Muzeum Mostów Tczewskich. Społecznicy rozmawiali w Gdańsku o planowanej ekspozycji

Społecznicy spotkali się z władzami muzeum (fot. tcz.pl)
Tczew - Muzeum Mostów Tczewskich. Społecznicy rozmawiali w Gdańsku o planowanej ekspozycji
Społecznicy i dziennikarze zrzeszeni w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte spotkali się z władzami Muzeum II Wojny Światowej. Tematem spotkania były rozmowy o tczewskim oddziale placówki, który ma powstać w przyczółku Mostu Tczewskiego po zakończeniu jego odbudowy. Wszystko wskazuje na to, że już teraz uda się nawiązać współpracę z instytucją. Jej efektem ma być zbieranie świadectw mieszkańców Tczewa, którzy pamiętają jeszcze moment wybuchu II wojny światowej, wysadzenie mostu, czy jego odbudowę.

Jesienią 2019 r. tczewscy społecznicy i dziennikarze zainicjowali akcję #MostTczewskiJakWesterplatte. To apel do władz Polski, aby Most Tczewski potraktować w sposób specjalny, skoro istniejące przepisy nie są w stanie zapewnić efektywnego dokończenia odbudowy tego obiektu. Zaproponowali zastosowanie specustawy, dzięki której Most Tczewski mógłby zostać przejęty przez Skarb Państwa, w przyczółku mostu mogłaby powstać filia Muzeum II Wojny Światowej. Do tej pory na odbudowę wydano już ponad 70 mln zł, przy czym potrzeba jeszcze od ok. 150 do 200 mln zł, aby tę inwestycję dokończyć.

W ostatnim czasie sprawa remontu Mostu Tczewskiego nabrała rozpędu. Kilka dni temu posłanka KO Małgorzata Chmiel, złożyła specustawę w sprawie przejęcia Mostu Tczewskiego i stworzenia tam oddziału Muzeum Mostów Tczewskich. Projekt zakłada, podobne rozwiązanie jak w przypadku przejęcia przez Skarb Państwa Westerplatte. Oprócz przywrócenia mostowi funkcji drogowej, w przyczółku miałoby powstać muzeum upamiętniające wydarzenia z czasów II wojny światowej, zwane Muzeum Obrony Mostu Tczewskiego. Czy specustawa zostanie przyjęta przez Sejm? Nie ma na to wielkich szans - ostatnio tczewski poseł PiS, Kazimierz Smoliński, który składał specustawę w sprawie przejęcia Westerplatte, informował media, że nie potrzeba stosowania takiego rozwiązania w tym przypadku, bo w przeciwieństwie do władz Gdańska, tczewskie Starostwo Powiatowe samo chce przekazać most rządowi. Jak zapowiadał polityk partii rządzącej na specjalnej przedwyborczej konferencji, wypracowywane jest już specjalne rozwiązanie dla ratowania mostu. Z zapowiedzi wynika, że Most Tczewski zostanie wyremontowany w całości ze środków rządowych, ale nadal pozostanie własnością powiatu. Prace powinny ruszyć na początku przyszłego roku. Przeprawa przez rzekę ma zostać przywrócona w ciągu 3 lat - a w przyczółku powstanie Muzeum Mostów Tczewskich.

Pod koniec czerwca pojawiła się też informacja, że gdańskie Muzeum II Wojny Światowej już od jakiegoś czasu pracuje nad wstępną koncepcją przygotowania ekspozycji w przyczółki mostu.


- Dwa tysiące metrów powierzchni - na naszej wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej dysponujemy 5 tysiącami - to pokazuje jak duże pojawią się możliwości co do organizacji ekspozycji związane z historią Mostu Tczewskiego, dramatycznych wydarzeń z września 1939 roku, późniejszych losów mostów nad Wisłą w Tczewie. Ale tak duża powierzchnia wskazuje, że będziemy mogli pokazać historyczną rolę mostów w dziejach. Podkreślić rolę mostów jako elementów w planowaniu wojennym. - mówił podczas konferencji w Tczewie, dr hab. Grzegorz Berendt[/b
].

W poniedziałek, 20. lipca, z dyrektorem placówki dr. Karolem Nawrockim i jego zastępcą, dr. hab. Grzegorzem Berendtem spotkali się społecznicy i dziennikarze zrzeszeni w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Tematem rozmowy było Muzeum Mostów Tczewskich, które miałoby powstać w przyczółku po zakończeniu odbudowy mostu.

- Chociaż państwo o tym nie wiedzieliście, to mieliście w nas swojego sojusznika w dążeniu do powołania oddziału muzeum w Tczewie. Zastrzegłem jedynie w rozmowach, że my się nie znamy na drogach i to jest rzecz, w którą musiałoby się zaangażować starostwo. - mówił Karol Nawrocki.

Władze placówki podkreślają, że muzeum może zacząć działać dopiero po zakończeniu wszystkich plac budowlanych na moście - jednak placówka musi już teraz zbierać świadectwa osób, które pamiętają jeszcze moment wybuchu II wojny światowej, wysadzenie mostu, czy jego odbudowę.

- Mamy dział filmowy z profesjonalnymi kamerzystami, dźwiękowcami i moglibyśmy zająć się nagraniem takich wspomnień, to chyba jest już ten czas żeby zacząć współpracę choćby właśnie w tym zakresie. Moglibyśmy wspólnie stworzyć takie notacje w oparciu o wasze kontakty, informacje. - mówił Grzegorz Berendt.


Społecznicy deklarowali pomoc w tym zakresie. Niedługo w Tczewie ma odbyć się też wizyta studyjna przedstawicieli placówki. Władze muzeum podkreślają, że na razie muzeum jest mocno zaangażowane w sprawę Westerplatte, ale jednocześnie placówka chce organizacyjnie, merytorycznie i finansowo rozpocząć działania zmierzające do powołania filii muzeum w Tczewie.


Apel do świadków historii

Jeśli znacie osoby, które pamiętają moment wysadzenia Mostu Tczewskiego, walk, odbudowy - które będą chciały się podzielenia wspomnieniami na potrzeby planowanej ekspozycji, prosimy o przekazywanie sygnałów mailowo na adres kontakt@redakcja.tcz.pl


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +7

  Marian_gość

  21.07.2020, 14:18

  Rzygam tym mostem już. Na zachodzie już trzykrotnie zdążyli by wyremontować.

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx1.xx0 
 • +2

  sol_gość_gość

  21.07.2020, 14:44

  Dajcie już spokój z tym mostem, nas to naprawdę nie obchodzi!

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx8 
 • +5

  !_gość

  21.07.2020, 15:15

  Nie ufam Nawrockiemu. Człowiek bez ambicji, honoru i wiedzy merytorycznej swojego poprzednika, na którego stanowisko wskoczył dzięki partyjnemu poparciu. Ideologia i linia partii - to jego wizytówka. Jak za PZPR

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx6 
 • +11

  koala_gość

  21.07.2020, 16:10

  Szkoda, że Sławek Nowak już nam nie pomoże w sprawie mostu. Taki uczciwy i uczynny był.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx5.xx6 
 • hm_gość

  21.07.2020, 19:57

  Nie ma to nic do rzeczy.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx6 
 • +1

  Syn Mahometa_gość

  21.07.2020, 17:00

  Zbieranina darmozjadów i mącicieli. Sami nic nie pomogli a tylko japę drą że ktoś ma zrobić to za nich. Stare bezużyteczne pierniki.

  Odpowiedz
  IP: 134.209.xx0.xx4 
 • -1

  Mn_gość_gość

  22.07.2020, 01:36

  Sam coś zrobileś sensownego dla społeczeństwa? Pochwal się, chętnie pogratulujemy

  Cytuj
  IP: 5.173.xx0.xx8 
 • +2

  grzes_gość_gość_gość_gość

  21.07.2020, 17:10

  nie trzeba bylo przejmowac mostu od ,,panstwa,,

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • -2

  Mostowy_gość_gość

  21.07.2020, 18:43

  Kto pamieta ten most z przed 1939 roku

  Kto wlasciwie pamieta ten most przed wybuchem?. Tylko prawdziwy tczewianin. A gdzie on jest? W ojczyznie. A gdzie ona? Za odra, !!! Czyli prosze nie pytac sledzików. Bo zaden z nich tego pamietac nie moze. Cholota z Zabug do tczewa przyszla dopieroo po 1945. Czyli po ostatnim wysadzeniu mostu. Babcia moja chodzila przez ten most jeszcze w 1938 roku do kina do lisewa. Tak w lisewie bylo kiedys kino. Dlaczego do lisewa mozna bylo by sie zapytac, Aae nie tylko do kina, ale i po gazety. Teraz prosze sie zastanowic dlaczego. Wtedy byl ten most duzo wazniejszy dla tych z tczewa jak z lisewa. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 217.252.xx3.xx5 
 • -6

  Walter_gość

  21.07.2020, 20:45

  Wszyscy pamiętamy ten most przed wybuchem. Kto by nie pamiętał. A teraz "Tczew/Kolen" masz nowe IP? W odwiedzinach u wnuków? Zapomniałeś zacząć swój bełkot od "polnishe folklore"? złamasie folksdojczu.

  Cytuj
  IP: 165.22.xx6.xx6 
  +1

  Ja Wohl_gość_gość

  22.07.2020, 10:57

  Herr Komendant

  Pisownia volksdeutscher ,wszyscy za Buga winni ,że most wysadzony ,a co oni go wysadzili dziwny Polaku ?

  Cytuj
  IP: 5.173.xx4.xx1 
  -1

  Jan_gość

  22.07.2020, 19:11

  Chołota za buga

  Twoja babka chodziła do lisewa,bo tam filmy były po niemiecku.To tam mieszkają ci za buga,a moja rodzina mieszka w Tczewie od zawsze.

  Cytuj
  IP: 5.172.xx7.xx5 
 • Mostowy_gość_gość

  22.07.2020, 19:49

  Kto pamieta ten most z przed 1939 roku

  "Twoja babka chodziła do lisewa,bo tam filmy były po niemiecku.To tam mieszkają ci za buga,a moja rodzina mieszka w Tczewie od zawsze."

  Czytaj ten tekst jeszcze raz ...... Tak bo bylo kino po niemiecku i gazety byly tez niemieckie.....Takze do lisewa przybyli oni dopiero po 1945 roku. Do tczewa przyszli oni po 31.01.1920 w wiekszosci z okrego wilna a po 1945 bose antki z zabuga.

  Odpowiedz
  IP: 217.252.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.