Stulecie Szkoły Morskiej w Tczewie

Rok 2020 jest Rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie. We wtorek, 14 czerwca, odbyły się oficjalne obchody, które ze względu na pandemię koronawirusa miały nieco inne obchody niż pierwotnie zakładali organizatorzy. O tym, że to właśnie Tczew jest kolebką morskiej uczelni przypomniała specjalna wystawa przy dworcu PKP. W ramach obchodów odsłonięto także tablicę poświęconą wykładowcom oraz absolwentom placówki, wręczono odznaczenia oraz medale szkolnictwa morskiego, posadzono "Dąb Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej" oraz złożono kwiaty na grobie dr. Floriana Hłaski. Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. To tutaj blisko 100 temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski. Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania zdjęć bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Jak oceniasz tę galerię zdjęć?
Ocena ogólna tej galerii: 3.66
Przejdź do serwisu wideo
Wywiady, reportaże, relacje Telewzji Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • Koeln/Tczew_gość_gość

    16.06.2020, 21:47

    Pamiętam jak dziś jak wmurowałem kamień węgielny pod tom szkołem. Dzięki mnie wszyscy som tacy mondrzy. A ja na stare lata mam pałkę która płonie jak konar i czeka na panny 60 letnie.

    Odpowiedz
    IP: 167.172.xx1.xx4 
  • sd_gość

    17.06.2020, 00:18

    palant

    Cytuj
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • xxx_gość_gość

    05.08.2020, 14:31

    Jak zawsze ......

    Nie mogę na to patrzeć ...... to moja szkoła, chodziłem tam do LO. Teraz jak widzę te pisowskie gęby i uśmiechniętych Pobłockiego i Drewę nie mam wątpliwości skąd się wywodzą. To porażka !!!

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx1.xx1 
  • Michał_gość

    12.02.2021, 15:31

    .

    I co ci te pisowskie gęby zrobiły? Chodzę do tej szkoły, na 100 leciu byłem i jakoś nic złego mi się nie dzieje, a szkoła nadal tak fajna, jak kiedyś.

    Cytuj
    IP: 37.248.xx6.xx3 
  • kristo_gość

    10.05.2021, 12:21

    Odya - to ten, co zastał Tczew pachnący a zostawił śmierdzący.

    Odpowiedz
    IP: 212.244.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.