Uniwersytet Morski będzie świętował stulecie. A zaczęło się w Tczewie

Budynek pierwszej w Polsce Szkoły Morskiej
Tczew - Uniwersytet Morski będzie świętował stulecie. A zaczęło się w Tczewie
W czerwcu przyszłego roku Uniwersytet Morski w Gdyni będzie świętował stulecie. W obchody ma włączyć się też Tczew, bo to właśnie to miasto jest kolebką tej uczelni.

Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. To tutaj blisko 100 temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". - mówił - Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski.

W czerwcu przyszłego roku Uniwersytet Morski w Gdyni będzie świętował stulecie. O to, czy w obchody włączy się też Tczew, pytał na listopadowej sesji Rady Powiatu Jan Kulas:

- Odbyły się w tej sprawie spotkania z przedstawicielami uczelni zarówno w starostwie, jak i Urzędzie Miejskim. Chcemy upamiętnić to ważne dla Tczewa wydarzenia. Uczelnia planuje swoje obchody na 17 czerwca, dlatego planujemy do Tczewa zaprosić gości dzień wcześniej. Pracujemy nad formułą - mówi starosta tczewski, Mirosław Augustyn.

Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś. Otrzymała też nowy żaglowiec szkoleniowy "Dar Pomorza". W Tczewie szkoła działa w budynku, który istnieje do dziś, który zbudowany został w 1914 roku i początkowo mieściła się w nim szkoła żeńska. Obecnie w budynku dawnej Szkoły Morskiej mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +10

  Oj_gość_gość_gość

  27.11.2019, 09:52

  Nie wiem kto wam robi stronę ale od paru dni nie da się nic czytać. Na głównej stronie oraz w innych artykułach w przeglądarce firefox rozwija się pusta reklama.

  Odpowiedz
  IP: 46.171.xx7.xx2 
 • +6

  lorka_gość

  27.11.2019, 11:00

  myślałem, że to u mnie ....

  Popieram wpis poprzednika. Strona stała się nie do czytania. Jakieś rozwijające się i przesłaniające tekst reklamy, straszne...

  Odpowiedz
  IP: 46.76.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA