Uwaga - nowa metoda oszustów! "Na pocztę głosową"

(fot. Pomorska Policja)
Tczew - Uwaga - nowa metoda oszustów! "Na pocztę głosową"
Policjanci przypominają i przestrzegają przed metodami oszustw, jakie stosują sprawcy. Poniżej przedstawiamy listę tych najpopularniejszych oraz apelujemy o czujność i rozwagę. Pamiętaj, chroń swoje dane i bądź czujny!!!

"na pocztę głosową"

To dość nowa metoda. Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego, wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link. Ta czynność spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadza pieniądze z naszego rachunku bankowego. Dodatkowo mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty. Numer, z którego przychodzą wiadomości należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy.

"na PGE"


Ofiara otrzymuje wiadomość SMS o treści ,,na dzień (data) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł, https://.......
Pod żadnym pozorem nie należy klikać w podany link, a jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z biurem obsługi klienta twojego dostawcy energii.

"na kryptowaluty"

Inwestycje w kryptowaluty lub na rynkach Forex, co do zasady są legalne. Jednakże, zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferuję pośrednictwo w takich inwestycjach. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki "przeciętnego Kowalskiego", który szybko zyskał dzięki współpracy z "pośrednikiem", lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób, (sportowców, polityków, aktorów, dziennikarzy, celebrytów) bez ich wiedzy i zgody, a przekaz jest zmanipulowany. Obietnica inwestowania jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. Przy tego typu przestępstwach straty są zazwyczaj wysokie.

Podczas inwestycji w kryptowaluty czujności zabrakło 26-latkowi z Gdańska, który przez brak rozwagi stracił kilkadziesiąt tys. zł. Mężczyzna, aby odebrać pomnożoną dzięki inwestycji sumę kilkuset tys. zł, miał uiścić jedynie podatek od tej kwoty. Po przelaniu pieniędzy fałszywym brokerom kontakt z nimi się urwał.

"na OLX"

Osoba sprzedająca na aukcji np. olx przedmiot otrzymuje wiadomość od oszusta, który rzekomo jest zainteresowany jego zakupem. Oszust proponuje płatność przy wykorzystaniu nowej usługi, często informuje sprzedającego, że już wpłacił pieniądze i aby je odebrać, sprzedający musi kliknąć nadesłany link.

Tak właśnie w minionym tygodniu zrobiła 27-latka z Ujeściska, która wystawiła na portalu aukcyjnym kosz. Kobieta straciła 4 tys. zł.

"na Blika"

Inną metodą, jaką posługują się przestępcy, to oszustwo na tzw. "blika". Sprawcy włamują się na profil portalu społecznościowego i podszywając się pod jego właściciela, wysyłają do znajomych prośbę o szybką pożyczkę za pomocą kodu blik. Jeżeli otrzymasz podobna wiadomość, najbezpieczniej będzie, jeżeli skontaktujesz się np. telefonicznie z jej nadawca i potwierdzisz jej autentyczność.

"na policjanta"

Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy innego członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje metody działania. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się pod pracowników poczty i zdobywają adres. Następnie dzwoni fałszywy policjant i prosi o pieniądze, które mają pomóc w zatrzymaniu sprawców. Pieniądze mają być pozostawione we wskazanym miejscu lub przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć.

Do 82-latki z Gdańska zadzwoniła oszustka, która podała się za funkcjonariuszkę CBŚP i próbowała nakłonić kobietę do przekazania pieniędzy. Seniorka wykazała się czujnością i tym samym uratowała swoje oszczędności.

na "pracownika banku"

Z ofiarą kontaktuje się oszust podający się za pracownika banku, wprowadza swojego rozmówcę w błąd, przekonując, że jego dane zostały przechwycone i ktoś próbował przelać pieniądze z jego konta. Następnym krokiem w przestępczej grze jest przekonanie ofiary, aby zainstalowała na smartfonie bądź komputerze specjalna, bezpłatną aplikację. Jest to program, po zainstalowaniu którego oszuści mają zdalny dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę. Padają też polecenia, aby akceptować otrzymywane wiadomości sms i ostatecznie zalogować się na swoje konto bankowe. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na kącie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie "w imieniu ofiary", która najczęściej o niczym nie wie. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku oraz zaciągnąć kredyt.

W podobny sposób w miniony poniedziałek mieszkanka Śródmieścia straciła kilkadziesiąt tys. zł.

na "amerykańskiego żołnierza, lekarza, inżyniera"

Oszustwo na żołnierza, lekarza, budowniczego mostów w dalekich krajach jest jedną z form tego procederu i nie jest czymś nowym. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas wpłacania pieniędzy lub przekazywania innych korzyści. Pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji czy rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk - wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych. Proces "urabiania" - zdobywania zaufania ofiary może trwać wiele miesięcy.

Policjanci przypominają

 • Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

 • Odwiedzając stronę swojego banku, sprawdź, czy w pasku przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki. Tylko wtedy masz pewność, że połączenie jest bezpieczne.

 • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości SMS z linkami, które pozwolą oszustom przejąć twój komputer, czy telefon, a tym samym zdobyć dostęp do rachunku bankowego.

 • Kupując przez internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.

 • Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.

 • Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.

 • Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +8

  @_gość

  04.12.2021, 01:56

  nowa i stara metoda oszustów ULTIMO

  Windykacje ULTIMO TO OSZUŚCI DZIAŁAJĄCY NA PROCES wierzytelność zapłacona oni jako paserzy po raz drugi dług wymuszają od rzekomego dłużnika straszą egzekucją komorniczą . Uwaga to pospolici oszuści!!

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx7 
 • +6

  To ja_gość_gość

  04.12.2021, 10:13

  Ultimo

  To racja z tymi oszustami Ultimo. Windykuja stare , przedawnione długi. Szukają frajerów co zapłacą długi sprzed 20 lat przedawnione, albo długi,które są już zapłacone i nie istnieją. Jednej osobie chcieli zająć mieszkanie za dług w wysokości 1500 zł. Oni skupują stare długi przedawnione, doliczają swoje chore odsetki naliczają chore koszty i tak z 200 zł robi się 3000 . A potem prześladują ludzi za urojony dług z kosmosu. Nie płacić oszustom , gnać złodziei.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • +3

  X_gość_gość

  04.12.2021, 12:56

  ultimo działa jako oszust ..

  Zgłosiłam ich oszustwo wyłudzenia na proces organom ścigania i nic sprawę umorzyli ponieważ nie było według policji i prokuratury ,sądu przestępstwa. Dopóki w przeklętym kraju będą pozwalać takim firmom na tego typu oszustwa to będą dalej wykonywać takie praktyki i starsze osoby okradać. Gdyż do starszych osób startują.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx2.xx7 
 • +1

  Grzegorz _gość_gość

  05.12.2021, 13:54

  A dlaczego operatorzy nie blokują tanich wiadomosci z automatu ?Na pewno wiedza o co chodzi.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx4 
 • +3

  GOŚĆ45_gość_gość

  05.12.2021, 17:26

  UWAGA!!! kolejna metoda oszustów

  W ciągu ostatniego tygodnia dostałem 4 smsy odbioru przesyłki z paczkomatu, oczywiście z podanym linkiem do kliknięcia, co ciekawe żadnych paczek nie zamawiałałem nigdzie tym bardziej z paczkomatu.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.