Gniew świętował powrót do Macierzy

(fot. gniew.pl)
Tczew - Gniew świętował powrót do Macierzy
W poniedziałek, 27 stycznia uroczyście obchodziliśmy 100 rocznicę powrotu Gniewu do Macierzy. Na placu Grunwaldzkim o godz. 10.00 w licznym gronie spotkaliśmy się, by wziąć udział w uroczystym pochodzie ulicami Gniewu. Społeczności Małej Ojczyzny towarzyszyli włodarze i samorządowcy oraz goście: Ryszard Świlski Senator RP i Mirosław Augustyn Starosta Powiatu Tczewskiego.

Na rynku w Gniewie spotkały się społeczności szkolne i przedszkolne z terenu gminy Gniew, na czele których szli dyrektorzy i pedagodzy. Nie zabrakło również licznej grupy seniorów z Uniwersytetu III Wieku oraz pocztów sztandarowych, które dodawały szyku w pochodzie. W uroczystości udział wzięli także gniewscy samorządowcy i radni powiatowi. Patriotyczną oprawę muzyczną zapewnili muzycy zespołu folklorystycznego Błękitna Wstęga.

Uroczystość otworzyli burmistrz Maciej Czarnecki oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anna Czyżewska. Do zebranych mieszkańców przemówił także proboszcz gniewskiej parafii Zbigniew Rutkowski, który poprowadził wspólną modlitwę za Ziemię Gniewską, nawiązując do jej chlubnej historii.

Zebrani na rynku wzięli udział w przemarszu ulicami miasta, po którym wrócili na plac, by pozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Ostatnim punktem uroczystości była akademia na dziedzińcu gniewskiego zamku, której reżyserem był historyk Jacek Ordowski. Po żywej lekcji historii, nawiązującej do odzyskania przez Gniew niepodległości, zebrani mogli uraczyć się wojskową grochówką.


Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta i Gminy Gniew, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. H. Mrossa w Gniewie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie.

Galeria zdjęć do obejrzenia tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA