Rekordowa liczba wypożyczeń, ale zbyt mała dostępność rowerów - zalecenia dla MEVO

Mevo (fot. tcz.pl)
Tczew - Rekordowa liczba wypożyczeń, ale zbyt mała dostępność rowerów - zalecenia dla MEVO
Zwiększenie liczby dostępnych rowerów, częstsze wymiany baterii, lepsza relokacja, skrócenie czasu naprawy uszkodzonych pojazdów oraz wznowienie możliwości dokonywania płatności - to główne zalecenia dla Roweru Metropolitalnego MEVO. Chociaż Operator zapewnia, że pierwsze zmiany będą odczuwalne już lada dzień, musi się liczyć z karami umownymi.

Rekordowa liczba wypożyczeń

Od początku funkcjonowania MEVO odnotowano ponad 129 tys. wypożyczeń. Oznacza to, że każdy rower został wypożyczony średnio ponad 105 razy. Rowery MEVO są wypożyczane dwa razy częściej niż rowery w innych polskich miastach. Obecnie w 14 miastach i gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot można korzystać z 1224 rowerów, a wkrótce ta liczba wzrośnie do 4080!


- Cieszy nas duża popularność MEVO. Wdrożenie tak dużego projektu jest dużym wyzwaniem, jednak zdajemy sobie sprawę, że operator nie dotrzymuje wszystkich zobowiązań. Widoczny jest spadek dostępności sprawnych rowerów. Nie jesteśmy zadowoleni z tej sytuacji, dlatego skierowaliśmy do operatora szereg uwag dotyczących funkcjonowania systemu MEVO. Już teraz spółka musi się jednak liczyć z karami za niedotrzymanie warunków umowy. Mieszkańców Metropolii przepraszamy za niedogodności i prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości - mówi Michał Glaser, Dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot.

Główne zalecania dla systemu MEVO i zobowiązania operatora

OMGGS, jako zamawiający System MEVO, skierował do operatora, spółki NB Tricity szereg uwag dotyczących funkcjonowania roweru metropolitalnego. Do głównych zaleceń należą:

- unormowanie kwestii ładowania baterii i skrócenie czasu naprawy uszkodzonych rowerów - praca zespołów serwisowych odbywa się 24h na dobę, operator zamówił kolejne zapasowe baterie i zwiększył liczbę ładowarek, dzięki czemu wymiana baterii odbywa się na bieżąco w czasie przewidzianym umową (do 12 godzin), operator zobowiązał się też do kilkukrotnego zwiększenia obsady ekip serwisowych; jednym z najczęstszych problemów jest kwestia wyłamanych nóżek w rowerach, dlatego operator planuje jeszcze w tym tygodniu rozpocząć montaż dodatkowego wzmocnienia we wszystkich rowerach, dodatkowo powstaną dedykowane dla systemu szafy do ładowania baterii, co przyspieszy proces, operator wypożyczył od Miasta Gdyni oraz sprowadził rowery cargo, które będą służyły do wymiany baterii głównie w pasie nadmorskim oraz w miejscach gdzie utrudniony jest wjazd pojazdów serwisowych, rowery cargo w tej chwili są wykorzystywane do obsługi systemu w Tczewie, gdzie nie widzimy żadnych problemów z wymianą baterii w rowerach;


- zwiększenie liczby dostępnych rowerów - w Gdańsku jest już kolejna partia nowych rowerów, które wymagają jednak jeszcze modyfikacji dostosowujących je do funkcjonowania w systemie MEVO, operator zapewnia, że gotowe rowery zostaną udostępnione użytkownikom w możliwie jak najkrótszym czasie;

- lepsza relokacja - rozmieszczenie rowerów na stacjach nie spełnia oczekiwań użytkowników i nie jest zgodne z zapisami umowy; operator zobowiązał się do jak najszybszej poprawy tej sytuacji tak, by w czasie przewidzianym Umową, między 3:00 a 5:00 rano, we wszystkich lokalizacjach znajdowała się odpowiednia liczba rowerów;

- skrócenie czasu naprawy uszkodzonych rowerów - wszystkie drobne usterki powinny być usuwane w ciągu 12 godzin, operator zobowiązał się do zwiększenia obsady ekip serwisowych;

- wznowienie możliwości dokonywania płatności - wyłączenie możliwości dokonywania płatności, (co wiąże się z tym, że nowi użytkownicy nie mogą dokonać opłaty inicjalnej, by aktywować konto, a dotychczasowi użytkownicy po wykorzystaniu dostępnych środków nie mogą doładować nowych) było jednostronną decyzją operatora, na którą nie było zgody OMGGS. Wobec operatora zostaną wyciągnięte konsekwencje finansowe, wynikające z zapisów umowy.

- Mieszkańcy Metropolii polubili MEVO, dlatego zrobimy wszystko, aby system działał jak najlepiej. Rozmawiamy z operatorem, który zdaje sobie sprawę z konieczności szybkich i radykalnych zmian. Musi się jednak liczyć z karami umownymi. Mamy nadzieję, że operatorowi uda się doprowadzić system do oczekiwanego przez nas poziomu - dodaje dyrektor Glaser.

- Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej i najskuteczniej poprawić sytuację. W każdym tygodniu na terenie Metropolii pojawiać się będzie kilkaset nowych rowerów. Udoskonaliliśmy system ładowania baterii. Wzmocniliśmy zasoby ludzkie w dziale serwisu, aby nadążyć z naprawą uszkodzonych rowerów. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko udało się nam zrobić od początku prawidłowo - pamiętajmy jednak, że nasze rozwiązanie to najbardziej w Polsce i w Europie innowacyjny system wypożyczania rowerów miejskich. Wszystkie strony zaangażowane - począwszy od mieszkańców-użytkowników, gmin i nas są prekursorami tego wdrożenia. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w czasie kilku najbliższych tygodni móc zapewnić w pełni komfortowe korzystanie z naszych usług - powiedział Rafał Federowicz, Członek Zarządu ds. Operacji w Nextbike Polska.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +9

  a_gość

  16.04.2019, 09:26

  Artykuł skopiowany z portalu trójmiasto już w piątek to samo czytałem oj ,oj tcz to porażka nawet kopie robią z czterodniowym poślizgiem a jak napiszą swoje wypociny to ręce opadają

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xxx 
 • +3

  Bbbb_gość

  16.04.2019, 09:42

  Haha to samo -, -

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx9 
 • +2

  ja_gość

  16.04.2019, 10:31

  Abonament

  Ale i tak do tej pory nie można zasilić konta.

  Odpowiedz
  IP: 195.33.xx4.xx0 
 • -4

  jowejek_gość

  16.04.2019, 14:55

  ch** mnie obchodzi ze jakis rowerkow niema brakuje

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx3.xx5 
 • -1

  mar_gość

  16.04.2019, 19:19

  Bo przecież, jak to w Polsce, najpierw trzeba ukarać zamiast dać czas na rozwinięcie skrzydeł. Przy tego typu inwestycjach trzeba liczyć się z pewnymi nie przewidzianymi wcześniej sytuacjami. Zaprawdę inteligencja w narodzie umarła i powoli wracamy na drzewa.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx8 
 • Płacę _gość

  17.04.2019, 07:50

  Wymagam

  Ja nie inwestuje ja korzystam.Jak coś robić to z głową.To nie te czasy że klient kupuje a potem okazuje sie że sie psuje.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx8.xx2 
 • To w Gdańsku_gość

  17.04.2019, 07:54

  sie polepszyło

  A na Kociewiu dalej 28 rowera

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA