Cyfryzacja sądownictwa ma przyśpieszyć rozprawy

Temida, cyfryzacja (fot. tcz.pl)
Cyfryzacja sądownictwa ma przyśpieszyć rozprawy
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości.

Dzięki nowym przepisom, umożliwiona zostanie dwustronna komunikacja elektroniczna z sądem. Przyjęte rozwiązanie ułatwi wykonywanie czynności procesowych, odciąży sądy oraz obniży koszty i przyspieszy prowadzenie spraw. Nowe przepisy są częścią pakietu deregulacyjnego.

Wśród projektów deregulacyjnych znalazły się też przepisy umożliwiające dwustronną komunikację elektroniczną z sądem. Chodzi o umożliwienie przesyłania dokumentów do sądu drogą elektroniczną przez przedstawicieli zawodów prawniczych.

Dotyczyć to będzie pełnomocników, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów. Będą mogli - jeśli uznają to za stosowne - wysyłać dokumenty do sądu przez portal, w formie elektronicznej - powiedział Premier.

Podkreślił, że choć rozwiązanie nie będzie jeszcze powszechne, to i tak oznacza znaczącą ulgę i skrócenie czasu wielu procedur. Przyjęte rozwiązanie ułatwi wykonywanie czynności procesowych, odciąży sądy oraz obniży koszty prowadzenia spraw.

Deregulacja to proces, który ma nie tylko odciążyć przedsiębiorców od nadmiernych regulacji, ale również ułatwić życie Polkom i Polakom.

Najważniejsze rozwiązania

  • Prokurator, obrońca, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym, a także Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, będą mogli wnosić do sądu pisma za pośrednictwem kont w portalu informacyjnym.


  • Będzie to możliwe w postępowaniu karnym, a także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia w przypadku:

    - wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku,
    - środków odwoławczych,
    - odpowiedzi na środek odwoławczy,
    - pism w postępowaniu odwoławczym.


  • Wnoszenie w ten sposób pism do sądu będzie miało charakter dobrowolny.


  • Możliwe będzie także dokonywanie doręczeń pism przez umieszczenie ich treści w portalu informacyjnym - dla stron postępowania.


  • Pismo wniesione za pośrednictwem portalu informacyjnego będzie musiało być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a w przypadku prokuratora - także zaawansowanym podpisem elektronicznym, wydawanym przez prokuraturę.


  • Poprzez portal informacyjny możliwe będzie także doręczanie przez sądy treści orzeczeń i zarządzeń.


Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Wredna baba_gość

    16.05.2025, 12:23

    Wiele do poprawy...

    Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje wielu zmian pozwalających na gruntowną reformę całego systemu. Ilość rozpatrywanych spraw niszczy system i ludzi. Czy chociażby sprawy związane z rozwiązaniem związku małżeńskiego muszą ciągnąć się w nieskończoność, co przyczynia się do prania rodzinnych brudów przed obliczem obcych ludzi?! Czy przykładem kilku innych europejskich państw nie można tego ucywilizować i pozwolić ludziom rozstać się bez podsycania u nich agresji? Składasz wniosek i po pół roku, jeśli macie wspólne dzieci, otrzymujecie decyzję sądu o rozwodzie. A bez dzieci w ciągu kilku tygodni... Godność ludzka nie powinna ponosić uszczerbku.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx6.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.