Uroczystości w Szpęgawsku

30. września w Lesie Szpęgawskim spotkali się samorządowcy, mieszkańcy, duchowieństwo, by upamiętnić pomordowanych tam mieszkańców Kociewia. We wrześniu 1939 roku las został wybrany przez niemieckiego okupanta jako miejsce masowych egzekucji. Jako pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski stał się również miejscem straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. W sumie od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian. Liturgii na miejscu straceń przewodniczył ks. Stanisław Cieniewicz, który mówił podczas kazania - "Tu w Szpęgawsku musimy zrobić głęboką refleksję, zastanowić się, kto ma prawo powiedzieć, że człowiek może żyć, a kto ma prawo powiedzieć, że ten człowiek żyć nie może. Jedynym, który decyduje o życiu ludzkim, jest Bóg - nawet gdy powoła człowieka z jego niedostatkami, brakami, wadami to tylko Bóg może go odwołać z tego świata. Tu się tego uczymy - w Szpęgawsku - nawet nie w Katyniu, nawet nie Piaśnicy - nigdzie - tylko tu byli mordowani chorzy ze Szpitala Psychiatrycznego, najbardziej bezbronni i niewinni, tu się uczymy kochać życie, szanować prawo do życia każdego człowieka". Po mszy odczytano apel poległych, następnie oddano salwy honorowe. Na koniec uroczystości odśpiewano pieśń Rotę w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pelplina. (Przyg. - Jacek Cherek).
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania zdjęć bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Jak oceniasz tę galerię zdjęć?
Ocena ogólna tej galerii: 5
Przejdź do serwisu wideo
Wywiady, reportaże, relacje Telewzji Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +7

  gość_gość

  02.10.2013, 16:42

  ofiarom niemieckim

  cześć i chwała!spoczywajcie w pokoju.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx1.xx7 
 • +7

  łowca_gość

  02.10.2013, 17:34

  Dobrze napisałeś - niemieckim!

  Bo co niektórzy chcą aby mówić faszystowskim, hitlerowskim , ale - broń Boże - nie NIEMIECKIM. Niemcy to taki fajny, pokojowy naród, że nawet sam Wałęsa zaproponował aby zlikwidować Polskę a Polaków i polskie ziemie przyłączyć do Niemiec i utworzyć jedno państwo pn. IV Rzesza Europejska. Z Wałęsą jako kanclerzem. Ja wiem, że Wałęsy nie można brać poważnie ale czy ktoś protestował przeciwko tej wypowiedzi?

  Cytuj
  IP: 83.11.xx8.xx0 
 • siedzący_gość

  02.10.2013, 22:30

  czemu te głąby w pierwszych rzędach siedzą sobie na krzesełkach - ciężko już naszym urzędasom przestać nad miejscem pamięci... jeszcze nie widziałem aby np. na wszystkich świętych kiedy odwiedza się groby zmarłych stały ławeczki / krzesełka nad pomnikami... banda darmozjadów - do tego wygodych... i na pewno dzięki kryzysowi pojechali tam autobusem na własny koszt? :)

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.