Zaczynają się wakacje. Koniec roku szkolnego w dobie koronawirusa

Wakacje (fot. tcz.pl)
Tczew - Zaczynają się wakacje. Koniec roku szkolnego w dobie koronawirusa
W piątek, 26 czerwca, oficjalnie rozpoczynają się wakacje. Od nauki - od marca zdalnej - odpoczną także uczniowie z Tczewa i okolic. Ze względu na pandemię, inaczej będzie też wyglądało zakończenie roku.

To był inny rok szkolny niż zwykle - od marca szkoły były zamknięte - a nauka przeniosła się do internetu. Teraz zaczynają się wakacje. Rok szkolny kończy 5350 uczniów samorządowych szkół podstawowych. Inne niż zazwyczaj będzie także zakończenie roku:

- Sposób rozdania świadectw zależy od decyzji dyrektorów - najczęściej będzie się to odbywać poza budynkiem szkoły (np. na boisku szkolnym), a po świadectwa uczniowie przychodzić będą grupami, w wyznaczonych godzinach. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Od nauki odpoczną także uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Tczewie.


- W związku z aktualną sytuacją w szkołach ponadpodstawowych i specjalnych nie odbędą się tradycyjne, uroczyste zakończenia roku szkolnego. Większość dyrektorów szkół zorganizowała możliwość wręczenia świadectw w dniu 26.06.2020r. zachowując zasady wynikające z zarządzeń i wytycznych GIS. Opracowane zostały harmonogramy godzinowe uwzględniające wizytę w szkole uczniów poszczególnych klas, zapewniające zachowanie dystansu społecznego. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą to spotkania z wychowawcami odbędą się na terenach przyszkolnym - boiskach. Osoby obawiające się zakażenia będą mogły odebrać świadectwa w sekretariacie szkoły w czasie wakacji, w godzinach pracy szkoły lub na początku nowego roku szkolnego. O zaproponowanych zasadach uczniowie i rodzice zostali poinformowanie poprzez dzienniki elektroniczne. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Z kolei w I LO w Tczewie nie odbędzie się tradycyjne zakończenie roku. Wychowawcy klas I i II zobowiązali się do odbycia spotkań z uczniami online za pomocą platformy Teams (jak do tej pory). Dyrektor szkoły nagrał krótkie wystąpienie do uczniów, które umieszczone zostanie na szkolnym FB.
Świadectwa promocyjne są przygotowane, ale szkoła planuje ich rozdanie 1 września 2020 r. Ci uczniowie, którzy będą potrzebowali świadectwa w czasie wakacji, będą mogli je odebrać w sekretariacie po telefonicznym umówieniu.

Natomiast Zespół Szkół Ekonomicznych, uroczystość wręczenia świadectw oraz nagród wyróżnionym uczniów przełożyli na wrzesień 2020 r. (również z uwagi na ograniczenia wynikające z zagrożenia epidemicznego). Nie odbędą się również spotkania wychowawców w klasach w szkole. W piątek 26.06.2020 r. wychowawcy wszystkich klas spotykają się ze swoimi uczniami online (na platformie teams) na zajęciach z wychowawcą, podczas których podsumują rok szkolny 2019/2020, tegoroczną pracę dydaktyczną, wychowawczo-profilaktyczną oraz przypomną o zasadach bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji. Odbiór świadectw promocyjnych przez uczniów, którzy zadeklarowali taką potrzebę będzie możliwy dnia 26 czerwca 2020 r. (piątek) zgodnie z przygotowanym harmonogramem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanego z minimalizowaniem ryzyka zagrożenia COVID-19.

Rok szkolny zakończy: 3117 uczniów szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Tczewski oraz 402 uczniów szkół specjalnych.

Uczniowie wrócą do książek we wrześniu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał w czwartek, że nie będzie to nauka zdalna.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  _gość

  26.06.2020, 11:05

  Od marca mają koniec roku szkolnego

  Setki tysięcy dzieci przestały zgłaszać się na e-lekcje po wybuchu pandemii, ale o tym cisza i wszyscy otrzymali promocje.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +3

  gość_gość

  26.06.2020, 11:32

  serio?

  A ja mam w rodzinie jednego orła co strzelił kibla? Jakim cudem? Nie zdać do kolejnej klasy w takiej sytuacji to jest duża sztuka.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx2 
  +3

  _gość

  26.06.2020, 12:11

  Strzelił kibla?

  To musi być zacny patostream...

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA