Epidemia wymusiła zmiany w pracach rad miast i powiatów. Jak to wygląda w Tczewie?

Sesja absolutoryjna (fot. Tcz.pl)
Tczew - Epidemia wymusiła zmiany w pracach rad miast i powiatów. Jak to wygląda w Tczewie?
Epidemia koronawirusa wymusiła szereg zmian w naszym codziennym życiu. Z powodu COVID-19 całkiem inaczej będą wyglądały najbliższe sesje - zarówno miejska, jak i powiatowa.

W marcu zarówno miejska, jak i powiatowa sesja się nie odbyły. Zdecydowano tak, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Zastanawiano się nad obradami zdalnymi, ale nie było wówczas pewności, czy podjęte w ten sposób uchwały nie będą kwestionowane przez wojewodę. Pod koniec marca opublikowano jednak rządowy projekt ustawy dotyczący przeciwdziałania epidemii koronawirusa, który był jednym z elementów tzw. tarczy antykryzysowej. Regulacja przewidziała możliwość zdalnego obradowania i podejmowania rozstrzygnięć przez kolegialne organy w jednostkach samorządu terytorialnego (rady, sejmiki i zarządy) oraz w regionalnych izbach obrachunkowych oraz samorządowych kolegiach odwoławczych (kolegium).

Sesja Rady Miejskiej Tczewa planowana jest na 30 kwietnia. Nie odbędzie się ona jednak w formie tradycyjnej.

-
Tydzień przed sesją odbędzie się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej, w formie transmisji na You Tube. Wówczas omówione zostaną wszystkie materiały przygotowane na sesję. Sesja odbędzie się 30 kwietnia o godz. 10.00. Poprowadzi ją przewodniczący Rady Miejskiej poprzez kanał You Tube. Na sali obrad, oprócz przewodniczącego będą też przewodniczący klubów radnych i oni przekażą stanowiska swoich klubów oraz ewentualne pytania radnych. Pozostali radni uczestniczyć będą w sesji poprzez oglądanie transmisji na You Tube, a głosować będą telefonicznie (telefon będzie włączony na tryb głośnomówiący). Szczegóły techniczne i porządek obrad są jeszcze ustalane. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.


Powiat swoją sesję zaplanował na 28 kwietnia. Całość odbędzie się całkiem inaczej niż zwykle:

- Do 20 kwietnia komisje oraz radni mogą składać drogą mailową lub telefoniczną zapytania do materiałów objętych prządkiem obrad XVIII Sesji Rady Powiatu Tczewskiego.
23 kwietnia zostaną doręczone Radnym imienne karty do głosowania, które zostaną od nich odebrane w dniu kwietniowej Sesji do godziny 12:00. Karty będą musiały być wypełnione i czytelnie podpisane imieniem i nazwiskiem radnego. Przekazanie karty radny potwierdzi podpisem na protokole odbioru karty do głosowania. Oddanie przez radnego karty do głosowania będzie stanowiło jednocześnie potwierdzeniem udziału w kwietniowej Sesji. 28 kwietnia o godzinie 14:00 rozpocznie się transmisja XVIII Sesji Rady Powiatu Tczewskiego na naszej stronie internetowej. Podczas transmisji Przewodniczący Rady Powiatu przedstawi wyniki głosowania dotyczące Uchwał objętych porządkiem obrad. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.


Dodajmy, że zaplanowana na 24 kwietnia 2020 r. sesja Rady Miejskiej w Pelplinie nie odbędzie się.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +7

  olo_gość_gość

  22.04.2020, 10:07

  Od tygodnia próbuje sie dodzwonić do tej BANDY w sprawie rejestracji samochodu i nie moge . Dlaczego siedzą z du... a nie ma kto odebrać telefonu . Czy powiat Tczewski jest nam potrzebny? Moze połączyć go ze starogardzkim

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx9.xx0 
 • +3

  G_gość

  22.04.2020, 10:14

  Akurat urząd miejski się tym nie zajmuje. Tylko starostwo. No ale zgadza się, bywa ciężko

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx3 
  -1

  ja_gość_gość_gość

  23.04.2020, 00:16

  Masz 180 dni na rejestrację. Nie rzucaj się bez sensu

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +6

  stop-srejt_gość_gość_gość

  22.04.2020, 10:36

  CENZURA

  O co chodzi z tymi wyłączonymi komentarzami pod artykułem o schronisku? Prawda boli?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx1 
 • +3

  Łupaszko_gość_gość

  22.04.2020, 11:53

  '' a'la long"

  Cenzura pełną gembą, i to za nasze pieniądze :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.