Rekrutacyjne lato w edukacji. Na rynku pracy o 33% więcej ofert dla wychowawców i nauczycieli

Szkoła, nauka, klasa, lekcje (fot. tcz.pl)
Tczew - Rekrutacyjne lato w edukacji. Na rynku pracy o 33% więcej ofert dla wychowawców i nauczycieli
Koniec roku w edukacji? Owszem, ale tylko dla uczniów i części ich wychowawców. Dla dyrektorów placówek oświatowych wakacje to okres wzmożonych rekrutacji. Drugi kwartał 2022 roku stał pod znakiem bardzo wyraźnych wzrostów w zapotrzebowaniu na kadry nauczycielskie nie tylko na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Intensywne poszukiwania rozpoczęły również prywatne żłobki, przedszkola i szkoły.

Nauczycieli i wychowawców pilnie zatrudnię

W kuratoriach oświaty w całej Polsce dostępne są tysiące ogłoszeń o pracę w publicznych placówkach. To jednak nie wszystko. Na wyjątkowy okres rekrutacyjny przygotowały się też jednostki prywatne.

Drugi kwartał 2022 r. w kategorii Edukacja w OLX przyniósł 33 proc. wzrost liczby ogłoszeń rok do roku, a zdecydowanie najaktywniejsze w tym obszarze są przedszkola. Tylko w czerwcu ogłoszeń o pracę wystawionych przez te jednostki było ponad 1,4 tys. i oznaczało to 31 proc. wzrost względem dostępnej oferty w tym samym miesiącu 2021 r.


Nie próżnują też szkoły języków obcych. W minionym miesiącu za pośrednictwem OLX Praca rozpoczęto niespełna 600 procesów rekrutacyjnych. Co ciekawe, aż trzy na cztery z nich dotyczyły poszukiwania lektorów lub nauczycieli języka angielskiego. O ile w tym obszarze sezonowość również jest zauważalna, o tyle przedstawiciele tych podmiotów przyznają, że wolą prowadzić rekrutację całoroczną.

- Nie chcielibyśmy stracić możliwości zatrudnienia wyjątkowo utalentowanej osoby, tylko dlatego, że ta szuka pracy w marcu lub listopadzie. Najważniejszy jest wartościowy kandydat, a nie miesiąc, w którym rozpoczniemy współpracę - mówi Jan Trawiński, właściciel szkoły języków obcych Enjoy. - Rekrutacja lektorów zajmuje sporo czasu i staramy się nie prowadzić jej w odpowiedzi na sytuację, ale raczej z wyprzedzeniem przygotowując się do dalszego rozwoju biznesu.


Praca w edukacji nie tylko przez kuratoria oświaty

Użytkownicy OLX Praca w kategorii Edukacja szukają ofert pracy dla nauczycieli, asystenta lub pomocy nauczyciela (ponad 30 proc. zapytań w czerwcu) i na stanowiska wychowawców przedszkolnych oraz ich pomocy (niespełna 23 proc. zapytań w czerwcu). Popyt zdaje się częściowo pokrywać z podażą, choć zauważalny jest brak wyspecjalizowanych kadr zwłaszcza na poziomie żłobków i przedszkoli.

- Najczęściej wyszukiwana fraza w tej kategorii w czerwcu to pomoc nauczyciela, co dziesiąty poszukujący pracy w edukacji właśnie z jej użyciem filtruje listy ofert w OLX. Co ciekawe, nasze ogłoszenia wertują nauczyciele języka polskiego, angielskiego, historii, chemii, biologii, geografii, wychowania fizycznego, czy przedmiotów zawodowych. To pokaźna grupa, która stanowi ponad 16 proc. wszystkich zapytań w naszej wyszukiwarce - mówi Paulina Rezmer z OLX.

Lektorzy i nauczyciele języka angielskiego najbardziej aktywni

Zdecydowanie najbardziej aktywną grupą nauczycieli poszukujących pracy są lektorzy języka angielskiego. W sumie niespełna 9 proc.* zapytań (słów kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki OLX) w kategorii Edukacja dotyczyło właśnie tej specjalizacji. Wiąże się to oczywiście z charakterem pracy. Powszechne jest bowiem łączenie etatów w szkołach publicznych i prywatnych.

* z zestawienia wyłączono frazy związane z nauką języka angielskiego w trybie zdalnym/online

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +3

  Panie_gość

  01.08.2022, 06:20

  Czego tu uczyć

  Panie czego tu uczyć. Jestem teraz dorosły i wiem że 80% informacji których niby nauczyłem się w szkole albo zapomniałem po tylu latach bądź okazały się w dorosłym lub zawodowym życiu zupełnie niepotrzebne. Szkoda czasu lepiej uczyć się praktyki sztuki życia i zaradności a nie pierdu pierdu o o pośladkach Maryny. Same inżyniery i dyrektory a robić nima komu. Śmiech na sali. Dziękuję za tą wypowiedź.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx3 
 • łeb_gość

  01.08.2022, 07:23

  kolos

  ty wykorzystałeś 20% inni inne więcej lub mniej % innych informacji tak, że w sumie całe 100 % zostało wykorzystane palancie, ale jesteś za głupi żeby to skumać

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +2

  Aga_gość_gość

  01.08.2022, 07:03

  Hmm

  Było trzeba otworzyć nowe klasy, to więcej nauczycieli by dostało nowa prace. Może osoby z powołaniem czekają na prace? Bo w tej chwili większość nauczycieli to pracuje za kare. W tym roku podstawówkę ukończył rocznik 2007 i 2008, bardzo ciężko dostać się do jakiejś szkoły. Powinny zostać otwarte nowe klasy w każdej szkole, ale przecież im nie wolno, bo starostwo tego nie przewidziało. Od kiedy poszli do zerówki było wiadomo ,że taka sytuacja będzie miała miejsce, a teraz są wielce zdziwieni. Szkoda tylko młodzieży, że z dobrą średnia skazani są na zawodówki bo gdzie indziej brak miejsca.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx2.xx4 
 • +6

  Marki_gość_gość_gość

  01.08.2022, 07:05

  ukryta reklama

  Czy ten artykuł dotyczy problemów w tczewskich szkołach, czy jest zerżnięty z jakiegoś ogólnopolskiego portalu i mówi ogólnie o kłopotach w oświacie? Postarajcie się bardziej, chyba, że ma on na celu jedynie reklamę jakiejś szkółki językowej, bo tylko jej przedstawiciel wypowiada się w artykule. Wstyd.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +10

  Ignac _gość_gość

  01.08.2022, 08:26

  Podwyżkę nauczycielom dać A nie za grosze uczyć mają

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx3 
 • +9

  kot_gość

  01.08.2022, 17:36

  ciemnogród

  Jestem zdziwiony dlaczego ci zaznajomieni oczywiście z tematem ludzie, którzy mówią, że nauczyciele pracują 18h tygodniowo, że mają mnóstwo wolnego, wgl luz blues. Że dużo zarabiają itp... Nie zostaną sami nauczycielami? :) No, śmiało. Jakoś tysiące nauczycieli się zwalnia - bo w systemie jest syf. Zawsze był a niestety ostatnie lata były jeszcze gorsze. Zapraszam do szkoły tych roszczeniowych rodziców Brajanków i Dżesik żeby sami zostali nauczycielami. Oferty są. Szkoda tylko, że zarobki jak kasjerka w markecie po szkole podstawowej. Nie ubliżając nikomu pracującemu w markecie bo sam w rodzinie mam takie osoby - po studiach zatrudniły się bo pieniążki większe i stres mniejszy niż np w oświatówce. Mnóstwo irracjonalnych procedur, przepisów. Stosy papierów i praca z nimi na całe godziny. Roszczeniowi rodzice, którzy g wiedzą o nauczaniu a często jeszcze mniej o tym, jak na prawdę potrafi zachować się ich bachor. :) W dodatku - nauczyciel nie może nic. Jak ucznia złapie za rękę, ucho - to dyrektor i zwolnienie. Nauczyciel to śmieć w każdym systemie państwa, któremu nie zależy na rzeczywistym kształceniu młodzieży. Chory kraj zarządzany przez pseudoelitę. Taką, jaką już od ponad 20 lat wybierają plebejusze w miłościwie nam panującej ochlokracji. Złodziejstwo, socjalizm, polskojęzyczność i syf totalny w kraju z tektury gdzie dwie grupy leją się między sobą: pis po pis po! :)

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx8 
 • +3

  Art_gość

  02.08.2022, 12:18

  Masz rację

  W szkole pozostały na chwilę obecną dwa rodzaje nauczycieli. Pierwszy to ludzie, dla których przekazywanie wiedzy jest powołaniem. Oni kochają to co robią i mając ponowną możliwość wyboru swojej ścieżki zawodowej, znowu wybraliby nauczanie. Druga grupa, to nauczyciele dla których szkoła to przymus ( wszak rachunki trzeba płacić ). Znam świetnych nauczycieli, znam ludzi, którzy zaczynali inaczej, ale przekwalifikowali się i świetnie odnaleźli się w murach szkoły, ale znam też takich, dla których każda praca jest be. Kolejni ministrowie ( aktualni szczególnie ) dążą do tego, aby obrzydzić społeczeństwu nauczycieli. Tylko górnicy trzymają się świetnie - ich rząd się boi ( w sumie skoro NIE MA węgla, to czemu ? )

  Cytuj
  IP: 158.116.xx5.xx2 
 • +2

  Gola_gość

  01.08.2022, 18:48

  Pensje nauczycieli plus papierologia.

  Ja też mam dosyć pracy w oświacie. Chętnie oddam etat. Nędzne pensum, papierami zarastam. Dzieci zza nich nie widać. A kredyt mój wzrósł tak, że muszę szukać innej pracy, w innym sektorze, bo nie wyrabiam finansowo. Dziękuję za oświatę.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx7 
 • +4

  michałł_gość

  02.08.2022, 10:52

  tak już będzie

  lepiej pracować w markecie na kasie niż uczyć dzieci

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xxx 
 • Ewa_gość

  03.08.2022, 17:22

  Nauczyciele i zarobki

  Znajomy jest nauczycielem, ma 18 godzin w jednej i 18 w drugiej szkole, uczy w-fu, więc nie ma nic do sprawdzania w domu, po 4 latach zarabia prawie 7 tysięcy plus trzynastka, pieniądze na wakacje i wakacje, więc bez przesady, że takie słabe zarobki. Pracuje 8 godzin i zarabia 7 tysięcy, to chyba uczciwe. Gorzej mają Ci nauczyciele, którzy muszą przygotować uczniów do matury...

  Odpowiedz
  IP: 37.225.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.