Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych startuje na Pomorzu

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych startuje na Pomorzu
Na początku lipca w Lęborku, Wejherowie oraz Tczewie zaparkuje mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, w którym każda pacjentka będzie mogła bezpłatnie wykonać komplet badań ginekologicznych. Akcja zrealizowana zostanie w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie", która w tym roku odbywa się pod hasłem "Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie" i adresowana jest do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami. Bo aż 77 % z nich nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie1. Co więcej szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb takich pacjentek.

Kampania "W kobiecym interesie", której inicjatorem od 2019 roku jest Gedeon Richter Polska, konsekwentnie co roku przypomina Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych. W poprzednich edycjach kampania zwracała uwagę i wspierała kobiety w pokonywaniu różnych barier ograniczających dostępność badań, takich jak wstyd czy strach. Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami wymaga nie tylko wsparcia samych kobiet, ale również konieczności stworzenia dla nich miejsc opieki dostosowanych do ich potrzeb.

Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych w woj. pomorskim

W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Ponieważ 64 % kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, w ramach kampanii stworzyliśmy mobilny gabinet ginekologiczny, który ruszy w Polskę w lipcu br. Zgodnie z ideą kampanii będzie dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu):

- podnośnik i wózek rehabilitacyjny,
- odpowiednia przestrzeń manewrowa,
- przeszkolony personel pomocniczy, w tym asystent medyczny,
- tłumacz polskiego języka migowego (online),
- niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille'a,
- niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,
- pętla indukcyjna.

Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet w województwie pomorskim odbędzie się w poniższych miastach:

Lębork - 1 lipca (piątek), godz. 15:00-21:00, Skwer przy placu Pokoju
Wejherowo - 2 lipca (sobota), godz. 10:00-16:00, Parking przy ul. św. Jacka (przy Parku Miejskim)
Tczew - 3 lipca (niedziela), godz. 10:00-16:00, Urząd Miejski (parking) Pl. Piłsudskiego 1

Zapraszamy wszystkie chętne kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Szczegóły o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się można zapisać znajdują się na stronie wkobiecyminteresie.pl. Zapisy przyjmowane będą dniu badania, na miejscu, a dla pacjentek posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, również mailowo pod adresem wki@zdrowa-ona.pl oraz telefonicznie, w tym poprzez SMS, pod numerem 604 217 257.

- Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Mamy m.in. przygotowany oraz przeszkolony personel medyczny i asystujący, dokumenty w alfabecie Braille'a, tłumacza Polskiego Języka Migowego czy pętlę indukcyjną - mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska.


Otwórzmy gabinety ginekologiczne dla wszystkich kobiet

Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ich lista znajduje się na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami. Niestety brak jest na liście gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów.

Warto podkreślić, że kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą (46 %) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 %), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 %) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 %)1.

- Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego - mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka.


Kolejne planowane badania odbędą się w województwach kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim:
Chełmża - 7 lipca
Brodnica - 8 lipca
Włocławek - 9 lipca
Inowrocław - 10 lipca
Września - 15 lipca
Słupca - 16 lipca
Konin - 17 lipca

Patronat honorowy:
- Marszałek Województwa Pomorskiego
- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Patronat merytoryczny:
- Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników
Patronat:
- Fundacja Kulawa Warszawa
- Fundacja Avalon
- Fundacja Integracja
- Naczelna Izba Lekarska
- Polski Związek Głuchych
- Polski Związek Niewidomych
- Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
- Ogólnopolska Organizacja "Kwiat Kobiecości"
- Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi "Magnolia"
- Prezydenci miast: Wejherowa, Tczewa, Włocławka, Inowrocławia i Konina
- Burmistrzowie miast: Lęborka, Chełmży, Brodnicy, Wrześni i Słupcy
Partner:
- Euromed / Samsung

Drukuj
Prześlij dalej