Odmrażanie gospodarki. Możemy iść do kosmetyczki, fryzjera, czy na piwo

Kolejny etap odmrażania gospodarki (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Odmrażanie gospodarki. Możemy iść do kosmetyczki, fryzjera, czy na piwo

zobacz galerię zdjęć: 6
Dzisiaj (18.05) rozpoczął się kolejny etap rozmrażania polskiej gospodarki. Możemy znowu wybrać się do kosmetyczki, fryzjera, czy restauracji. Sprawdzamy, jak wygląda funkcjonowanie tego typu obiektów w "nowej rzeczywistości".

Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła nasze dotychczasowe życie. Przez długie tygodnie żyliśmy w całkowitej izolacji - teraz ruszyło powolne rozmrażanie gospodarki. Od poniedziałku można m. in. ponownie skorzystać z usług firm fryzjerskich i kosmetycznych. Wszystko jednak "po nowemu".

- Wdrożyliśmy wszystkie procedury bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny...i jeszcze więcej. - informuje na portalu społecznościowym tczewskie Centrum Chantelle.

Salon informuje, że przyjmuje klientów tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym i potwierdzeniu wizyty. Wyłączona z użytku została również poczekalnia, zatem na wizytę należy przyjść punktualnie, zaś po wejściu do gabinetu trzeba zdezynfekować ręce i nosić maseczkę. Podczas wizyty nie można też używać telefonu oraz przychodzić z osobami towarzyszącymi. Nie będą też obsługiwani klienci, u których występują objawy wskazujące na chorobę zakaźną, są w trakcie izolacji lub kwarantanny, zamieszkują z z osobą , która jest poddana izolacji lub kwarantannie lub ciągu tygodnia miała kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, zachorowanie lub skierowaną do izolacji.
Na podobnych zasadach działają zakłady fryzjerskie - wiadomo już, że chętne panie będą musiały uzbroić się w cierpliwość.

- Będziemy starały się was wszystkie przyjąć jak najszybciej. Prosimy również o wyrozumiałość, jeżeli terminy będą odległe. Na pewno mamy dużo energii, więc zrobimy wszystko, by nadrobić stracony czas - pisze na portalu społecznościowym Beauty Hair.

"Nowa rzeczywistość" dotyczy także gastronomii, ale na całkiem nowych zasadach. Lokale muszą przede wszystkich pamiętać o limicie osób (4 m. kw. na 1 osobę) oraz takim ustawieniu stolików, by zachować dwumetrowy odstęp. Zatem nie wszystkie lokale decydują się na otwarcie - mowa m. in. o Undergroundzie i Rozgryfce.

- Musimy nieco ostudzić euforię - nic nie wskazuje na to, że otworzymy się 18 maja. Studiując rządowe wytyczne mamy wręcz ogromne wątpliwości, że byłoby to zgodne z przepisami. Na jednej z wcześniejszych konferencji, premier zapytany o otwarcie klubów i lokali organizujących koncerty jasno wyraził, że to najmniejszy priorytet i zostaną otwarte w ostatniej kolejności. Mamy coraz większą pewność, że puby i miejsca jak nasze traktowane są przez rząd jak owe kluby, a nie lokale gastronomiczne. Przede wszystkim wytyczne na rządowych stronach, które od wczoraj zmieniały swoją treść kilkukrotnie, mówią niemal tylko i wyłącznie o jedzeniu. "Od 18 maja będziemy mogli: - zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej)." Dodatkowo wciąż obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń i spotkań towarzyskich. W związku z tym, wśród wytycznych znalazł się zapis, wprowadzający zasadę: "[...] że przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. "Nie wyobrażamy sobie, aby na piwko i planszówkę przychodziły pojedyncze osoby lub grupy siedzące 1,5 metra o siebie i nie naprzeciw. Także blaty stołów muszą być oddalone od siebie o 2 metry, a maksymalna liczba osób przebywających w środku to 1 osoba na 4 m2. Biorąc pod uwagę to oraz wcześniejsze zalecenie drastycznie ograniczyłoby to ilość osób przebywających jednocześnie w lokalu. - pisze na facebooku Rozgryfka.

Część restauratorów będzie próbować mierzyć się z nową rzeczywistością. Na klientów czekać będzie m. in. Po maluchu - lokal ma 120 m. kw., dlatego w środku będzie mogło znajdować się 30 osób. Rządowe rozporządzenie precyzuje, że na jednego klienta muszą przypadać 4 m. kw. - reszta to zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Na czym polega rygor sanitarny? To m. in. ograniczona liczba klientów w lokalu (zależy od powierzchni), maski mogą zdjąć wyłącznie osoby siedzące przy stoliku, u nas wprowadzamy prostą zasadę, że siedzimy bez maski / stoimy w maseczce (zakryte usta i nos), nie możecie zamawiać przy barze - funkcjonujemy jak w restauracji, zamówienie przyjmujemy od Was przy stoliku i dostarczamy je również do stolika, nie zabraniamy płatności gotówkowych - ale zalecamy płatności elektroniczne, stoliki rozstawiliśmy w większych odstępach niż do tej pory, powierzchnie "wspólne" będą regularnie dezynfekowane - także będzie więcej alkoholu w powietrzu niż zwykle - informuje lokal.

Pub zaprasza też do rezerwacji online. Od dzisiaj można zjeść w lokalu - m. in. w YOU. Restauracja/Pizzeria, Hacjendzie, a także Kociewiaku, czy w innych tczewskich lokalach.

Dodaj, że miasto przed pandemią nie pobierało opłaty targowej od ogródków gastronomicznych, zaś okresie od kwietnia do października dzierżawa miejskiego gruntu pod taką formę gastronomii kosztuje miesięcznie złotówkę za metr kwadratowy. Na najbliższej sesji ma być też głosowana uchwała dotycząca obniżenia stawek za opłaty w tzw. pasie drogowym, które pobiera ZUK. Ma to ułatwić restauratorom powiększenie ogródków być zachować nowe normy bezpieczeństwa.

- Większość tczewskich restauracji, które musiały zawiesić działalność w związku z epidemią, zwróciły się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Normalnie są z niego zwolnione lokale gastronomiczne na Starym Mieście. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Trzy firmy wystąpiły natomiast o zwolnienie z czynszu za dzierżawę miejskich lokali za okres od marca do maja.

Jak wygląda "nowa rzeczywistość"?

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym - jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Zmiany dotkną również edukacji - od poniedziałku umożliwione zostało prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików.

Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Ważne! Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca - konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

TRANSPORT PUBLICZNY (od 18 maja)

Podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub

tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE (od 17 maja)

Zmniejszony zostały również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach - może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich - mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Uwaga! Wprowadzona zostanie także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja umożliwimy także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KULTURA (od 18 maja)

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń.

Więcej informacji na stronie resortu kultury.

UCZELNIE (od 25 maja)

Rząd chce przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:

- zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
- zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.
- Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Uwaga! Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.

Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca

Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni - od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +16

  Marian_gość

  18.05.2020, 16:58

  Stolik i krzesła powinny być dezynfekowane zawsze po każdym kliencie! A nie teraz, dopiero jak jest rygor sanitarny.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx1 
 • -6

  mieszkanka_gość__gość

  19.05.2020, 00:12

  brudas

  Tzn. że klienci zawsze wnoszą jakiś syf ?! Myślałam , że jesteśmy czystym narodem i każdy maa wodę i mydło w domu.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx8.xx6 
  +12

  EkO_gość

  19.05.2020, 08:37

  dokładnie Marian

  Ile to razy człowiek przychodząc do restauracji czy baru, siadał przy zanieczyszczonym stoliku... Może teraz dbanie o higienę i czystość "wejdzie w krew". Tyle byłoby z tego dobrego

  Cytuj
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • +3

  Damian_gość_gość

  18.05.2020, 22:36

  Nie oglądajcie telewizji bo wam mozgi wyprało tcz.pl

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx9 
 • +3

  Marian_gość

  19.05.2020, 11:48

  "Ile to razy człowiek przychodząc do restauracji czy baru, siadał przy zanieczyszczonym stoliku... Może teraz dbanie o higienę i czystość "wejdzie w krew". Tyle byłoby z tego dobrego"

  Niestety, widać po ludziach, że nie. Nadal parskają, maseczki na brodzie, stoją w kolejce jeden na drugim. Zawsze tak powinno być, a nie dopiero teraz. Jak zapraszam żonę do restauracji, to zawsze mamy ze sobą chusteczki do czyszczenia powierzchni. Niestety, musimy z reguły to robić, chyba, że jedziemy do lokalu klasy wyższej do Gdańska lub Gdyni. Ogólnie sporo ludzi to syfiarze i brudasy, nie myją się, nie zwracają uwagę na syf wokół siebie i żadna epidemia czy pandemia oraz reżim sanitarny nic nie zmieni...szkoda.

  Odpowiedz
  IP: 85.222.xx0.xx6 
 • +1

  observeur_gość

  24.05.2020, 05:11

  Bedzie otwarty basen miejski. Wreszcie! Żeby umozliwic wszystkim mieszkancom udział w pływalni podziela go na 2 czesci (tak jak boiska): będzie częsc z wodą i część bez wody. Przypominam, ze na basenie nie skaczemy na głowkę, a zwłaszcza do tej częsci bez wody.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx6.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.