Dzień bez samochodu w Pelplinie

Rower, młodzież
Tczew - Dzień bez samochodu w Pelplinie
Od ubiegłego piątku trwają obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zwane również Tygodniem Mobilności. Finałem tego wydarzenia jest obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. Jest to międzynarodowa kampania ekologiczna, której pomysł zrodził się we Francji w 1998 r. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2002 r., a patronat nad wydarzeniem objął Minister Środowiska. Celem obchodów tego dnia jest promowanie ekologicznych środków transportu oraz uświadomienie społeczeństwa o negatywnych skutkach nadmiernego korzystania z samochodów. Zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza oraz hałasu w aglomeracjach miejskich a także promowanie proekologicznego trybu życia.

Światowy Dzień Bez Samochodu czy też Europejski Dzień bez samochodu obchodzony jest 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Jest to międzynarodowa kampania ekologiczna. Pomysł ustanowienia Dnia bez samochodu pojawił się we Francji w 1998 r. W Polsce obchodzimy ten dzień od 2002 r. pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Celem obchodów tego dnia jest promowanie ekologicznych środków transportu oraz uświadomienie społeczeństwa o negatywnych skutkach nadmiernego korzystania z samochodów. Zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza oraz hałasu w aglomeracjach miejskich a także promowanie proekologicznego trybu życia.

W Gminie Pelplin w tym roku chcielibyśmy również zwrócić uwagę mieszkańców na szkodliwe skutki nadmiernego używania samochodu. Chcemy namawiać pelplińskich kierowców i ich rodziny aby czasami zrezygnowali z auta. Spacery, rowery, hulajnogi i rolki - to nie tylko mniej rakotwórczych substancji w powietrzu, ale też mniej źródeł hałasu. Rezygnacja z auta to większa aktywność fizyczna i mniej problemów zdrowotnych: fizycznych i psychicznych. Częstsze rezygnowanie z poruszania się autem to szansa na dłuższe, lepsze i zdrowsze życie, bez nadciśnienia, udarów, zawałów, cukrzycy i wielu innych dolegliwości. Rowery czy hulajnogi przybliżają nas do natury i do siebie.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Pelplin! Z tej właśnie okazji zapraszamy Was na wspólny piknik pod hasłem "Europejski Dzień bez Samochodu w Pelplinie". Odbędzie się on w piątek, 23 września, w godzinach 11:00-15:00 na Targowisku Miejskim w Pelplinie im. Bolesława Knasta. Dzieci i młodzież szkolną wraz z nauczycielami serdecznie namawiamy do przygotowania plakatów, transparentów z hasłami dotyczącymi dnia bez samochodu i dołączenie do tego wydarzenia. Zaplanowaliśmy szereg ciekawych atrakcji, w tym:


- możliwość przejazdu samochodem elektrycznym partnera wydarzenia - Energa Oświetlenie - Grupa Orlen,
- miasteczko rowerowe dzięki partnerowi wydarzenia - Stowarzyszeniu "Historyczne Dziedzictwo Pomorza",
- wystawę zabytkowych rowerów,
- piknik "Czyste Powietrze",
- quizy dla dzieci i młodzieży,
- konkursy dla dorosłych,
- darmowe przekąski dla dzieci

Serdecznie zapraszamy!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Fryc_gość_gość_gość

  23.09.2022, 09:34

  To spółdzielnie w wieksze ilości psiwa trzeba zaopatrzyć w Pelpsinie jak ma być bez samochodu

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx3 
 • +4

  Fajnie_gość

  23.09.2022, 10:51

  Fajny taki artykuł na portalu miasta Tczewa. Taki nie o mieście, taki po czasie...

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.