Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną
Zniszczyła się wam opona? Chcielibyście wymienić jedną, bo druga ma jeszcze ponad połowę bieżnika? Lepiej wymienić obie - jak wymagają przepisy[1]. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wspólnie z TÜV SÜD przeprowadził TEST, który potwierdza, że różnica w głębokości bieżnika pomiędzy oponami na tej samej osi jest niebezpieczna i drastycznie zmniejsza przyczepność samochodu - zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Systemy bezpieczeństwa auta nie są wstanie tego zniwelować. Opony na tej samej osi pojazdu zawsze wymienia się parami. Dlatego serwisy samochodowe powinny restrykcyjnie przestrzegać tej zasady, a ubezpieczyciele mają obowiązek pokrycia kosztów za 2 opony na osi, nie jedną.

2021-09-09 TEST PZPO.pngRóżnica w bezpieczeństwie, zachowaniu samochodu, hamowaniu i przyczepności w przypadku innej głębokości bieżnika opon na tej samej osi jest ogromna. Zmniejsza się kontrola kierowcy nad samochodem i żadne zaawansowane systemy nie poradzą sobie z tym problemem. Pokazują to testy na torze, wykonane w sierpniu br.

Link do filmu: https://oponymajamoc.pl/prawidlowe-cisnienie/

Polskie przepisy zakładają, że opony zamontowane na jednej osi powinny być identyczne. Oznacza to ten sam model, ten sam bieżnik, ten sam rozmiar oraz te same indeksy prędkości i nośności.


- Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne: opony na tej samej osi muszą mieć jednakową budowę, kształt i rzeźbę bieżnika. Przez rzeźbę rozumie się zarówno wzór jak i właśnie wysokość - wyjaśnia Filip Raszewski, Skoda Auto Szkoła.

W samochodzie jest wiele istotnych elementów, które mają wpływ na jakość prowadzenia oraz stan bezpieczeństwa. Jednak mało który jest w stanie dorównać oponom. Dlaczego? Bo opony to jedyny system auta, który styka się z drogą. I jedyny niemetalowy, który tak szybko się obraca.

- Niestety wielu diagnostów weryfikuje jedynie wzór bieżnika, nie interesują się jego głębokością. To samo podejście mają likwidatorzy szkód komunikacyjnych - dodaje Marek Nytko, TÜV SÜD Polska.

Opony są odpowiedzialne za wiele istotnych funkcji. To od nich zależy przyczepność, kierowalność czy bezpieczeństwo na drodze. Różna wysokość bieżnika na jednej osi sprawia przede wszystkim, że samochód nie jest w stanie jechać prosto. Auto będzie ściągać w stronę, po której bieżnik jest wyraźnie niższy.

- Pokrywanie kosztów tylko za jedną uszkodzoną oponę to częsta praktyka w przypadku likwidacji szkód ubezpieczeniowych. Test i raport wykonane przez TÜV SÜD jasno pokazują, że tylko dwie opony o tym samym wzorze i głębokości bieżnika zapewnią odpowiednią przyczepność konieczną dla prawidłowego działania systemów bezpieczeństwa auta - podkreśla Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

- Często odpowiednie zapisy znajdują się także w instrukcji obsługi pojazdu. A jeśli mamy auto ze stałym napędem 4x4, to - nie licząc pewnej tolerancji dopuszczonej technicznie - musimy wymienić wszystkie opony. Niezastosowanie się do tych zapisów może skutkować uszkodzeniem układu przeniesienia napędu i odmową naprawy gwarancyjnej - dodaje Sarnecki.

Oczywiście, jeśli pojedziecie do profesjonalnego serwisu oponiarskiego - np. takiego z Certyfikatem Oponiarskim PZPO - to zwróci na to uwagę, bo wie jakie rodzi to niebezpieczeństwa. Warto więc zawsze wybierać profesjonalny serwis, który będzie pamiętał o wymianie opon parami i nie zniszczy ich przy montażu. Po to właśnie Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wspólnie z niezależną firmą certyfikacyjną TÜV SÜD wprowadził system oceny i wyróżnienia profesjonalnych serwisów w oparciu o niezależny audyt wyposażenia, serwisowania i kwalifikacji personelu technicznego, aby kierowca nie musiał habilitować się z wymiany i naprawy opon. Bezpieczny serwis to Twoje bezpieczeństwo!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +2

  to koniec_gość

  16.09.2021, 00:20

  Kolejny artykuł z d**y... jak kończą wam się tematy ze wsi Pelplin i wsi gniew to nie macie o czym pisać. Piszcie o Tczewie, bo jesteście portalem miasta Tczew.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +2

  d_gość

  16.09.2021, 13:28

  Tu zgoda. Portal nazywa się Internetowy Serwis Informacyjny Miasta Tczewa. Nie Gminy Tczew, Gminy i miasta Gniew, Pelplina itd., tylko MIASTA TCZEWA. Artykuł oczywiście z d..y, bo pisać o oponach w serwisie miasta, to na prawdę desperacja, ale z drugiej strony o czym tu pisać codziennie, jeśli jest się serwisem informacyjnym takiego zadu..a?

  Cytuj
  IP: 188.47.xx7.xx8 
 • +1

  Yato_gość

  16.09.2021, 07:18

  wow... cały Czew czekał na tego newsa. Teraz życie nabrało innych barw i w końcu znaleźliśmy jego prawdziwy sens.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx3 
 • +2

  gumak_gość

  16.09.2021, 08:03

  pozew zbiorowy przeciw UM

  Czyli podaje miasto Tczew do sądu i notoryczne niszczenie mego auta . Przyczyną są ciągle i wszędzie pojawiające się nierówności , dziury, wyboje , utrudnienia w asfalcie kładzionym przez firmy nieudaczników za pozwoleniem i brakiem odpowiedniego nadzoru UM. Będzie pozew zbiorowy i ci tamte te pójdą w p***u za swoje nic braki i wypaczenia.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -4

  KUBA_gość

  16.09.2021, 08:35

  :)

  Czytając komenatrze, nie potrafię zrozumieć, skąd bierze się zawiść mieszkańców Tczewa(oczywiście nie wszystkich), skierowana w pobliskie miasta takie jakie Gniew, Pelplin, Starogard, Malbork. Chciałbym zauważyć, iż w owych miastach niejednokrotnie odbywa się więcej ciekawych imprez niż u nas, a do tego mają również do zaoferowania inne ciekawe atrakcję/zabytki. Czy jest mi w stanie ktoś to wytłumaczyć?

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx7 
 • +2

  Duzy FIAT_gość

  16.09.2021, 11:16

  Po pierwsze jest to "Portal miasta Tczewa" a nie portal psiaplina. Po drugie - nigdy nie napisali tu nic o Pruszczu Gdańskim Starogardzie lub Gdańsku?

  Cytuj
  IP: 5.149.xx0.xx2 
  +1

  Jaro_gość

  16.09.2021, 11:39

  Dobre

  Ale most widmo to ma tylko Tczew. Nie znajdziesz nigdzie takiego zabytku. Zamek w Malborku to pikuś przy naszym moście.

  Cytuj
  IP: 205.201.xx5.xx7 
  -1

  KUBA_gość

  16.09.2021, 12:47

  Masz rację, jest to portal, który dotyczy Tczewa lub powiatu Tczewskiego (nie wiem), ale ja jako mieszkaniec Tczewa również chciałbym wiedzieć jakie wydarzenia dzieją się w ościennych miejsowościach i niejednokrotnie z portalu się o nich dowiedziałem. Jeśli kogoś nie interesują owe artykuły, to niech ich po prostu nie czyta. Z serdecznymi pozdrowieniami.

  Cytuj
  IP: 165.225.xx6.xx7 
  +1

  do KUBY_gość

  16.09.2021, 19:01

  Ten portal to wielkie dno. Piszą o totalnych bzdurach. Omijają najciekawsze informacje o wydarzeniach np. ze Starogardu lub Pruszcza Gdańskiego...

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • KUBA_gość

  17.09.2021, 06:28

  Szkoda że nie ma portalu, który przedstawia zbliżające się wydarzenia kulturalno-naukowe w naszym rejonie w raz z ich relacjami. Np. co dzieję się w Malborku, Zblewie, Starogardzie, Elblągu, Kwidzynie, Pelplin, Gniew. Marzenie

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.