Światowy Dzień Kociewia w Piasecznie i Tczewie

Światowy dzień Kociewia (fot. mat. prasowe)
Tczew - Światowy Dzień Kociewia w Piasecznie i Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 3
Od kilku lat 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia. Data wspólnego świętowania mieszkańców regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa "Kociewie" w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku. W okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku "Gociewiu...".

Z tej okazji w Tczewie w "Fabryce Sztuk" zaprezentowano Kociewską Zagrodę Pszczelarską. Przygotowano warsztaty edukacyjne dla najmłodszych z kociewską pszczółką jako motywem przewodnim. Zebranym przedstawiono również produkty i akcesoria związane z hodowlą pszczół oraz degustację herbaty z miodem i piernikami. Przybyli goście mogli także zwiedzać wystawę fotograficzną "Kadry z Kociewia" autorstwa Małgorzaty i Seweryna Pauch. Dr Seweryn Pauch przygotował opowieść o tajemniczych otworach w mutrach kociewskich kościołów. Występ artystyczny w wykonaniu Samborowych Dzieci oraz wspólne odśpiewanie solenizantowi "sto lat" koci koci.... Kociewiakowi to kolejne elementy tego spotkania.

W Piaseczne również przygotowano obchodni Światowego Dnia Kociewia. Jednym z punktów spotkania był przemarsz na cmentarz, by oddać hołd zasłużonym Kociewiakom, regionalistom Janowi Ejankowskiemu i Teofilowi Watkowskiemu. Podczas uroczystości w Domu Kultury zebrani goście oklaskiwali występ "Piaseckich Gzubów" i "Błękitnej Wstęgi". Wysłuchali prezentacji Reginy Kotłowskiej "O stroju, hafcie i Kociewiu" oraz zwiedzili wystawę w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie.

Uroczystości w Tczewie i Piasecznie przygotowali: SP nr 10 w Tczewie, "Fabryka Sztuk" w Tczewie, LOT "Kociewie", Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie oraz SP w Piasecznie, ZKP oddział Kociewski w Tczewie..


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Claudia Klein_gość_gość

  18.02.2020, 23:41

  Pożyczkę

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi "tak", radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  Odpowiedz
  IP: 197.210.xx3.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA