Tczew i Pomorze świętują sto lat niepodległości

(fot. https://zaslubiny.pomorskie.eu/)
Tczew - Tczew i Pomorze świętują sto lat niepodległości
30 stycznia Tczew będzie świętował stulecie powrotu do Polski. Z tej okazji zaplanowano duże widowisko historyczne z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów i koni, a także piknik historyczny na placu Hallera. Świętuje także całe Pomorze - a główne uroczystości zaplanowano na 10 lutego, na pamiątkę zaślubin Polski z morzem.

Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. W tym roku mamy szczególny powód do świętowania, ponieważ 100 lat temu, po wkroczeniu do miasta wojsk gen. Józefa Hallera, Tczew wrócił do Polski. Stało się to po 148 latach zaborów. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Drewa zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach, które organizowane są w związku z jubileuszem.

- Generał Haller wkroczył co prawda do Tczewa 4 lutego, ale właśnie 30 Stycznia jego armia weszła do miasta, które wtedy wróciło do Polski. Stąd chcemy w sposób szczególny uczcić stulecie i przygotowaliśmy wydarzenie plenerowe "To już sto lat - Chwała Hallerczykom" - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.


W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów, konie, Kociewska Orkiestra Dęta "Torpeda" i chór Echo:


- Wojska Hallera wkroczą od strony parku i udadzą się przed budynek ratusza. Towarzyszyć temu będzie barwny korowód - niestety ze względów bezpieczeństwa na sugestię policji - musimy zamknąć ruch na odcinku między rondami - od około - 15.50 do 17.00. Zostaną wyznaczone specjalne objazdy - będą utrudnienia w ruchu - ale sto lat wolności świętuje się tylko raz - zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania - dodaje prezydent.

Oprócz rekonstruktorów w widowisku zobaczmy także postaci z Tczewa - prezydent wcieli się w rolę ówczesnego burmistrza, a starosta... starosty. Tuż przed siedemnastą uroczystości przeniosą się na plac Hallera, gdzie odbędzie się piknik żołnierski. Dla mieszkańców przygotowano grochówkę.

- Zachęcamy, by mieszkańcy Tczewa przyszli z biało-czerwonymi flagami. Haller był sto lat temu witany bardzo entuzjastycznie. My też wspólnie cieszmy się z wolności - mówi Alicja Gajewska z Fabryki Sztuk.

Uroczystości inaugurują obchody 100-lecia wolności w Tczewie, ale także roku 760-lecia miasta.W programie:

Od 20.01 - arkady w Parku Kopernika - wystawa Fabryki Sztuk pt. "Generał Józef Haller i Błękitna Armia"
do 21.01 - konkurs literacki Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. "Tczew 1918-1920 - Droga do Niepodległej" www.mbp.tczew.pl
24.01-6.02 - ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak) - wystawa IPN pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920"

do 27.01 - zgłoszenia na konkurs Fabryki Sztuk na strój retro. Do wygrania voucher dla 2 osób na weekendowy pobyt w hotelu Zamek Gniew. www.fabrykasztuk.tczew.pl

30 stycznia, godz. 16.00

Teatr historyczny "To już sto lat - Chwała Hallerczykom" - plac Marsz. J. Piłsudskiego


30 stycznia, godz. 16.45

Piknik żołnierski - pl. Hallera

30 stycznia, godz. 16.00, godz. 18.00

Uroczysta sesja Rady Miejskiej - Centrum Kultury i Sztuki

Program uroczystej sesji

1. Otwarcie sesji i powitanie gości
2. Wystąpienie okolicznościowe
3. Wręczenie Medalu "Pro Domo Trsoviensi"
4. Wręczenie nagrody "Tczewianin Roku 2019"
5. Wręczenie wyróżnienia Rady Programowej KKE "Pierścień Mechtyldy"
6. Koncert jubileuszowy - Kantata Tczewska w wykonaniu Orkiestry Kameralnej PROGRESS
7. Zakończenie sesji.

Z okazji święta miasta ratusz tradycyjnie wysyła życzenia urodzinowe wszystkim mieszkańcom urodzonym 30 stycznia. Jest ich 146. Najstarszy jubilat 30 stycznia skończy 91 lat, najmłodsza - 2 lata.

Działania towarzyszące:
Konkurs literacki o gen. Józefie Hallerze
Konkursy plastyczne
Konkurs na strój z epoki
Wystawa historyczna

KOMUNIKAT O ZMIANIE ORGANIZACJI RUCHU
30.01.2020, godz. 15.50-17.00 - utrudnienia w komunikacji miejskiej, tymczasowa zmiana organizacji ruchu: ul. 30 Stycznia (od Fabryki Sztuk)* do placu Marsz. Piłsudskiego*, ul. Obrońców Westerplatte, ul. Kościuszki, ul. Jarosława Dąbrowskiego*, ul. Krótka*
cały dzień - plac Hallera (organizatorzy proszą o nieparkowanie aut)
* całkowite wyłączenie z ruchu


100-lecie powrotu do Polski świętuje także Pomorze. Wyjątkowy koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z morzem - to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają nas w lutym 2020 r. z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

- Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 r. w Pucku były szczególnym wydarzeniem w historii Polski międzywojennej. Nasz kraj po okresie zaborów odzyskał dostęp do swoich historycznych wód - co symbolicznie potwierdził uroczysty akt zaślubin z udziałem generała Józefa Hallera. Stąd też dla mieszkańców Pomorza to właśnie rok 2020 będzie punktem kulminacyjnym obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. - informuje marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Główne uroczystości nawiązujące do zaślubin z Bałtykiem odbędą się tradycyjnie w Pucku.

- Tym razem jednak przez całe Pomorze (na trasie z Torunia do Pucka) przejedzie specjalny pociąg wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Pociąg zatrzyma się m.in. w Gdańsku, gdzie przywitają go zebrani na dworcu mieszkańcy. Mało kto pamięta, że przed stu laty to właśnie Związek Polaków w Gdańsku ufundował pierścienie, które otrzymał Haller, by potem w Pucku zaślubić morze Ojczyźnie. Z okazji 100-lecia gdańszczanie również przekażą generałowi symboliczne pierścienie, by znów powiózł je do Pucka - opowiada Janusz Gawrysiak, aktor, reżyser i animator kultury przygotowujący przejazd pociągu i patriotyczny festyn na gdańskim dworcu PKP.


Więcej o uroczystościach na https://zaslubiny.pomorskie.eu/ .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • Dikembe Mutombo_gość_gość_gość_gość

  27.01.2020, 13:27

  Od niedzieli wieczora ryczę po Kobe'm. Nie będę nic świętował.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx0 
 • logiczny_gość

  27.01.2020, 15:54

  30 Stycznia

  to ulica z monumentem wdzięczności mieszkańców powiatu tczewskiego . Hallerowi stosowna odpłata za wyelimnowanie Tczewa z terytorium Wolnego Miasta Gdańska.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.