Uwaga! Bardzo sucho w lasach, wystarczy chwila nieuwagi...

Las w Sobowidzu (fot. tcz.pl)
Tczew - Uwaga! Bardzo sucho w lasach, wystarczy chwila nieuwagi...
Od 20 kwietnia możemy ponownie odwiedzać lasy. Uważajmy podczas spacerów! W lasach jest bardzo sucho, a za 99 procent leśnych pożarów odpowiada nie nikt inny jak człowiek.

Jak informują Lasy Państowe, w lasach nadal obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Każdego dnia leśnicy otrzymują informacje o kolejnych pożarach. Od początku roku lasy w całej Polsce płonęły ponad 2,6 tys. razy. W ostatnią niedzielę, 19 kwietnia, wybuchło aż 172 pożary.

Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Pierwsze pożary w lasach wybuchały już w styczniu, łącznie od początku roku do 20 kwietnia we wszystkich lasach wybuchło 2673 pożary. Natomiast w tych zarządzanych przez LP 604, łącznie od początku roku utracono ponad 268 ha lasów państwowych. Natomiast w kwietniu lasy w zarządzie LP płonęły 404 razy.

Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa.


Od kwietnia do końca września jest monitorowana wilgotność ściółki w lasach. Kontrole są prowadzone dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych. Na podstawie wyników kontroli IBL określa stopień zagrożenia pożarowego.Drukuj
Prześlij dalej