W Gminie Pelplin 2021 Rokiem Stefana Łaszewskiego

(fot. pelplin.pl)
Tczew - W Gminie Pelplin 2021 Rokiem Stefana Łaszewskiego
Uchwałą Rady Miejskiej w Pelplinie rok 2021 r. w Gminie Pelplin będzie Rokiem Stefana Łaszewskiego. Decyzja ta została podjęta przez Radnych jednogłośnie podczas sesji - 29 stycznia 2021 r.

W 2020 roku Pelplin obchodził 100 rocznicę powrotu do odrodzonej Polski. W procesie tym niemałą rolę odegrał Stefan Łaszewski, który na międzynarodowych forach przedstawiał konieczność przyłączenia Pomorza do Macierzy - stwierdzając, że bez Pomorza nie ma wolnej Polski. Nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo, zwoływał tajne zebrania działaczy pomorskich, pobudzał ich do pracy i przelewał w ich serca wiarę w bliski powrót Pomorza do Macierzy.

W całym swoim życiu, bardzo związany był z Pelplinem. Uczęszczał do ówczesnego progimnazjum biskupiego Collegium Marianum, a jego wolą było zostać pochowanym na pelplińskim cmentarzu. W związku z powyższym, chcąc upamiętnić postać pierwszego Wojewody Pomorskiego - Stefana Łaszewskiego, a także mając na celu popularyzację niniejszej postaci na terenie Gminy Pelplin, podjęcie uchwały w tej sprawie było bez wątpienia zasadne.

Stefan Łaszewski był postacią wielce zasłużoną dla Pelplina oraz Pomorza, dlatego bardzo się cieszę, iż Rok 2021 w naszej Gminie będzie pod patronatem właśnie jego postaci. Zaplanowaliśmy wiele działań mających na celu upamiętnienie tego wielkiego patrioty, z których najważniejszą będzie odnowienie jego miejsca spoczynku. Dziękuję Panu Wojewodzie Pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi, który zadeklarował pomoc w tym zakresie. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się odnowić nagrobek Stefana Łaszewskiego, znajdujący się na pelplińskim cmentarzu - Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła


Radni po podjęciu uchwały o ustanowieniu roku 2021 r. Rokiem Stefana Łaszewskiego, udali się do miejsca spoczynku Pierwszego Wojewody Pomorskiego, gdzie wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin złożyli kwiaty i znicze.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • kaganiecmen_gość

  10.02.2021, 08:21

  kagańce

  Wszystko ok, ale po co komu kagańce na świeżym powietrzu?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xxx.xx3 
 • H_gość

  10.02.2021, 09:08

  Zeby zniewolic narod! I zdeptac dume! Tobpomysl B Gatesa, ktory chce decydowac co psielpliniaki robia!!!

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.