Co jest potrzebne, by zgłosić narodziny dziecka? Imię i... internet!

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Co jest potrzebne, by zgłosić narodziny dziecka? Imię i... internet!
Jaś, Bożydar, Grześ, Kociemir - wybór imienia dla dziecka nie zawszy jest łatwy. Bardzo proste jest za to zgłoszenie narodzin nowego członka rodziny. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić przez internet - na GOV.pl.

Od dziś w telewizji i internecie możecie obejrzeć nasz najnowszy spot, w którym zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. To kolejna odsłona naszej kampanii "e-Polak potrafi!".

W trakcie drzemki

Zgłoszenie narodzin dziecka to obowiązek - rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Nie każdy obowiązek musi być jednak uciążliwy. Ten nie jest.


- Zgłoszenie narodzin dziecka oraz wiele innych spraw teraz załatwisz online. e-Polak potrafi! Sprawdź na GOV.pl - mówi ambasador naszej kampanii Michał Czernecki w nowym spocie.

I mówi prawdę. To właśnie na portalu GOV.pl znajdziecie e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia i nocy, zarejestrujecie w urzędzie córkę lub syna.

- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch zostanie zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co więcej, tak przygotowaliśmy tę e-usługę, by wypełnienie obowiązku zajęło Wam mniej czasu, niż choćby najszybsza wyprawa do urzędu (nie wspominając o drzemce dziecka...).

Co jest potrzebne, żeby zgłosić narodziny dziecka? e-Polak potrafi! - obejrzyj spot.

e-Rodzic potrafi!

Niebawem zostaniecie rodzicami i pierwszy raz słyszycie o takiej możliwości? Chętnie, krok po kroku, wytłumaczymy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. Zaczynamy!

Po pierwsze - musicie podjąć decyzję, kto z Was dopełnia tego obowiązku. Mama czy tata? Rodzic, który będzie zgłaszał narodziny malucha powinien mieć profil zaufany, smartfon lub komputer i oczywiście dostęp do internetu.

Jeśli nie macie profilu zaufanego, założycie go od ręki. Jak to zrobić - tłumaczy Michał Czernecki w naszym instruktażu. Koniecznie go obejrzyjcie - trwa tylko dwie minuty.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany - obejrzyj instruktaż.


Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz - dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.

Za rękę

Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

W internecie od razu wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

I już - wszystko załatwione!

Jeśli zamiast czytania, wolicie oglądanie - mamy instruktaż J

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka - obejrzyj instruktaż.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Eight Stars..._gość

  07.09.2020, 13:15

  najpierw...

  ...... najpierw trzeba mieć kogo/co zgłosić, a więc proponuję rozpocząć cały proces od aktu poczęcia poprzedzonego rozsądną analizą własnych możliwości ekonomicznych! Chyba, że Andżelikę i Sebę sprowokują doznania artystyczne wywołane nutkami Zenka Martyniuka, pana Świerzyńskiego lub innej gwiazdy Disco Polo obficie zroszone piwem! Wtedy opisany proces można scedować na MOPS!

  Odpowiedz
  IP: 5.184.xx0.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.