzą ją wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie upoważnienia. Jest ona zawsze zapowiadana. Inspektor informuje o niej doręczając zawiadomienie. Przed kontrolą Inspektor musi okazać upoważnienie do jej przeprowadzenia. Drugi to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W takim wypadku pracownik ZUS może skontrolować chorego w domu lub innym miejscu, które jest wskazane w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Każdy pracownik ZUS, który przeprowadza kontrolę posiada odpowiednią legitymację. W razie wątpliwości co do tożsamości takiej osoby, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 można poprosić o pomoc w zweryfikowaniu sprawy i potwierdzenie tożsamości pracownika.

Należy zachować ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS. Szczególną uwagę trzeba zwracać na adres, z którego przychodzą wiadomości. Zakład w adresach używa rozwinięcia "zus.pl". W żadnym przypadku nie należy odpowiadać na maile, które wzbudziły wątpliwości ani otwierać załączników do nich. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera, a także uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. Jeżeli ktokolwiek z naszych klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -3

  No tak _gość

  08.04.2022, 13:00

  A co w tym dziwnego że się przebierają przecież zus to złodziejstwo jakich mało w poslce im nawet przebranie nie pomorze

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx7.xx6 
 • -3

  Emerytka genia_gość

  08.04.2022, 13:43

  ZUS mafia państwowa

  U mnie były też zusowskie zdziry,ale dogadałem się z nimi i teraz pracują dla PiSu ....każdemu wezmą i ujaa dadzą

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx9 
 • +2

  Paszli..._gość

  09.04.2022, 00:49

  yebać ich!

  Niech przyjdą do mnie, a potraktuję ich gorzej niż Ukraińcy Sowietów...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +3

  Arek_gość

  09.04.2022, 14:57

  polscy oszuści

  to tak jak rosjanie. Nie powinno być litości na takie osoby

  Cytuj
  IP: 45.87.xx2.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.