Nieprawidłowości w zwolnieniach lekarskich na Pomorzu. Zasiłki za milion złotych!

Lekarz
Nieprawidłowości w zwolnieniach lekarskich na Pomorzu. Zasiłki za milion złotych!
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas kontroli zwolnień lekarskich stwierdziły nieprawidłowości w prawie 1,2 tys. przypadkach. Kwota zakwestionowanych zasiłków przekroczyła 1 mln zł.

ZUS jest uprawniony do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich. To ustawowe zdanie ZUS, trzeba bowiem pamiętać, że środki, z których wypłaca zasiłki pochodzą ze składek na ubezpieczenie chorobowe wszystkich ubezpieczonych.

- W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. ZUS na Pomorzu skontrolował pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich prawie 3 tys. osób. W rezultacie prawo do zasiłku cofnięto w 172 przypadkach. Kwota cofniętych zasiłków wyniosła blisko 319 tys. zł. Kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich sprawdza co świadczeniobiorca robi, gdy pobiera zasiłek chorobowy, czy poprawnie wykorzystuje zwolnienie od pracy i czy nie wykonuje w tym czasie innej pracy zarobkowej. Powinien on bowiem postępować tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy. Niezależnie od wskazań lekarskich, ubezpieczony może wtedy wykonywać jedynie czynności codzienne i te związane z poprawą stanu zdrowia, np. może udać się na wizytę do lekarza, do apteki bądź po zakupy spożywcze. Postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla chorego i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia jest zachowaniem niezgodnym z celem zwolnienia lekarskiego. Chodzi np. udział w wycieczkach, imprezach, remont mieszkania lub pracę zarobkową. Należy pamiętać także, że zwolnieniem lekarskim nie można swobodnie dysponować, tak jak np. urlopem wypoczynkowym. Wykorzystywanie go niezgodnie z jego celem skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Od stycznia do września tego roku lekarze orzecznicy ZUS z Gdańska i Słupska wydali 17,9 tys. orzeczeń w sprawie zwolnień lekarskich. Ich efekt to ponad 1 tys. przypadków, gdzie kontrolowanych uznano za zdolnych do pracy i zwolnienia skrócone łącznie o 7953 dni, a więc ponad 21 lat. W sumie, w wyniku takich kontroli, cofnięto zasiłki chorobowe w kwocie, która przekracza 762 tys. zł. Podczas tego rodzaju kontroli lekarze orzecznicy sprawdzają czy ubezpieczony, który korzysta ze zwolnienia nadal jest chory i czy należy kontynuować zwolnienie, czy też trzeba je skrócić. Lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie, ale także wystawić skierowanie na badanie specjalistyczne. Może też poprosić o udostępnienie dokumentacji medycznej czy zlecić wykonanie badań pomocniczych. Jeżeli stwierdzono nieprawidłowości ZUS wydaje decyzję o odmowie prawa do świadczeń lub obowiązku zwrotu nienależnie pobranych zasiłków.

- Do obu rodzajów kontroli typuje się najczęściej zwolnienia, które m.in. budzą wątpliwości z uwagi na okres niezdolności do pracy nieadekwatny do schorzenia, czy przypadki, w których ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne schorzenia. Zawraca się też uwagę na tych, którzy nie stawił się na badanie przez lekarza orzecznika w wyznaczonym terminie lub wcześniej dopuścili się nadużyć. - dodaje Cieszyński.

Pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych są także uprawnieni do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, za które wypłacają pracownikom i innym ubezpieczonym, np. zleceniobiorcom zasiłki chorobowe , opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych może wystąpić o przeprowadzenie kontroli do ZUS, który wypłaca zasiłki jego pracownikom.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +4

  Ludzie_gość

  15.11.2023, 09:42

  Parodia

  To tak samo jakbym płacił moje pieniądze mechanikowi a ten wysyłał szpiega czy poprawnie jeżdżę własnym prywatnym samochodem. Utopia.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx5 
 • -2

  Goo_gość

  15.11.2023, 11:43

  Nie rozumiesz zasady ubezpieczenia

  Nie rozumiesz zasady ubezpieczenia chorobowego. Składki płaci każdy ubezpieczony. Nie oznacza to jednak, że każdy z tej puli otrzyma pieniądze. Nie otrzyma ten, koto ma w życiu szczęście być zdrowym. Otrzyma natomiast ten, kto zachoruje. Lekarza do pewnego stopnia można też oszukać na rzecz wyłudzenia zwolnienia lekarskiego, lecz nie oto chodzi. Rzecz w tym, aby osoba płacąca składkę ubezpieczenia chorobowego, z założenia była osobą uczciwą i nie nadużywała swoich uprawnień. Nadużyciem jest, gdy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest niezgodnie z jego przeznaczeniem. Porównujesz - do zapłaty mechanikowi samochodowemu. Wykazujesz tym samym niezrozumienie roli składki na ubezpieczenie chorobowe. Mechanikowi płacisz za wykonaną usługę, natomiast do ZUS-u płacisz składkę. Rola składki to nie zapłata za "coś" lecz składanie się do jakiegoś "zobowiązania", że jak zachorujesz to otrzymasz a jak będziesz zdrowy to nic nie otrzymasz. Porównaniem składki na ubezpieczenie chorobowe do zapłaty za usługę u mechanika samochodowego dałeś wyraz ogromnego niezrozumienia i lekceważenia pozostałych uczestników składających się na "rekompensatę" w razie choroby. Takie porównanie, jakie przedstawiłeś, to wyraz niegodności funkcjonowania w zespole ludzi, z założenia będących uczciwymi. Pamiętaj, że ludzi uczciwych jest zdecydowana większość w spoeczeństwie. Życzę Tobie abyś był zdrowy a z mechanika samochodowego korzystał tylko podczas przeglądów auta.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • -1

  goośśćććć_gość

  15.11.2023, 09:46

  antyspołecznicy

  Należałoby zmienić prawo na rzecz możliwości publikowania wizerunku twarzy, tych co nadużywają prawa do zwolnienia lekarskiego, obciążającego finansowo pulę społecznych pieniędzy.

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • Ooooo :)_gość

  17.11.2023, 16:44

  To jest myśl- sprawdzać tych co biorą zwolnienie lekarskie na dzieci - sami rodzice siedzą w domu a dzieci wysyłają do przedszkola lub szkoły. A że są tacy którzy to robią nagminnie i cieszą się że robią wszystkich dookoła w konia , to takich kontrolować- to im się odechce kombinowania.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx0 
 • az_gość_gość_gość

  18.11.2023, 19:36

  Klasyk - wypowiedzenie i L4 na depresję na 4 miesiące. Alleluja!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.