Samorządowcy z Pomorza apelują o współpracę ponad podziałami

Tczew - Samorządowcy z Pomorza apelują o współpracę ponad podziałami
Kilkudziesięciu samorządowców - przedstawicieli Związku Gmin Pomorskich oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot spotkało się 1 marca w Urzędzie Marszałkowskim z posłami i senatorami Pomorza, by po raz kolejny zaapelować o współpracę ponad podziałami politycznymi w sprawie nowej umowy partnerstwa między Polską a Unią Europejską. Projekt proponowany obecnie przez polski rząd zakłada, że do województwa pomorskiego trafi prawie 40 proc. mniej środków niż w poprzedniej perspektywie.

Najbliższe miesiące zdecydują o zapisach Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską, a następnie o poszczególnych programach operacyjnych. W nowej perspektywie na lata 2021-2027 na realizację programów w ramach Umowy Partnerstwa przeznaczonych zostanie 76 mld euro (czyli ponad 350 mld zł). Około 40 proc. tych funduszy otrzymają programy regionalne, zarządzane przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Reszta przeznaczona zostanie na programy realizowane na poziomie krajowym. Wstępny projekt Umowy Partnerstwa zakłada, że na Pomorze trafi o 3,3 mld zł , czyli prawie o prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Przeliczając na mieszkańca, jest to spadek z poziomu 810 do zaledwie 482 euro.

Samorządowcy apelują do Premiera RP

18 lutego samorządowcy OMGGS zaapelowali do Premiera RP i pomorskich parlamentarzystów o sprawiedliwy i transparentny podział funduszy europejskich na lata 2021-2027.


- Doświadczenia pokazują, że to regionalne programy operacyjne dzielą fundusze europejskie solidarnie i sprawiedliwie. Na Pomorzu zróżnicowanie przyznanych środków na poszczególne powiaty odpowiada stosunkowi 1 - 2,4, przy czym najwięcej pieniędzy per capita trafia obecnie do oddalonych od Trójmiasta powiatów ziemskich. Tymczasem biorąc pod uwagę również centralne programy operacyjne, to zróżnicowanie dotacji dla poszczególnych powiatów wzrasta aż do 1-8 - czytamy w apelu
.

W zeszłym tygodniu z kancelarii premiera przyszła odpowiedź, że do apelu odniesie się wkrótce Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Czekamy i liczymy na rozpoczęcie dialogu, ponieważ podczas oficjalnych konsultacji nie było to łatwe. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak twierdziła, że udział samorządowców w oficjalnych konsultacjach to złamanie konwencji i niesubordynacja. Stwierdziła, że utrzymanie poziomu dofinansowania z poprzedniej perspektywy jest nierealne. Argumentowała też, że województwo pomorskie nie jest najbardziej poszkodowane, bo... Małopolska straciła jeszcze więcej - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.


Po raz kolejny w ważnych dla regionu tematach nie chcą się wypowiadać przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Jedynie europosłanka, była wiceprezydent Gdańska Anna Fotyga, napisała, że "sprawy sprawiedliwego podziału środków europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, są dla mnie bardzo ważne. W związku z powyższym jestem wdzięczna za Państwa zaangażowanie w sprawy naszego województwa oraz z zainteresowaniem zapoznam się z wnioskami płynącymi po Państwa spotkaniu".

Apel o zwiększenie funduszy dla Pomorza


W rządowej propozycji podziału środków w nowej perspektywie unijnej województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostanie najmniej funduszy. W przeliczeniu na mieszkańca Pomorze ma otrzymać tylko 482 euro, w porównaniu do 810 euro w latach 2014-2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Dlatego na spotkaniu 1 marca samorządowcy po raz kolejny zaapelowali o zwiększenie funduszy dla Pomorza.

- Tempo rozwoju naszego regionu jest zróżnicowane. Ciągle jest wiele wyzwań i wiele obszarów wymagających szczególnego wsparcia, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, transport, ekologię, jak i przeciwdziałanie bezrobociu oraz wykluczeniu społecznemu. Środki europejskie to główne źródło finansowania inwestycji rozwojowych w naszym województwie. Utrata prawie 40 procent dotychczasowej puli utrudni, a wręcz może zahamować działania rozwojowe. W wielu miejscowościach to jedyne dofinansowanie, bowiem nie trafiają do nich pieniądze rządowe na kluczowe projekty. Zmniejszenie środków unijnych ograniczy między innymi inwestycje w infrastrukturę transportową oraz rozwój komunikacji publicznej, tak istotne dla naszego województwa. Nie będzie możliwe też dofinansowanie licznych organizacji pozarządowych, które pomagają zwłaszcza młodzieży i seniorom - mówili samorządowcy.


Posłowie obecni na spotkaniu: "Będziemy walczyć o fundusze dla Pomorza!"

Posłowie i Senatorowie obecni na spotkaniu zadeklarowali walkę o fundusze dla Pomorza:


Marek Rutka, poseł Lewicy: - Tylko wspólne działanie, nacisk i lobbing da jakieś efekty. Apeluję o wspólną petycję posłów z Pomorza do Premiera. Po raz kolejny jako region jesteśmy karani, bo koalicja rządząca ma u nas mniejsze poparcie.

Magdalena Sroka, posłanka Porozumienia: - Nie unikam tematów trudnych. Będę zabiegała o zwiększenie środków dla woj. pomorskiego.


Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski: - Uważam, że są powody do niepokoju. Zawsze zabiegałem o to, żeby kryteria podziału wszystkich środków były jasne i czytelne.

Michał Urbaniak, poseł Konfederacji: - W imieniu swoim i posła Artura Dziambora zapewniam, że będziemy zabiegać o środki dla Pomorza w nowym budżecie unijnym.


W spotkaniu wzięło udział 21 parlamentarzystów oraz kilkudziesięciu samorządowców ze ZGP i OMGGS.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • -7

  Polska A i B_gość

  02.03.2021, 06:24

  Bardzo dobra decyzja rządu

  Najwiecej kasy dostawała zawsze Warszawa Kraków Poznań Wrocław Łódź Gdańsk a biedne województwa dostawały resztki. Teraz jest odwrotnie i biedacy dostaną więcej kasy na rozwój. Polska jest jedna i trzeba równo ludzi traktować.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx7 
 • -3

  EkO_gość

  02.03.2021, 06:30

  powielacie wpisy

  Po co? Nie ma o czym w Tczewie pisać???

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +5

  Eight Stars_gość

  02.03.2021, 09:50

  najprawdopodobniej...

  Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez zaskarżenia kretyńskich pomysłów kanalii z PiS do KE!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx2 
 • +1

  Alex_gość_gość

  02.03.2021, 18:21

  kiełbasa

  A kto darł mordę w PE o obcięcie funduszy dla Polski? Czyż nie targowica z PO i KO? Szkoda forsy na pomorskie i tak wszystko idzie w Gdańsk na malwersacje typu MEVO

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx9.xx1 
 • Łupaszko_gość_gość

  02.03.2021, 18:40

  '' a'la long"

  Oooo Panie łaski :) Totalsi w akcji :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx4 
 • SUSAN BENSON_gość_gość

  22.06.2021, 10:29

  Oferta pożyczki

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron. m

  Odpowiedz
  IP: 138.199.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA