Czym się różni kalkulator BMI od kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Czym się różni kalkulator BMI od kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego?
Z pewnością zastanawiasz się, z jakich narzędzi korzystają dietetycy, aby ustalić, czy waga danej osoby jest prawidłowa, a w przypadku nadwagi lub otyłości, jaki deficyt kaloryczny będzie odpowiedni dla pacjenta. Warto więc poznać kalkulator BMI oraz kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, które będą przydatne nawet do samodzielnej oceny otrzymanych wartości.

Kalkulator BMI - czym jest, po co jest stosowany i jakie są jego wady?

Kalkulator BMI (body mass index), to wskaźnik masy ciała, który otrzymuje się, dzieląc wagę, podawaną w kilogramach, przez wzrost, wyrażony w centymetrach. Najprościej mówiąc, stosuje się go po to, by otrzymany wynik porównać z klasyfikacją, opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Kategorii jest łącznie osiem: wskaźnik <16,0 oznacza wygłodzenie, następnie wskazuje się wychudzenie i niedowaga. Dalszą opisywaną wartością jest pożądana masa ciała, mieszcząca się w przedziale 18,5-24,99. Kolejne kategorie to nadwaga, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia (? 40,0). Uczulamy jednak, że podane wartości różnią się w zależności od wieku, a opisywany wskaźnik nie jest stosowany do oceny wagi dzieci i nastolatków. Kalkulator BMI z pewnością jest przydatny na etapie, kiedy chcesz zmienić nawyki żywieniowe, jednak nie wiesz, czy utrzymać aktualną wagę, czy może potrzebna Ci lekka redukcja. Może być również tak, że mieścisz się w tzw. normie, jednak wartości te są skrajne - w takim przypadku również należy podjąć odpowiednie działania. Wygodny kalkulator BMI znajdziesz m.in. na stronie BeDiet Catering, jest to bowiem pomocne narzędzie w przypadku doboru diety pudełkowej, jednak nie najbardziej istotne.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego - poznaj swoje CPM, aby cieszyć się zbilansowaną dietą!


Czym różni się kalkulator BMI od kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego? Przede wszystkim, oba wyliczają zupełnie odmienne wartości, na dodatek tylko częściowo korzystając z tych samych danych. Jest to jedna z wad, wskazywanych w przypadku odczytywania body mass index - biorąc pod uwagę tylko wagę oraz wzrost, nieistotna staje się płeć, masa mięśniowa oraz woda pozakomórkowa, przez co zupełnie zdrowa, mająca odpowiednią wagę osoba, może uzyska wynik wskazujący - przykładowo - na nadwagę. Dlatego też kalkulator zapotrzebowania kalorycznego jest dużo bardziej istotny podczas planowania jadłospisu lub też wyboru diety pudełkowej. Wystarczy odwiedzić bedietcatering.pl, a następnie uzupełnić dane, potrzebne do obliczenia całkowitego dziennego zapotrzebowania energetycznego (są to, m.in. płeć oraz aktywność fizyczna). Co dalej? Otóż mając wiedzę, dotyczącą prawidłowości Twojej wagi, a także potrzebnej do funkcjonowania organizmu kaloryczności posiłków, możesz zamówić catering dietetyczny, który pozwoli Ci utrzymać aktualną wagę lub ustalić deficyt, potrzebny do redukcji masy ciała. Marka BeDiet Catering oferuje świetnie zbilansowane, pełnoprawne posiłki, dzięki którym na pewno powoli zaczniesz zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Sprawdź więc kalkulator zapotrzebowania kalorycznego i przekonaj się, co możesz dla siebie zrobić!

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej