Tcz.pl logo

Szukaj

Tczewska spółka kupuje Nijman/Zeetank Holding B.V., holenderskiego potentata rynku transportowo-logistycznego

Trans Polonia (fot. mat. prasowe)
Tczewska spółka kupuje Nijman/Zeetank Holding B.V., holenderskiego potentata rynku transportowo-logistycznego
Trans Polonia S.A. (TPG), notowany na GPW międzynarodowy operator transportowo-logistyczny z Tczewa, podpisał umowę nabycia 100% udziałów w holenderskiej spółce Nijman/Zeetank Holding B.V (N/Z) oraz 100% udziałów w powiązanej z GK Nijman/Zeetank spółce N & K Equipment B.V. Nijman/Zeetank jest renomowanym dostawcą rozwiązań logistycznych dla płynnych surowców i szkła oraz jednym z kluczowych przewoźników w europejskiej branży transportu ADR - materiałów niebezpiecznych. W ocenie Zarządu Grupy TPG, transakcja ta stanowi istotny krok w rozwoju firmy, rozbudowując jej kompetencje m.in. o kluczowy w branży chemicznej segment przewozów intermodalnych. Dodatkowo TPG skokowo zwiększy skalę we wszystkich obszarach działalności oraz poszerzy zasięg geograficzny operacji.

Nijman/Zeetank to wykwalifikowany europejski dostawca rozwiązań logistycznych w transporcie płynnych surowców chemicznych, paliw, olejów, gazu oraz szkła. Ponadto spółka dysponuje segmentem usług logistyki wewnątrzzakładowej oraz magazynowania dla przemysłu hutniczego szkła. N/Z działa na rynkach europejskich, a w szczególności w krajach Beneluksu, Polski i Wielkiej Brytanii. W 2024 r. Grupa N/Z wypracowała niemal 300 mln PLN przychodów ze sprzedaży.

Łączna wartość transakcji ustalona została na maksymalną kwotę 34,9 mln euro (150mln zł), a jej ostateczna wysokość będzie uzależniona od realizacji kluczowych wskaźników efektywności przez Grupę N/Z wskazanych w umowie. Pierwsza płatność ceny określona została na kwotę 20 mln EUR, pozostała kwota ceny uzależniona będzie od realizacji KPI. Transakcja zostanie w całości sfinansowana przy wykorzystaniu finansowania dłużnego w postaci kredytu bankowego.

Trans Polonia od wielu lat jest jedną z czołowych firm transportowo-logistycznych na europejskim rynku transportu towarów niebezpiecznych. Nieustannie pracujemy nad konsekwentnym umacnianiem tej pozycji. Włączenie Nijman/Zeetank do Grupy Trans Polonia zredefiniuje skalę naszej działalności oraz otworzy przed Grupą TPG nowe perspektywy wzrostu. Wynikiem przejęcia będzie skokowe zwiększenie skali niemal we wszystkich obszarach naszej działalności, wzmocnienie oferty dla nowych i obecnych klientów oraz wejście na strategiczny rynek przewozów intermodalnych. -komentuje Dariusz Cegielski, Prezes Zarządu Grupy TPG.


Grupa N/Z dysponuje kompletnym zapleczem infrastrukturalnym w postaci baz logistycznych, zlokalizowanych w Spijkenisse w Holandii (Rotterdam), w Sandomierzu oraz St. Helens w Wielkiej Brytanii (Liverpool), flotą pojazdów (648 szt.), flotą tankkontenerów (530 szt.), parkiem specjalistycznych maszyn, kontraktami handlowymi, licencjami oraz wykwalifikowaną kadrą.

Ponadto Nijman/Zeetank dysponuje bezpośrednim dostępem do przeładunków w Porcie Rotterdam (jeden z kluczowych portów strefy ARA) oraz bazą logistyczną zlokalizowaną bezpośrednio przy porcie, a także kompetencjami w obsłudze tego obszaru, co jest dużym atutem w rozwoju transportu intermodalnego płynnych surowców.

Nabycie Nijman/Zeetank, który specjalizuje się w efektywnym transporcie intermodalnym chemikaliów na terenie Europy przy optymalnym wykorzystaniu tankkontenerów jest dla rozwoju Grupy kluczowe. Po połączeniu flota Grupy TPG przekroczy 1000 jednostek transportowych stając się jedną z największych w Europie. Dodatkowo dzięki centrum magazynowym i bezpośredniemu dostępowi do przeładunków w porcie Rotterdam, wchodzimy na zupełnie nowy poziom. Przede wszystkim wzmacniamy nasze kompetencje w transporcie intermodalnym, wydłużamy też łańcuchy dostaw m.in. o Wielką Brytanię. Co równie ważne zyskujemy nowych klientów umacniając naszą pozycję w usługach, które już realizujemy, ponieważ części z nich N/Z nie miał w swojej ofercie. - podkreśla Dariusz Cegielski.


W ocenie Zarządu TPG, jedną z kluczowych przewag Nijman/Zeetank jest także ogromne doświadczenie holenderskiej spółki w transporcie szkła. Jest to nowy segment działalności dla TPG, a Zarząd dostrzega w nim znaczny potencjał rynkowy oraz zamierza kontynuować jego rozwój.

?Produkcja wysokogatunkowego szkła na potrzeby rynku budowlanego jest nieodzownym elementem rozwoju gospodarczego. Wysoki poziom inwestycji infrastrukturalnych, rynek ogólno-budowlany jak i deweloperski, zarówno w Polsce jak i za granicą, tworzą dobrą perspektywę do lokowania swoich inwestycji w tym obszarze. Dodanie transportu szkła do działalności Grupy uważamy za niezwykle istotną część transakcji. - dodaje Cegielski.


W celu zapewnienia płynnej integracji, Dyrektor Generalny Grupy N/Z pozostaje zatrudniony i zaangażuje się w działalność biznesową przez następne 2 lata po przejęciu Grupy N/Z przez Trans Polonię.

Nabycie grupy Nijman/Zeetank to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Grupy Kapitałowej Trans Polonia w Europie i w Polsce, opartej o zrównoważony wzrost organiczny oraz intensywny program akwizycyjny. Połączenie kompetencji oraz synergii operacyjnych przyniesie Grupie trwałe korzyści. Transakcja wzmocni pozycję Grupy jako jednego z kluczowych przedsiębiorstw na rynku transportu w Europie.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +12

    sfc_gość

    07.10.2025, 23:37

    Good for them. To prawdziwe korpo. Ciężka praca i stres dla ludzi co nie mają wyjścia. Praca po pracy za psi grosz. Ale są na GPW!

    Odpowiedz
    IP: 188.47.xx6.xx2  #
  • +10

    Piotr_gość

    10.10.2025, 08:03

    .

    Dlatego ludziom herbate zabrali. Wstyd dla zarzadu ze tak duza firma traktuje ludzi jak...

    Odpowiedz
    IP: 89.171.xx3.xx4  #
  • +2

    a_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

    12.10.2025, 13:35

    Firma dorobkiewicz na ludziach się dorabiają !!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 195.128.xx0.xx0  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.