Biletowa rewolucja na Pomorzu nabiera tempa. Wiemy, kto stworzy FALĘ

Fala - zintegrowany bilet dla Pomorza (fot. mat. prasowe)
Tczew - Biletowa rewolucja na Pomorzu nabiera tempa. Wiemy, kto stworzy FALĘ
Informacje o rozkładach jazdy i taryfach, a do tego wygodna bezkontaktowa płatność. Taki będzie system FALA, czyli pomorska Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. Wykonawcą pomorskiej FALI będzie konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z działającej FALI już w połowie przyszłego roku. Tczew jest jest jednym z udziałowców spółki InnoBaltica, która odpowiada za projekt.

InnoBaltica jest podmiotem należącym do dziesięciu udziałowców. Oprócz Tczewa są nimi: Województwo Pomorskie, Gmina Miasta Gdańska, Gmina Miasta Gdyni, Miasto Słupsk, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, Gmina Miasto Lębork, Gmina Miasta Puck.

Umowa została podpisana 14 czerwca 2021 r. na przystanku PKM Gdańsk Jasień. Dokument podpisali przedstawiciele spółki InnoBaltica oraz konsorcjum Asseco Data Systems i AEP Ticketing Solutions, czyli wykonawcy prac. Obecni byli także marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna.

Wizjonerski projekt


System FALA, to zintegrowany system poboru opłat za przewozy w komunikacji publicznej na terenie województwa pomorskiego.

- To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było. Jedna platforma połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym regionie - wyjaśnia Marcin Stefański, prezes InnoBaltica. W ramach systemu FALA pasażerowie będą mogli nie tylko płacić za przejazdy, ale będą również mieli do dyspozycji pełną informacje o taryfach czy rozkładach jazdy. - Szacujemy, że w systemie będzie około 2,5 mln kont - dodaje Stefański.


Szczegółowy harmonogram prac nad systemem zostanie ustalony w ciągu najbliższego miesiąca. Co ważne, FALA obejmie nie tylko Trójmiasto. Będzie można z niej korzystać w całym regionie, także w mniejszych miastach.

Kto przygotuje FALĘ?

Przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności spółka InnoBaltica ogłosiła w grudniu 2019 r. Wystartowały w nim cztery podmioty. Po wielu pracach, decyzjach i odwołaniach została wybrana najlepsza oferta. Wykonawcą pomorskiej FALI będzie konsorcjum Asseco Data Systems sp. z o.o. oraz włoska firma AEP Ticketing Solutions. Całkowita wartość projektu to ok. 130 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wyniesie ono 90 mln zł.

Wsiadam i jadę

Jak system będzie działać?

- To proste. Ideą jest hasło "wsiadam i jadę". Oznacza to, że podróżny nie musi znać cen biletów, a i tak zapłaci najniższą cenę. System, bowiem sam dobierze najkorzystniejsze bilety, ulgi i połączy je, aby było jak najtaniej - wyjaśnia Marcin Stefański.


Obowiązkiem pasażera będzie jedynie do "zameldowania" np. swojej karty czy telefonu w czytnikach umieszczonych w pojazdach. Te umieszczone będą w pociągach, autobusach, tramwajach oraz na przystankach.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +2

  FALA_gość

  15.06.2021, 13:04

  Kolejny przekręt jak MEVO. Na co jest ta FALA skoro każdy może sobie kupić dowolny bilet przez aplikację?

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • +2

  sołtys_gość

  15.06.2021, 14:55

  Tczew bramą Trójmiasta

  Tczew ma udziały w wysokości 0,94 % w tej spółce. My tu po prostu rządzimy ! Miasto będzie miało taaaaaki właśnie wpływ na decyzje dotyczące np cen biletu.... 1 % to prawie mniej niż ZERO ! czyli w stylu sami wiecie kogo ;-)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx2 
  +1

  eskimos_gość

  15.06.2021, 21:45

  Rewolucja jak u Gesslerowej

  Rozumiem że jak wsiądę na dworcu w 8 by dojechać na Czyżykowo to system sam obliczy najkorzystniejszą stawkę? ha ha ha I to wszystko za jedyne 130 milionów z naszych podatków.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +2

  zeb mak kain_gość

  15.06.2021, 13:12

  na prowincji najdroższe bilety

  w przeliczeniu na łeb mieszkańca najwięcej zapłaci czeczewiak. Czy przekazali wam już te informacje?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx2 
 • inhh_gość

  15.06.2021, 16:51

  Nie wiem po co to komu

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx5.xx6 
 • stefan_gość

  16.06.2021, 11:01

  Prokom jak zwykle rządzi. Skończyli już system ZUS?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • Monika_gość_gość_gość

  16.06.2021, 16:31

  Hej

  Witajcie panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: tnij.tcz.pl/?u=ed1d6a

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx3 
 • Monika_gość_gość_gość

  16.06.2021, 16:31

  Hej

  Witajcie panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: tnij.tcz.pl/?u=4db222

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.