Tcz.pl logo

Szukaj

Nauczyciele nie dostali wynagrodzenia na czas - do Rady Miasta trafiła skarga

W programie czerwcowej sesji znalazła się skarga na działalność dyrektora Centrum Usług Wspólnych. Chodzi o nieterminową wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli. Skarga została uznana za zasadną.

Skarg było bodajże siedem - wszystkie zostały połączone w jedną, bo dotyczyły jednego tematu - nieterminowego wpłynięcia na konta wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z Kartą Nauczyciela wynagrodzenia powinny wpłynąć do pierwszego dnia każdego miesiąca - mówił przewodniczący komisji skarg i wniosków, Jarosław Kowalczyk. Komisja jednogłośnie uznała skargę za zasadną.

Ostatecznie 19 radnych głosowało za przyjęciem skargi, jedna osoba wstrzymała się od głosu.



Co zapisano w uchwale?

W dniu 1 czerwca 2026 r. oraz 2 czerwca 2026 r. do Rady Miejskiej w Tczewie wpłynęło siedem skarg na działalność Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Tczewie w sposób
nienależyty wykonującego swoje zadania.

Zgodnie z art. 229 pkt 3 k.p.a., jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrywania skarg, jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem spraw określonych w pkt 2 - rada gminy. Przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie skierował wniesione skargi do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Tczewie. Na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2026 r. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Tczewie, po zapoznaniu się z treścią skarg oraz wyjaśnieniami Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Tczewie, zaopiniowała skargi z dnia 1 i 2 czerwca 2026 r. jako zasadne.

Z treści skarg wynika, że skarżący zarzucają Dyrektorowi Centrum Usług Wspólnych w Tczewie nieterminowe wypłaty wynagrodzeń. Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Tczewie dotyczącymi nieterminowego wypłacania wynagrodzeń, członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznali, że nie zostały dotrzymane terminy ustawowe w zakresie wypłacania wynagrodzenia nauczycielom. Członkowie komisji liczą na to, że zostaną wdrożone procedury, który zapobiegną występowaniu takich sytuacji w przyszłości. CUW jako jednostka odpowiedzialna za koordynację całości procesu powinna wdrożyć procedury, w tym współpracy z poszczególnymi szkołami aby był bufor czasowy na ewentualne korekty czy zmiany.

Na podstawie analizy treści skarg, wyjaśnień Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Tczewie oraz stosownych przepisów prawa, Rada Miejska w Tczewie doszła do wniosku, że zarzut skarg jest uzasadniony, co czyni złożone skargi zasadne. W związku powyższym podjęcie uchwały jest uzasadnione. Zgodnie z art. 238 § 1 zd. 2 k.p.a. poucza się skarżącego o treści art. 239 § 1 k.p.a., stanowiącego, że w przypadku, gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, uznana została za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności - organ właściwy do jej rozpatrzenia może, w odpowiedzi na tę skargę, podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy - bez
zawiadamiania skarżącego.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

  • +7

    John Bajzel_gość

    02.07.2026, 09:27

    Za bobra wszystko możliwe

    Rażące naruszenie prawa. Jaka kara dla dyrektora cuw?

    Odpowiedz
    IP: 31.175.xx2.xx1  #
  • +12

    No jaka?_gość

    02.07.2026, 13:59

    Natychmiastowe zwolnienie

    Za bobra to rzeczywiście wszystko jest możliwe. Mało już szokuje i dziwi.

    Cytuj
    IP: 37.109.xx8.xx5  #
    +6

    a_gość_gość_gość

    02.07.2026, 20:52

    Nie ma tygodnia żeby w tym mieście nie było afery za Rumcajsa tak nie było, ale polepszyliśmy sobie tylko referendum i taczka

    Cytuj
    IP: 88.156.xx8.xx7  #

    Generał Ferreira_gość

    04.07.2026, 08:52

    Blablablabka

    Blabla blablabla bla bla bla, tyle ten bełkot znaczy. A tan Kawdoru może dalej bezkarnie hasać. Nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobi???? Bezkarność na urzędzie w rozkwicie, nic innego

    Cytuj
    IP: 31.175.xx4.xx9  #
  • +2

    Jan_gość_gość_gość

    02.07.2026, 12:02

    x

    Zależy kiedy nauczyciele dostali wynagrodzenie Jeżeli CUW spóżniło się z wypłatą o jeden dzień to skarga jest przejawem pieniactwa ,a należy się domyslać że tak było skro skarga wpłynęła 1.06

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • +8

    W kwestii _gość

    02.07.2026, 14:02

    Wyplat wynagrodzenia

    Nie ma relatywizmu. Ma byc na czas i koniec.

    Cytuj
    IP: 37.109.xx8.xx5  #
  • -5

    jeden_gość

    02.07.2026, 13:05

    A o ile było opóźnione, o jeden dzień?

    Odpowiedz
    IP: 80.48.xxx.xx8  #
  • +5

    Kay_gość_gość

    02.07.2026, 17:03

    Terminy

    Termin jest terminem, przepisy prawa mówią jednoznacznie.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx5.xx1  #
  • +4

    Co jeszcze _gość

    02.07.2026, 19:26

    Czeka to miasto?

    Dokąd zmierza? Ewidentnie ku upadkowi, bo zarządzają nim ministranci pod wodzą spolecznika. Ludzie mierni, bez wizji, ale za to z interesikami, co pokazał jeden gościu co to aquabiki zgubił. To jest dno dna i metr mułu. Syf i malaria. Równia pochyła.

    Odpowiedz
    IP: 37.109.xx8.xx5  #
  • +4

    Gość-gość-gość _gość

    03.07.2026, 08:32

    Bezsens

    Nieważne ile czasu było opóźnienie, ktoś nie potrafił wykonać odpowiednio swoich obowiązków. Jak nauczyciel coś źle zrobi to leją się skargi i nikt nie pyta kiedy, o ile i czy na pewno tylko dostaje po głowie.

    Odpowiedz
    IP: 87.31.xx7.xx5  #
  • +3

    Bobik_gość_gość

    03.07.2026, 09:41

    10 000 zadośćuczynienia dla każdego nauczyciela. Co to za opóźnienia? Ma być do pierwszego bez łaski. To nie jak u prywaciarza.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx8.xx2  #
  • +2

    Jan_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość

    03.07.2026, 12:43

    x

    BOBIK powiedz to pracownikom zatrudnionym w prywatnych firmach

    Cytuj
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • +1

    ._gość

    03.07.2026, 09:49

    .

    ...i znowu mataczeczenie plusami i minusami...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx2  #
  • +8

    stary belfer_gość

    03.07.2026, 11:37

    Skargi nauczycieli.

    Może należałoby skupić się na źródle problemu! Kiedyś każda szkoła miała własne kadry i płace. Dzisiaj jedna osoba w CUW obsługuje kilka szkół i kilkuset nauczycieli, którzy uczą w różnych szkołach, mają inne dodatki oraz wynagrodzenie wypłacane "z góry". A poza tym jakie tam są wynagrodzenia i presją skoro ciągle ktoś się zwalnia i szukają nowych osób? Wracając do skarg to trzeba brać poprawkę, bo niektórzy nauczyciele to specyficzne "odklejki", mający problemy sami z sobą, ciągłe pretensje i narzekania, nie nadają się nawet do tarcia chrzanu, a co dopiero o nauczaniu dzieci czegokolwiek. Proponuję pójść w wakacje do normalnej pracy, to życie zweryfikuje.

    Odpowiedz
    IP: 46.112.xx0.xxx  #
  • +3

    gość3_gość_gość

    03.07.2026, 14:28

    Kontrola

    A czy wiadomo ile osób zwolniło się w ciągu całej kadencji dyrektora? Jest to chyba do sprawdzenia. Kontrola i konkretna decyzja na cito!

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx3.xx1  #
  • -1

    Xyz_gość

    04.07.2026, 23:36

    Nie mogę się doczekać kiedy Czarnek będzie premierem ,albo chociaż ministrem edukacji.

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx7.xx7  #
  • -1

    Jan_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość

    10.07.2026, 10:39

    x

    Jak Czarnek będzie ministrem edukacji to dzień w szkołach będzie się zaczynał i kończył modlitwą Ci hipokryci już pokazali na co ich stać

    Cytuj
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.