Pomóż Izie i Innym - rejestracja dawców szpiku

W październiku ub. roku odbyła się akcja rejestracji dawców szpiku (fot. tcz.pl)

odbyło się
27
04.2014
Niedziela
Pomóż Izie i Innym - rejestracja dawców szpiku
Już w tę niedzielę odbędzie się w Starogardzie Gdańskim rejestracja potencjalnych dawców szpiku dedykowana mieszkance Starogardu.

27.04 w godzinach 11:00 - 17:00
Starogardzkie Centrum Kultury, ul. Jana Pawła II 3, Starogard Gdański

Mam na imię Izabela, mam 46 lat i mieszkam w Starogardzie Gdańskim. Mam wspaniałą rodzinę - 18 letnią córkę Basię i 13 letniego syna Michała. Swoje marzenia i pasje rozwijam wspólnie z mężem Robertem. Pracuję w szkole, jako nauczyciel przyrody. 10 stycznia 2014r., postawiono mi diagnozę - ostra białaczka szpiku kostnego. Chciałabym żyć tak, jak żyłam do tej pory. Do tego potrzebne jest mi zdrowie i życie, które być może Ty będziesz mógł mi podarować. Moim największym marzeniem jest znaleźć swojego bliźniaka genetycznego i po prostu dalej żyć. Dla Ciebie to czas, który mi podarujesz, dla mnie to całe moje życie. Izabela.

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego
- wypełnieniu formularza z podstawowymi danymi osobowymi
-pobraniu 4 ml krwi.
Na podstawie krwi zostaną określone antygeny HLA (wycinek kodu DNA) i te typowania trafią do bazy Fundacji, Centralnego Rejestru w Polsce - Poltransplantu i rejestru światowego BMDW.

Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to by zostać dawcą szpiku?
Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany
z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda.
Istnieją dwie metody pobrania - stosowana w około 80% pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.
O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepienia. Na pięć dni przed przeszczepieniem pacjent dostaje chemioterapię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to, aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepienia, życie pacjenta byłoby zagrożone.
W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną
w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.
Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już
ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej - dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Więcej na ten temat tutaj .

Drukuj
Prześlij dalej