Derby trójmiasta bez kibiców

Piłka nożna (fot. tcz.pl)
Tczew - Derby trójmiasta bez kibiców
Niedzielne derby trójmiasta zostaną rozegrane bez udziału kibiców. Poniżej stanowisko wojewody pomorskiego w ten sprawie:

Uczestnictwo dwóch trójmiejskich klubów w rozgrywkach Ekstraklasy - Lechii Gdańsk oraz Arki Gdynia- jest ogromnym sukcesem i powodem do dumy.

Mecz między wspaniałymi klubami jest wielkim wydarzeniem sportowym. Chciałbym, żeby te rozgrywki mogły się odbyć i być prawdziwym świętem dla kibiców piłki nożnej.

Z uwagi jednak na zaistniałe okoliczności - brak możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przez podmioty biorące udział w organizowaniu spotkania oraz negatywną ocenę dokonaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, byłem zmuszony wydać decyzję zakazującą udziału kibiców gości podczas meczu w Gdyni.


Żywię głęboką nadzieję, że przyszłe spotkania nie będą stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego i będą mogły być rozegrane z udziałem kibiców obydwu stron w atmosferze przyjaźni.


Dariusz Drelich

Wojewoda PomorskiNa podstawie art. 34 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 611 z zm.) oraz art. 104 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz.1257) Wojewoda Pomorski wydał decyzję zakazującą udziału kibiców Lechii Gdańsk (na Trybunie GOSiR w sektorze F 11 i F 12) podczas meczu piłkarskiego Arka Gdynia - Lechia Gdańsk, który zostanie rozegrany 20 października .br. na Stadionie Piłkarskim przy ul. Olimpijskiej 5/9 w Gdyni.

Mecz Arka Gdynia-Lechia Gdańsk decyzją Prezydenta Gdyni( nr PKZ.5310.28.2019 ) został uznany jako impreza masowa podwyższonego ryzyka.

Komendant Wojewódzki Policji wskazał, że z uwagi na charakter, wagę oraz towarzyszące kibicom emocje, przeprowadzenie meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Arka Gdynia - Lechia Gdańsk generuje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie samej imprezy masowej, jak również podczas przemieszczania się kibiców przed i po meczu. W ostatnim czasie (wrzesień-październik br.) zaobserwowano również eskalację negatywnych emocji oraz występowanie większej liczby incydentów z udziałem kibiców Arki Gdynia oraz Lechii Gdańsk.

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie mógłby być również zachowany ze względu na prace remontowe Przystanku SKM Gdynia Redowo. Wizja lokalna przeprowadzona z udziałem przedstawicieli Policji, Urzędu Miasta w Gdyni oraz SKM, na której był obecny kierownik robót, potwierdziła te obawy.

Zarząd PKP SKM w Trójmieście nie był w stanie wprowadzić zmian w organizacji prac remontowych przystanku SKM Redłowo.

Z inicjatywy Wojewody Pomorskiego podjęto działania mające na celu umożliwienie udziału kibiców gości w meczu. 8 października br. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego ds. imprez masowych, na którym omówiono kwestie bezpieczeństwa meczu derbowego.


Podczas spotkania rozważano m.in. uruchomienie specjalnego składu SKM dla kibiców Lechii Gdański i przewiezienie ich na przystanek Gdynia Wzg. Św. Maksymiliana.

Stwierdzono, że przyjęcie takiego rozwiązania nie spowoduje znacznego zmniejszenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, wynikające m.in. z konieczności całkowitego zamknięcia przed meczem na 1,5 godz. dla ruchu pieszego i drogowego rejonu przystanku SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana i ciągu komunikacyjnego ul. Kazimierza Górskiego (prowadzącego z centrum miasta w kierunku Stadionu Miejskiego).

Wojewoda Pomorski zwrócił się również do organizatora imprezy masowej z prośbą o wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz wniesienie wniosków. Ten pismem z 14 października 2019 r. nie wniósł żadnych uwag ani wniosków w tej sprawie.

W związku z brakiem możliwości zapewnienia przez podmioty biorące udział w organizacji imprezy masowej odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa (tj. niezorganizowanie przejazdu oraz bezpiecznego przejścia kibiców Lechii Gdańsk na Stadion Piłkarski w Gdyni a także remont peronu Gdynia Redowo) oraz opinią Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, jak i innych podmiotów uczestniczących w postępowaniu, z której wynika, że zachowanie kibiców podczas planowanego meczu może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego, wojewoda podjął decyzję zakazującą udziału kibiców gości w meczu Arka Gdynia - Lechia Gdańsk.

Źródło - http://www.gdansk.uw.gov.pl/3936-stanowisko-wojewody-pomorskiego-w-sprawie-meczu-derbowego-trojmiasta


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -2

  Nie ma sensu jechac _gość

  16.10.2019, 14:13

  Skoro oprawy nie bedzie. Po drugie ciekawiej bedzie na miescie, na pewno wpadne do gdyni na piwo wieczorem swietowac wygrana Lechii tak jak zdobycie pucharu polski ktore swietowalismy niemalym gronem na skwerze.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx9 
 • -5

  Lysy_gość_gość

  16.10.2019, 18:23

  o 12 w sopocie zbiorka na monciaku i kierujemy sie w strone kamiennego potoku.;)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx3 
 • +5

  Kinjo_gość

  17.10.2019, 09:14

  To paranoja

  Po co buduje się nowe stadiony, skoro nie mogą na nich gościć kibice?! To jest chore. Jaki wpływ na organizację spotkania piłkarskiego mogą mieć incydenty pozameczowe? To jakby np. szpiega posadzić za malwersacje finansowe. Nie rozumiem tego. Klub powinien zapewnić odpowiednie warunki, aby kibice mogli wejść na stadion. Na Arce powinny powstać sektory buforowe, które bardziej oddzielałyby grupy kibiców

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx5 
 • +5

  lololo_gość

  18.10.2019, 10:15

  Nie tędy droga.

  Stadion powinien być otwarty. Rozwiązanie jest dużo bardzie proste: każdemu kibolowi co robi zadymy kulka w łeb na miejscu to pozostali będą grzeczne jak dziewczynki :)

  Odpowiedz
  IP: 91.212.xx2.xx0 
 • +4

  Nick Twój_gość

  18.10.2019, 14:29

  dzisiaj dziewczynki już nie są grzeczne : )

  Cytuj
  IP: 153.19.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.