Piknik z Napoleonem w Kamieńcu

Piknik (fot. T.Jagielski)
Tczew - Piknik z Napoleonem w Kamieńcu

zobacz galerię zdjęć: 3
Kamieniec mała wieś na pograniczu województw pomorskiego i warmińsko - mazurskiego słynie z ruin pałacu. Budowla powstała w XVIII wieku. Właścicielem obiektu był marszałek polny Prus Albrecht Konrad Finck von Finckenstein. Prace budowlane ukończono w 1720 roku, a pałac zbudowano w stylu francuskiego baroku. Duże wrażenie robił dach pokryty zieloną glazurową dachówką z 12 kolumnami w kolorze lśniącego granatu.

W okresie od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 roku przebywał w Kamieńcu cesarz Francuzów Napoleon. Stąd kierował swoim państwem i przyjmował gości np. księcia Poniatowskiego czy polskich generałów Dąbrowskiego i Wybickiego. Tutaj odwiedziła go Maria Walewska. W Kamieńcu rozkwitł ich romans, a ogrody i sale pałacu były świadkami ich wielkiego uczucia. To ten epizod z dziejów pałacu odtworzyli w ramach pikniku z Napoleonem właściciel i miłośnicy historii. Pojawili się rekonstruktorzy z 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Ich pokazy musztry, pozorowanie ataku, a także obozowe warunki ukazywały losy jak żyli żołnierze w dawnych czasach. Pojawił się również sam cesarz Napoleon, którego odtwarzał Piotr Zawada. Wielką atrakcją dla gości i uczestników festynu był przelot samolotów szkoleniowych "Iskra" ze szkoły lotniczej w Dęblinie.

Wśród uczestników spotkania byli również mieszkańcy Tczewa i sympatycy historii m.in. Mirosław Augustyn Starosta Tczewski, Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego i członkowie Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • em_gość

  03.09.2020, 06:57

  yo

  Zapomniano wspomnieć że była to ulubiona kwatera hitlera i jego pies spoczął pod murem ogrodzenia

  Odpowiedz
  IP: 185.233.xx2.xx7 
 • L_gość

  03.09.2020, 08:24

  Ktoś mi wyjaśni co mają wspólnego samoloty bojowe z Napoleonem?

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx7.xx0 
 • Alex_gość_gość

  13.09.2020, 09:12

  nawet tam

  Jan znowu się wtłoczył

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx1.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.