Jarosław Wałęsa w Tczewie o PE i Europie

Jarosław Wałęsa na tczewskim bulwarze zwiedził przygotowaną przez Fabrykę Sztuk wystawę
Tczew - Jarosław Wałęsa w Tczewie o PE i Europie
Jarosław Wałęsa odwiedził niedawno Tczew. Rozmawiał tu o Parlamencie Europejskim, Europie i zbliżających się wyborach.

Jakie cechy powinny charakteryzować „modelowego” kandydata do Parlamentu Europejskiego?

Pierwszą podstawową kwestią jest znajomość języków obcych. Wiadomo, że na sali plenarnej czy na posiedzeniach komisji można mówić w języku ojczystym, ale powiedzmy sobie prawdę - tak nie załatwia się już niczego, ogłasza się tylko deklaratywnie swoje intencje czy pomysły. Aby dojść do kompromisu należy spotkać się z kolegami i koleżankami z innych krajów poza posiedzeniem plenarnym i posiedzeniem komisji. To rozmawiając w ich biurach dochodzimy do satysfakcjonujących rozwiązań. Tak więc znajomość języków, przynajmniej jednego z trzech języków roboczych- angielskiego, francuskiego lub niemieckiego jest po prostu elementarna. Inną kwestią jest to, żeby kandydat rozumiał, iż będąc wybranym na Europosła na pięć lat znika z Polski. Dlaczego znika z Polski? Bo praca jest w Brukseli oraz Strasburgu i od poniedziałku do przynajmniej czwartku, taki przedstawiciel musi być tam na miejscu i reprezentować nasz region, nasz kraj. Jeżeli wybrany przez obywateli Europoseł jest widoczny częściej w polskich telewizjach i w ogóle w Polsce, to wiadomo, że nie wykonuje on rzetelnie swoich obowiązków. Należy o tym pamiętać głosując za dwa tygodnie.

Mieszkańcy często pytają: dlaczego mam wybierać kandydatów do Europarlamentu? Wybranego chcemy rozliczać, a taki Europoseł jest anonimową postacią, nie widać na co dzień jego działalności. Dlaczego warto pójść i zagłosować?


Jest takie przekonanie, że jeśli nie widać Europosła, to stanowiska tych 51 posłów z Polski są nieważne. A to nic bardziej mylnego. Prawodawstwo unijne i to co jest uchwalane w Parlamencie Europejskim w dużej odpowiada za to, jak wygląda polskie prawo, funkcjonowanie polskich samorządów, pozyskiwanie środków unijnych i ich wykorzystywanie. To wszystko jest przecież zależne od Komisji Europejskiej, a po wprowadzeniu traktatu z Lizbony,w dużej mierze, także od Parlamentu Europejskiego. Szacuje się, że nawet 70% prawa uchwalonego w Polsce wynika z decyzji podejmowanych w Brukseli. Nie zapominajmy o tym, że Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną bezpośrednio. To właśnie my możemy decydować jak ma być ustanawiane prawo europejskie i zarazem, jak żyjemy w Polsce.Niektórzy kandydaci składają również obietnice rozwiązania lokalnych problemów wyborców.

Obietnice rozwiązywania problemów lokalnych przez Europarlamentarzystę są po prostu nierealne. Można podkreślać różne kwestie, ale prawda wygląda tak: najważniejsze, żeby dany kandydat określił siebie w tym co go interesuje i to w jakich komisjach chciałby pracować. Każdy musi wiedzieć jaka tematyka jest dla niego bliska i czym chciałby się zajmować. Nie, co chciałby osiągnąć, bo jest zbyt dużo czynników, żeby mówić o jakimkolwiek sukcesie na jakimkolwiek etapie. Co to znaczy? Na moim przykładzie - pracuję w trzech komisjach: komisja handlu międzynarodowego, komisja petycji i komisja rybołówstwa. Mogę zadeklarować, że chciałbym kontynuować swoją pracę w komisji rybołówstwa i w komisji petycji. Komisja handlu międzynarodowego - tam jest kilka nowych sprawozdań, którymi chciałbym się zająć, ale chciałbym również zamienić tę komisję na komisję transportu. Dzięki reformie spójnej polityki rybołówstwa mogłbym połączyć pracę w komisji transportu z komisją rybołówstwa, efektywnie łączyć cele obu komisji. Oczywiście wszystko zależy od ilości mandatów, które uzyska Platforma Obywatelska, ile mandatów uzyska Europejska Parta Ludowa i wtedy będzie można powiedzieć w jakich komisjach posłowie mogą pracować. Przydział zależy od wyników poszczególnych grup politycznych i następnie poszczególnych krajów. Poza tym,należy się liczyć się z tym, że w danej grupie politycznej pracuję przecież jako poseł Platformy Obywatelskiej i moje kierownictwo zdecyduje czy mogę zajmować się taką sprawą, a nie inną. Podsumowując, na wybór komisji, w której się pracuje ma wpływ wiele różnych zależności i naprawdę trudno jest powiedzieć czy otrzymałbym szansę uczestniczenia w pracach komisji transportu. Mogę natomiast mieć pewność, iż powierzony mi zostanie udział w komisji rybołówstwa, ponieważ nie ma nikogo innego, kto by się tą tematyką zajmował - ja jestem jedynym posłem z Pomorza. Ta hipoteza ma zastosowanie oczywiście wtedy, gdy otrzymałbym mandat Posła Parlamentu Europejskiego.

Czym się będzie różnić ta najbliższa kadencja parlamentu Europejskiego od mijającej?

W tej chwili wydaje mi się, że powinniśmy skoncentrować się na pracy branżowej. Oznacza to, że musimy wysłać swoich reprezentantów do komisji decyzyjnych: komisji infrastruktury, komisji budżetowej, komisji rybołówstwa, komisji zatrudnienia - według mnie bardzo ważnej komisji. Mamy nową perspektywę finansową i w tej chwili, przynajmniej w pierwszej połowie tej kadencji będzie nam zależało, aby przekuć odpowiednimi programami, to co zostało już osiągnięte. To znaczy, jeżeli mamy już fundusze w Polsce, to musimy się teraz zastanowić jak należy uprościć prawo, jak należy ograniczyć technokrację, jak należy zlikwidować bariery, które uniemożliwiają wykorzystanie tych środków - to są kwestie, które należy poruszać w pierwszej połowie tej kadencji. Pod koniec najbliższej kadencji musimy zastanowić się nad kolejną perspektywą finansową, ale to za trzy lata. Myślę, że jest co robić.

Czy Ukraina może realnie myśleć o akcesji do Unii Europejskiej skoro inne duże państwo Europy - Turcja bezskutecznie walczy o to od wielu lat?

To jest bardzo ciekawie postawione pytanie. Jeśli chodzi o Turcję, to wiadomo, że oni próbują być członkiem Unii Europejskiej już od pięćdziesięciu lat i w tej chwili nie zbliżają się, ale wręcz oddalają. To co się dzieje tam na miejscu: ograniczenie demokracji, ograniczenie wolności prasy, to wszystko powoduje, że praktycznie nie mają żadnej szansy, aby być członkiem Unii Europejskiej. Ja bardzo bym chciał, żeby Turcja była członkiem Unii, ale jest to raczej nierealne. W przeciwieństwie do Ukrainy. Perspektywa wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej to perspektywa wieloletnia. Oczywiście w tej chwili muszą zastanowić się jak ustabilizować swój kraj i jak doprowadzić do tego, żeby odbyły się wybory 25 maja, w ten sam dzień kiedy i my mamy wybory. To co się dzieje tam, zwłaszcza na wschodzie, doprowadziło do takiej destabilizacji, że nie ma warunków do przeprowadzenia wolnych, demokratycznych wyborów. A bez tego ani rusz. Nie będzie władzy, która ma legitymację demokratyczną i mandat z wolnych wyborów. Małymi kroczkami w tej chwili róbmy wszystko, aby ustabilizować sytuację na Ukrainie, żeby mogły się tam odbyć wybory prezydenckie, które następnie prowadzą do szeregu reform instytucjonalnych i wtedy będzie można mówić jaką perspektywę otwieramy dla Ukrainy, ale w tej chwili nie wygląda to dobrze. Nie sądzę, aby w pełni demokratyczne wybory mogły się odbyć już 25 maja na terytorium całej Ukrainy, bo w tej chwili nie ma po prostu takiej możliwości.

Czy w Pana przekonaniu Unia Europejska stanie się w przyszłości Stanami Zjednoczonymi Europy?

Ja jestem federalistą. Tylko jestem też racjonalnym federalistą i wiem, że w perspektywie pięcioletniej nie ma podstaw, aby mogło się to stać. To jest perspektywa pięćdziesięcioletnia.

Dziękuję za rozmowę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +8

  _gość

  16.05.2014, 06:41

  europoseł jest anonimem

  To prawda. Nawet jeśli przyjmie jakieś stanowisko i będzie źle zarządzał, nie mamy nawet wpływu by postawić mu wotum nieufności. Osobiście zastanawiam się nad wrzuceniem pustej kartki, bo Żurawski najlepiej pokazał po co się idzie do europarlamentu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +6

  HH-liberal_gość

  16.05.2014, 07:08

  Danusia z broda

  Widzialbym Jarka lepiej w zakonie !! jak w polityce, w czarnej sukience z broda, bylaby Danusia z broda, polska Conchitta Wurst !! pozdrawiam:)

  Odpowiedz
  IP: 88.71.xxx.xx9 
 • +10

  _gość

  16.05.2014, 08:01

  powałęsa i pojedzie do brukselki pod kasę

  nie dla takich kiepskich kierowców motocykli, nie dla takich układów z PO , nie dla UNI co zniszczyła przemysł Polski, zabiera nam wszystko, prace godność , lepsze życie. Idź się wałęsać gdzieś indziej -może do tunelu sprzedawać kwiaty jak za dawnych lat....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -10

  Lopa_gość

  16.05.2014, 08:15

  Piszcie co chcecie ale po przeczytaniu wywiadu widzę, że koleś wie o czym mówi.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx5 
 • +5

  WYBORCA_gość

  16.05.2014, 09:30

  wie ,ze nic nie wie

  Ten tekst do wywiadu ktos mu napisal , i teraz sprzedaje jako swoja robote.Przestancie pozytywnie oceniac tych co wiedza ,ze nic nie wiedza. kOMU unia pomoze chyba Walesom ,ze za darmo kase im daje. Dorobili sie wiele na glupocie stoczniowcow i reszty co w nich uwierzyla.

  Cytuj
  IP: 93.31.xx3.xx1 
 • +6

  tcz45

  16.05.2014, 08:26

  kłamca i tyle

  ,,Szacuje się, że nawet 70% prawa uchwalonego w Polsce wynika z decyzji podejmowanych w Brukseli,, Czyli Polska zginęła , nie mamy ludzi wolnych, mądrych , niezależnych od tych patałachów i sługusów brukselskich. Ta wstrętna unia narzuca nam co mamy jeść, co pić, nadaje nam nazwy czegoś tam, Manipuluje urzędasami jak chce.Może kiedyś historycy nazwą takich jak on zdrajcami narodu-może..A gdzie ten dobrobyt , ta zielona wyspa, te godne zarobki, poszanowanie pracowników, gdzie ta moralność, ? Gzie rozwój polskiej gospodarki...? spadaj do swego Gdańska i nie pieprz tutaj

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  pat_gość

  16.05.2014, 08:50

  no i dobrze

  To dobrze że rzadzi nami bruksela, sami nie poterafimy mysleć propaństwowo i prospołecznie. Liczy sie tylko kasa i prywata, poroniony naród. Spójrzcie tylko na waszych wojtów, burmistrzów, prezydentów i radnych, spójrzcie na Donka.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx1.xx8 
 • +6

  _gość

  16.05.2014, 09:25

  PRZYGOTOWAĆ STARE JAJA I POGONIĆ ,,WAŁĘSOWO"...

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx6.xx3 
 • +6

  _gość

  16.05.2014, 09:33

  Polski nie ma od 300 lat, z mała przerwą między I i II wojną...toczy nas rak zawiści, zajadłości, prywaty, głupoty...Wybieramy liberałów, bo ładna nazwa, pod która kryje się hasło: ,,Własny portfel, własny interes, grabież na wielka skalę...DROŻDŻOWNIA TCZEWSKA TO OBRAZ POLSKI, JEJ SPRZEDAWCY ,,PO GROSZACH" POWINNI GNIĆ W WIĘZIENIACH. KWAŚNIEWSKI BIERZE MILIONY, TUSK Z FAMILIĄ TRWONI WASZ MAJĄTEK, WASZE DZIECI I WNUKI NAPLUJĄ WAM NA GRÓB, BO GŁUPI JESTEŚCIE I ZŁODZIEI WYBIERACIE... W TEFAŁEN WALTER ESBEK WAM PODPOWIE, GDZIE POSTAWIĆ KRZYŻYK. SZATAN RZĄDZI ŚWIATEM, JUZ PRAWDZIWYCH DOBRYCH KSIĘŻY NIE MA....NARÓD POLSKI WYGINĄŁ WRAZ Z JAGIEŁŁĄ.... LECH WAŁĘSA POZDRAWIA WAS Z FLORYDY, OPALENIZNĘ ŁAPIE, DURNE POLACZKI....

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx6.xx3 
 • +2

  _gość

  16.05.2014, 12:25

  ,,Prawda jest taka, ze wszyscy znaja realia pracy na smieciowce, albo na czarno, pracy wiazanej ze studiami, zarwanych nocy, braku nadziei na posiascie wlasnego domu kiedykolwiek; wszyscy znaja pasmo ponizen i upodlen, ktore serwuje nam ten chory kraj. polityke awansowania i zatrudniania znajomych, zenujace wymogi stawiane przez gownianych pracoawcow. ale jesli nie ma co wlozyc go dara, trzeba sie na to wszystko wczesniej czy pozniej zgodzic. doskonale rozumiem frustracje autora czy autorki. mam to samo, znam z autopsji. pracuje od pierwszego roku studiow, teraz pisze dylom magisterski. po obronie wyjezdzam z polski. bo chce miec dzieci. a okrutnym byloby sprowadzic kogos na taki swiat."

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx6.xx3 
 • +3

  Zmielony Dżony_gość

  16.05.2014, 13:07

  gdzie byłes gnoju w czasie "olimpiady"? Dlaczego w trakcie kadencji nie pojawiłes sie zeby spytac w czym pomóc, co zrobic dla Polski? tylko teraz przed wyborami nagle wszyscy wypływaja, odwiedzają takie grajdoły jak Tczew, rozdają gówniane breloczki czy kalendarzyki i mówią to co ludzie chcą usłyszeć zeby choc jeszcze na jedna kadencje "złapac Boga za nogi". wyp***laj tam skąd wylazłes pajacu

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx8.xx5 
 • +1

  _gość

  17.05.2014, 13:43

  brawa, pogonić zdrajców, wystawić szubienice i zrobić majdan...

  Cytuj
  IP: 81.219.xx7.xxx 
 • +2

  Obywatel_gość

  16.05.2014, 13:07

  Kolejna promocja na tle mostu ....

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx0 
 • +1

  Urbi_gość

  16.05.2014, 22:48

  Patrząc na komentarze cieszę się, że ludzie zaczynają myśleć. Oby nie było za późno... Filtrowanie wiadomości przekazywanych przez media oraz ich logiczna ocena powinny być obowiązkowym przedmiotem w szkołach. Jednocześnie proponuję (pomimo frustracji) chodzić na wybory i głosować za tym, z czym się identyfikujemy (be względu na poglądy). Jestem zdecydowanym zwolennikiem ograniczenia praw wyborczych dla wszelkiej maści gamoni bez przekonań (bez względu na stan posiadania). Strasznie wkur... mnie fakt, że jakiś pajac idzie na wybory i jak zapyta się go DLACZEGO tak wybrał, odpowiedź zazwyczaj brzmi yyyyyyyyyyyyyy???????? Takie moje piątkowe przemyślenia... Pozdrawiam wszystkich myślących Urbi

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx1 
 • _gość

  17.05.2014, 13:41

  syn cebularki mirki i żyda lejby kohne zawitał do Tczewa....a plebs słucha...

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx7.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA