Nowe branże uprawione do wsparcia z ZUS

List z ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Nowe branże uprawione do wsparcia z ZUS
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Ci pierwsi, skorzystają także z "postojowego". Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski od 23 lipca.

Nowelizacja przepisów "Tarczy antykryzysowej" przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, którzy   w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych   i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli oni skutki lockdownu.

- Właściciele sklepików szkolnych mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki i spełnią warunki do zwolnienia, mogą wystąpić o zwrot nadpłaconych środków. Będą oni też mogli uzyskać świadczenie postojowe za miesiące, w których zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. - maksymalnie pięć razy. Wysokość świadczenia to 2080 zł. Aby uzyskać "postojowe", trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A).

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie - przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku.
Wnioski o zwolnienie ze składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

Do tej pory pomorskie placówki ZUS udzieliły wsparcia przedsiębiorcom na ponad 1,437 mld zł. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej Zakład realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (prawie 985 mln zł) i świadczenie postojowe (ponad 452 mln zł).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.