Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

telefon, samochód, kierowca
Tczew - Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa ubezpieczeniowa kierowana do właścicieli samochodów. Ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy i musi je posiadać każdy pojazd poruszający się po drogach. W związku z tym, nie powinno być zaskoczenia, że kierowcy zastanawiają się jak znaleźć najtańsze OC a ubezpieczyciele starają się szukać sposobów na to, by przyciągnąć do siebie klientów.

Jak pokazują badania składka ubezpieczeniowa dla jednego kierowcy może się znacząco różnić w zależności od tego jaką firmę ubezpieczeniową wybierze. Dlatego warto poznać zasady działania kalkulatorów OC oraz czynniki decydujące o wysokości składki ubezpieczeniowej. Trzeba bowiem pamiętać, że zakres ochrony gwarantowanej przez polisę OC jest ustalony ustawowo, natomiast jeśli chodzi o wysokość składki to jest to decyzja ubezpieczyciela. Warto więc poznać czynniki decydujące o wysokości OC oraz sprawdzić w kalkulatorze OC kalkulator-oc-ac.auto.pl w jakiej firmie ubezpieczeniowej cena składki OC będzie najbardziej atrakcyjna.

Jakie czynniki decydują o cenie OC?

Dowolność w zakresie ustalenia ceny OC sprawia, że ubezpieczyciele w trakcie liczenia składki mogą brać pod uwagę różne czynniki. Zawsze jednak na uwadze związane są kwestie związane z kierowcą/właścicielem pojazdu oraz czynniki związane z samym pojazdem. Wśród tych elementów, które są brane pod uwagę będzie wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, wypracowane za bezszkodową jazdę zniżki. Czynniki dotyczące pojazdu to marka, wiek, pojemność silnika, przebieg.


Wiek kierowcy


W przypadku wszystkich firm ubezpieczeniowych zasada jest bardzo prosta - młodzi użytkownicy to większe ryzyko kolizji i wypłaty odszkodowania, dlatego tym samym dla nich przygotowywane są wyższe składki OC. Małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, brawura wśród młodych i statystyki policyjne - to wszystko czynniki, które zachęcają ubezpieczycieli do podnoszenia ceny ubezpieczenia w przypadku młodych kierowców. Najniższą cenę mają kierowcy między 50 a 60 rokiem życia, którzy mają wypracowane pełne zniżki, doświadczenie za kierownicą, które sprawia, że rzadziej doprowadzają do wypadków.

Miejsce zamieszkania

Kolejny czynnik decydujący o wysokości składki OC to miejsce zamieszkania osoby, która jest posiadaczem pojazdu. W przypadku mniejszych miejscowości, gdzie ruch jest mniejszy i rzadziej dochodzi do wypadków cena polisy jest mniejsza niż w większych miastach. Najdroższe OC będzie dotyczyło osób, które mieszkają w największych miastach powyżej 500 000 mieszkańców.

Marka pojazdu

Firmy ubezpieczeniowe przy wyliczeniu ceny ubezpieczenia biorą również pod uwagę ryzyko związane z samym autem i jego ubezpieczeniem. Niektóre marki są drożej wyceniane w związku z ceną samochodów oraz ich parametrami technicznymi. Mniej prestiżowe marki jak Skoda, Renault czy Fiat to niższa składka OC a producenci z górnej półki jak VW, Audi czy BMW to znacznie wyższa cena ubezpieczenia.

Pojemność silnika

Tutaj zasada jest prosta i taka sama u wszystkich ubezpieczycieli. Im większa pojemność tym wyższa cena ubezpieczenia. Związane jest to bezpośrednio z większymi osiągami samochodu, większą możliwą prędkością, co przy ewentualnym wypadku będzie powodowało, że szkoda również będzie znacząca a jej likwidacja kosztowna.

Dodatkowe czynniki wpływające na cenę

Jeśli ktoś wykorzysta porównywarkę OC może również zostać zapytany o inne kwestie poza już tymi wspominanymi. Niektóre firmy biorą pod uwagę stan cywilny właściciela pojazdu, czy posiada dzieci, gdzie pracuje. Jak bowiem pokazują statystyki kierowca w związku małżeńskim i z dziećmi jest kierowcą bardziej rozważnym i ryzyko kolizji jest w jego przypadku mniejsza. Tym samym kalkulator OC może tym klientom zaproponować niższą składkę OC, jeśli dane towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę takie kwestie.

Czynników decydujących o wysokości ubezpieczenia OC jest więc wiele i mogą być różnie interpretowane przez firmy ubezpieczeniowe. To ostatecznie wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, przed wykupem polisy warto więc wykorzystać kalkulator OC i sprawdzić, która firma zaproponuje najlepszą ofertę.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej