Na ulice Tczewa mają wyjechać autobusy napędzane wodorem

Gryf
Tczew - Na ulice Tczewa mają wyjechać autobusy napędzane wodorem
Gmina Miejska Tczew rozpoczęła współpracę z Grupą LOTOS w zakresie dostaw paliwa wodorowego. Podpisany 12 maja list intencyjny zakłada realizację dostaw tego ekologicznego paliwa do napędu autobusów, które miasto planuje wprowadzić do obsługi komunikacji miejskiej.

W podpisanym porozumieniu Grupa LOTOS deklaruje gotowość dostarczenia wodoru o bardzo wysokiej czystości, a miasto Tczew potwierdza zamiar zapewnienia parku autobusów zasilanych tym paliwem. Zgodnie z listem, do 2023 roku magistrat chciałby pozyskać przynajmniej 4 pierwsze pojazdy tego typu.

- Nowoczesny koncern paliwowy nie może ograniczać się jedynie do przerobu ropy. Poszukiwanie alternatywnych paliw i źródeł energii to trend ostatnich lat. W Grupie LOTOS podjęliśmy to wyzwanie, dlatego innowacyjne projekty to stała część naszych inwestycji. Jako spółka Skarbu Państwa zdajemy sobie sprawę, że rozwijanie nowoczesnych technologii wspiera działania Rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Dostrzegamy potencjał wodoru - Polska jest jednym z czołowych producentów tego paliwa przyszłości. Cieszy nas współpraca z kolejnym miastem w naszym regionie w obszarze niskoemisyjnego transportu. Tego typu działania to dla nas naturalny krok, ale też i sygnał o rosnącej świadomości ekologicznej wśród włodarzy miast - podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.


Autobusy zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi mają wiele zalet, nie emitują żadnych zanieczyszczeń i zapewniają duży komfort jazdy dzięki cichej pracy elektrycznego silnika. Podobne listy intencyjne spółka podpisała wcześniej z Gminą Miasta Gdyni oraz Gminą Miasta Wejherowo.


- Cieszymy się ze współpracy z tak dużym, wiarygodnym i doświadczonym partnerem jak Grupa LOTOS, dzięki czemu jesteśmy w grupie miast innowacyjnych. Współpraca z LOTOSEM jest kolejnym przedsięwzięciem samorządu Tczewa zmierzającym do poprawy jakości powietrza w mieście. Jestem otwarty na wszelkie proekologiczne rozwiązania, a do takich niewątpliwie należy wprowadzenie do komunikacji miejskiej autobusów "zeroemisyjnych" napędzanych paliwem przyjaznym środowisku. Proekologiczne, ciche autobusy, a docelowo i inny tabor komunalny, sprawdzą się zwłaszcza na Starym Mieście, gdzie jakość powietrza, szczególnie w okresie grzewczym, jest gorsza niż w innych dzielnicach - tłumaczy Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

  • -19

    olaboga_gość

    18.05.2020, 11:09

    fajnie, ale ludzie przygłusi będą mieli problem, bo nie usłyszą autobusu, który może ich potrącić.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx4.xx2 
  • +19

    x_gość

    18.05.2020, 11:42

    Można też trochę uważać. Otworzyć oczy, podnieść wzrok znad smartfona.

    Cytuj
    IP: 5.226.xx3.xx5 
    +11

    2b_gość

    18.05.2020, 13:02

    Toć to nie bezgłośny elektryk a silnik na wodór...

    Cytuj
    IP: 91.149.xx4.xx2 
  • +2

    Śmiech_gość

    18.05.2020, 11:27

    Na

    Sali, dostawa paliwa wodorowego na 4 autobusy haha

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx9.xx2 
  • +4

    Tczewianin_gość

    18.05.2020, 11:28

    Może to będzie do odbudowania komunikacji miejskiej i zarządzaniuu przez miasto tworzenie nowych i większej częstotliwości autobusów.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx8.xx1 
  • +1

    Obosz_gość

    18.05.2020, 11:45

    Wiadomo że jak miasto coś zaczyna robić to trzeba się temu przyjrzeć i odbić o 180stopni

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx7.xx7 
  • +5

    Rowerowy_johny_gość

    18.05.2020, 12:05

    W końcu coś kosmicznego ....

    .... w Tczewie, a i krytycy będą mieli też o czym pisać :)

    Odpowiedz
    IP: 157.25.xx0.xx6 
  • -15

    qq_gość

    18.05.2020, 12:17

    a nie warto zainwestować w instalacje do siarkowodoru. jadłem grochówke i bigos szkoda zeby tyle gazu sie zmarnowało. chętnie sie podziele. zkm zaoszczędzi. efekt cieplarniany bedzie mniejszy. może nawet bilety za to tańsze. Warto nad tym pomyśleć. joł:)

    Odpowiedz
    IP: 87.204.xx2.xx2 
  • -1

    antychryst_gość

    18.05.2020, 12:19

    Koszty paliwa

    Może napiszecie ile będą kosztowały bilety, bo pozyskiwanie wodoru nie jest tanie. Szybko się Wam odechce jazdy takim autobusem.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx1.xx6 
  • +8

    B532_gość_gość

    18.05.2020, 12:53

    ...

    I pewnie skończy się jak z autobusami elektrycznymi, które Pobłocki obiecywał przed wyborami.

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx8.xx8 
  • -1

    xxx_gość

    18.05.2020, 13:35

    Przeciez w artykule chodzi wlasnie o rzeczone autobusy elektryczne

    Cytuj
    IP: 77.254.xx7.xx6 
    -4

    eko_gość

    18.05.2020, 13:40

    elektromobilność

    oraz multum innowacji od grafen plus po przytulanie się do frankowiczów to bajeczne miraże PAD na I kadencję. Nie przy PiS -uj naszemu Prezydentowi Mirosławowi megalomanii . Wolę Jego Prezydenturę od miglanca, który przymila się podpisami lewą ręką przy biurku Donalda T.

    Cytuj
    IP: 83.20.xx8.xx2 
  • +5

    Kinjo_gość

    18.05.2020, 14:08

    Yhy

    I bilet conajmniej 5 zł?

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx2.xx3 
  • xxx_gość

    18.05.2020, 20:18

    No tak, lepiej jezdzic jakimis gratami ale taniej :D Tczewiakiom sie nie dogodzi. Jak narzekaja na stare autobusy, ze chca nowe, to potem beda narzekac, ze sa nowe autobusy, ale za drogie bilety :D

    Cytuj
    IP: 178.37.xx4.xx8 
    +3

    EkO_gość

    19.05.2020, 12:29

    XXX, choć nie jak Diesel...

    Komunikacja miejska powinna być na kieszeń przeciętnego mieszkańca

    Cytuj
    IP: 85.198.xx9.xx8 
  • gość_gość

    18.05.2020, 23:32

    meteor grał w klocki myslałem ze gryf ędzie lepszy ale robi wszystko by być jeszcze gorszym przewożnikiem

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.