Dzień Zaduszny - ostatni dzień zamknięcia cmentarzy

Dzisiaj zgodnie z tradycją katolicką obchodzony jest Dzień Zaduszny. 2 listopada to ostatni dzień zamknięcia cmentarzy, wprowadzonego decyzją rządową z powodu pandemii koronawirusa.

2 listopada jest Dniem Zadusznym. Zgodnie z tradycją katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według przebywają teraz w czyśćcu. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku.Ze względu na wprowadzone w piątek rządowe obostrzenia, w poniedziałek cmentarze będą jeszcze zamknięte (nie dotyczy to pogrzebów). Nekropolie będą otwarte ponownie od jutra - służby apelują, by wizyty rozłożyć w czasie, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.


Na polecenie papieża Franciszka został ogłoszony dekret, który informuje, że na wszystkie dni listopada rozszerzony został odpust udzielany tym, którzy odwiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych. Odpust ten udzielany jest zawsze od Uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada. Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnota wiernych i modlitwy za zmarłych.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  kon_gość

  02.11.2020, 13:10

  u nas otwarte :)

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx6 
 • +2

  Antoni_gość

  02.11.2020, 13:28

  Hańba temu rządowi! 308 nowych limuzyn sobie kupują sk******y.

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +2

  Hit_gość

  02.11.2020, 14:11

  Otwarte cmentarze

  Brawo Gniew

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx6 
 • -1

  Karol_gość

  02.11.2020, 22:45

  cmentarze

  Jutro (3 listopada) wszyscy odwiedzamy swoich bliskich na cmentarzach! Zrobimy to zgodnie z prawem.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA