Przed nami XIX Festiwal In Memoriam. Koncerty obejrzymy w sieci

XVIII In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego (fot. J. Golicki)
Tczew - Przed nami XIX Festiwal In Memoriam. Koncerty obejrzymy w sieci

zobacz galerię zdjęć: 1
Przed nami XIX Festiwal In Memoriam poświęcony urodzonemu w Tczewie, Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany plany organizatorów, co nie oznacza, że impreza się nie odbędzie. Koncerty z sali CKiS będzie można zobaczyć w sieci.

Transmisja na żywo z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie 29 sierpnia br. od godz. 18:00 na kanale TvTetka Tczew http://youtube.com/tvtetkaPROGRAM


- Koncert finałowy - XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
- Koncert zespołu Golden Life
- Koncert specjalny "Wielki hipnotyzer" - Orkiestra Kameralna Progress
- Ogłoszenie wyników XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
- Wystawa "Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego", Fabryka Sztuk w Tczewie ul. 30-go Stycznia 4, 26.08 - 30.09.2020 roku

Uczestnicy koncertu finałowego XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

EWA FALKOWSKA i SZYMON CZARNECKI
Ewa Falkowska - pasjonatka muzyki chóralnej. Członkini i solistka chóru akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracowała m.in. z bluesowym zespołem Tortilla.
Szymon Czarnecki - absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu w klasie fletu poprzecznego. Pasjonuje się instrumentami dętymi drewnianymi. Pianista samouk.
FRANEK OLSZEWSKI i ZESPÓŁ
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tczewie w klasie skrzypiec. Laureat wielu regionalnych przeglądów i konkursów muzycznych. W konkursie finałowym wystąpi z siedmioosobowym zespołem złożonym z uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej.
KWIATKI
Kwiatki to elektropopowy duet, który powstał w Toruniu z końcem 2017 roku. Tworzą go Ola Góralska oraz Adam Stawicki. Zespół wykonuje muzykę autorską, na którą wpływ ma r'n'b, rap oraz pop. Od 2019 roku Kwiatki są podopiecznymi projektu My Name Is New wytwórni Kayax.

MATEUSZ GOŁASZEWSKI
Ma 18 lat, a od 13 lat gra na fortepianie. Lubi śpiewać i często łączy oba zainteresowania. Twórczością Grzegorza Ciechowskiego zainteresował się 2 lata temu, dzięki swoim rodzicom, którzy w młodości często bywali na koncertach "Republiki" w pobliskiej "Od Nowie".

ROXANA TUTAJ & GOOD OMEN
Zespół gra blues-rocka przyprawionego szczyptą funky i soul. Jest laureatem wielu regionalnych i ogólnopolskich festiwali oraz przeglądów.

SNOWBLIND
Formacja, która prezentuje mieszankę wszystkich odcieni rocka z domieszką metalu. Snowblind to sceniczna bomba, moc potężnych riffów, uderzający groove sekcji rytmicznej oraz nietuzinkowy wokal. Niestety zespół z przyczyn niezależnych od niego musiał zrezygnować z udziału w finale konkursu.

DŻAMAN
Songwriter, wokalista z mocnym i wyrazistym głosem, looping artist, one-man band. Weź klimat Finka, loopowanie Ed'a Sheerana, wrażliwość Ben'a Howarda oraz odrobinę mroczności Toola i znajdziesz się w połowie muzycznej drogi Dżamana. Drugą połowę poznasz na koncertach...

Kwiatki
Kwiatki to elektropopowy duet, który powstał w Toruniu z końcem 2017 roku. Tworzą go Ola Góralska oraz Adam Stawicki. Zespół wykonuje muzykę autorską, na którą wpływ ma r'n'b, rap oraz pop. Od 2019 roku Kwiatki są podopiecznymi projektu My Name Is New wytwórni Kayax.

VHS
Reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną, trudno jest jednak precyzyjnie określić ich muzyczną przynależność bo balansują na pograniczu wielu gatunków. Starają się znaleźć kompromis pomiędzy klasycznymi inspiracjami, a tym co nowe i świeże. Ich twórczość charakteryzuje uniwersalność i przebojowość, która oparta jest na niebywałej jak na ich młody wiek muzycznej intuicji.JURORZY XIV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Barbara Jackiewicz - dziennikarka, redaktorka naczelna Radia Tczew. Wielbicielka żywej muzyki - na koncertach spędza większość swojego czasu wolnego. Śpiewała w chórze młodzieżowym Juventus, grupie wokalnej Quattro Voci, okazjonalnie solo. Członkini składów jurorskich konkursów artystycznych (In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, ENmusic Festival, Super Głos, UnderGramy), aktywna promotorka lokalnych zespołów.
Kamil Wicik - dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu "Młoda polska muzyka", organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim "Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego", producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, współtwórca sukcesów i repertuaru grupy "Walk Away", nagrywał i koncertował z sławami muzyki jazzowej, takimi jak: Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gamble, David Fiuczynski, Dean Brown, Nippy Noya, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i znakomitościami czarnego bluesa, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu solowej płyty pt.: "Tak, tak to ja".
Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek Republiki i autor niektórych jej przebojów.
Eurazja Srzednicka - współpracowała jako wokalistka, kompozytorka i aktorka z "Wielkim Teatrzykiem Świata" Adama Walnego. Występowała z Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Jorgosem Skoliasem w ramach Teatru Tworzenia. Nagrała i wydała płytę "Kolory" z zespołem "Ritual". Założyła wraz z Sławomirem Ciesielskim zespół "Eurazja", który ma w swym repertuarze piosenki "Republiki".
Daniel Fabrykiewicz - urodzony w 1986 roku. Od dziecka fan Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Na co dzień dziennikarz i inżynier, od święta wydawca muzyczny. Związany z fanklubem Republika Marzeń od 2012 roku. Od 2014 pełniący obowiązki szefa Fanklubu. Współorganizator Dnia Białej Flagi - Ogólnopolskiego Zlotu Fanów zespołu Republika.

NAGRODY w XIV Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

1. Grand Prix (8000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
2. I Miejsce (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
3. Nagroda Starosty Tczewskiego (1500 zł)
4. Nagroda Stowarzyszenia "Porozumienie na Plus" (1500 zł)
5. Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń" występ podczas Dnia Białej Flagi 2021 w Toruniu, płatny do 1000 zł  oraz umieszczenie nagrania na składance CD " Dzień Białej Flagi 2021" wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF


KONCERT GOLDEN LIFE

"Zespół GoldeN Life istnieje nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. Bez wątpienia, są jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapel rockowych, mając w swoim dorobku jedenaście albumów studyjnych oraz takie przeboje jak '24.11.94', 'Wszystko To, Co Mam', 'Dobra Dobra Dobra', 'Helikopter', 'Hello, Hello' czy też bardzo popularne wersje coverowe 'Oprócz Błękitnego Nieba' Marka Jackowskiego oraz 'Kocham Wolność' Chłopców Z Placu Broni.
Podczas tegorocznego koncertu w ramach "In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego" zespół GoldeN Life wykona we własnych aranżacjach półakustycznych takie przeboje jak 'Śmierć w Bikini' oraz 'Nieustanne Tango' z rep. Republiki, 'Tak, tak - to Ja' oraz 'Nie Pytaj o Polskę' z rep. Obywatela G.C., a także utwór Republiki pt. 'Tu jestem w niebie', którego wykonanie okraszone zostanie niespodzianką w postaci premiery wideoklipu nakręconego specjalnie na okoliczność urodzin Grzegorza Ciechowskiego, przypadających akurat w dzień festiwalu.
Zespół GoldeN Life wykona także dwa przeboje w własnego repertuaru. Jakie? Przekonajcie się sami, oglądając transmisję online! 
Serdecznie zapraszamy!"

KONCERT SPECJALNY "Wielki hipnotyzer" w wykonaniu ORKIESTRY KAMERALNEJ PROGRESS


Orkiestra Kameralna Progress to młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych kultur, narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim z dużym powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckie J.Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A.Schonberga.
Z Orkiestrą Kameralną Progress w roli solistów występowali m.in.: słynny skrzypek, ostatni uczeń Davida Oistracha - Michael Vaiman, solistka Metropolitan Opera w Nowym Yorku - Miroslava Yordanova czy też słynny francuski klarnecista Pierre Genisson.
W swojej dotychczasowej działalności zespół nagrał 6 płyt CD oraz wykonał ponad 140 koncertów w całej Polsce.
Szymon Morus, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami.
Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Kameralną czy Filharmonią Bałtycką. W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą "Czarnej Maski" Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności (Opera Bałtycka) oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
W listopadzie 2018 wystąpił na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin Kompozytora.

Orkiestra Kameralna "Progress", podczas In Memoriam XIX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, 29 sierpnia 2020 roku zaprezentuje w nowych aranżacjach co najmniej 10-12 niżej wymienionych utworów Grzegorza Ciechowskiego:
1. Nie pokonasz miłości
2. Nie pytaj o Polskę
3. Przeczekajmy noc
4. Śmierć na pięć
5. Synonimy
6. Tak tak to ja
7. Biała flaga
8. Mamona
9. Odchodząc
10. Śmierć w bikini
11. Telefony
12. Zapytaj mnie

Wystawa "Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego" - Fabryka Sztuk w Tczewie 26.08. - 30.09.2020 r.

Subiektywnego spojrzenia na twórczość Grzegorza Ciechowskiego dokonał Dariusz Wałaszewski z Fabryki Sztuk, autor wystaw, które były prezentowane w Tczewie i Toruniu podczas muzycznych wydarzeń poświęconych genialnemu artyście. Wybrane płyty z dorobku Ciechowskiego stały się pretekstem, by pokazać w formie wystawy planszowej proces twórczy, kulisy powstawania popularnych utworów oraz ich odbiór przez publiczność i krytyków. Wystawa potwierdza szerokie spektrum twórczości Ciechowskiego: od frontmana legendarnej Republiki poprzez solowego artystę, wizjonera i prekursora nowych trendów muzycznych po wybitnego producenta. Specjalnie zaprojektowana abstrakcyjna grafika nawiązuje do charakteru danego longplaya.

SPONSORZY:
Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". Sponsorami ponadto są: ZWiK Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, ZUOS Tczew, Apator Metrix, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Przychodnia Rogowscy.
WSPÓŁPRACA:
Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja "Piaskowa", Fanklub "Republika Marzeń", stowarzyszenie "Porozumienie na Plus".
PATRONAT MEDIALNY:
Telkab, TvTetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, portal TCZ.PL, Wrota Tczewa, Panorama Miasta, Dziennik Bałtycki, Kurier Tczewski, Wieści z Kociewia.

IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się w Tczewie od 2002 roku. Po nagłej, niespodziewanej śmierci Grzegorza Ciechowskiego (w grudniu 2001 roku) postanowiono organizować, w rodzinnym mieście artysty, imprezy upamiętniające tą wybitną postać polskiej kultury popularnej, upowszechniające jego twórczość i promujące młodych wokalistów oraz muzyków. Od 2006 roku w ramach Festiwalu odbywa się Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, w którym artyści proponują własne interpretacje, aranżacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.

Pomimo skromnego budżetu Festiwal ma duże grono zwolenników. Oprócz przyjaciół, kolegów artysty i mieszkańców Tczewa w imprezie uczestniczą fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego z Polski, a nawet z zagranicy. Utwory artysty opracowują, aranżują i potem wykonują muzycy z Warszawy, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Lublina, Wrocławia, Torunia, Zielonej Góry, Krakowa, Szczecina, Bydgoszczy, Katowic i wielu mniejszych miast. Te piosenki potem na stałe wchodzą do repertuaru uczestników Festiwalu.

Dzięki naszym działaniom z muzyką i poezją Grzegorza Ciechowskiego zmierzyło się wiele znanych zespołów i wokalistów: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Ryszard "Tymon" Tymański, Krzysztof Kiljański, Paulina Przybysz, Tomek Makowiecki, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Cool Kids of Death, Muchy, Damian Ukeje, Ralph Kaminski, Adam Wendt, Vienio, KAYAH, Natalia Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Sztywny Pal Azji, Piotr Bukartyk, a także aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich, młodzi jazzmani. W Festiwalu dotychczas wzięło udział kilkuset muzyków, dziesiątki zespołów i wokalistów.

Jurorami Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego są, między innymi, muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim: Sławomir Ciesielski, Adam Wendt. Imprezie od początku patronuje Samorząd Miasta Tczewa, a festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt.: "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". Sponsorami imprezy od wielu lat są: ZWiK w Tczewie, ZUOS w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Apator-Metrix i starostwo powiatowe w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +7

  TCZEW_gość

  25.08.2020, 11:06

  festiwal gniota

  trzeba kupić więcej papieru toaletowego

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +3

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  25.08.2020, 11:34

  Polnische folklore ...

  Komunikacja miejska a koronawirus ?! Autobusy jeżdżą w zbyt długich odstępach przez co są zatłoczone , o zarażenie wcale nie trudno , przy osobach bez masek zabezpieczających , pasażerach stojących i siedzących jeden za drugim , lub na drugim !! Kto odpowiada za taki stan rzeczy !! O zgrozo , gdzie służby sanitarne , może wysoka kara dla włodarzy !?

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.