Wigilia Paschalna w parafii pw. NMP Matki Kościoła

W parafii pw. NMP Matki Kościoła w Wielką Sobotę odbyła się uroczysta Wigilii Paschalna, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Jacek Spychalski. W kazaniu dwukrotnie przywołał słowa francuskiego filozofa i laureata Nagrody Nobla Henri Bergsona „Ten kto pozostaje na kalwarii spóźnia się na spotkanie ze Zmartwychwstałym, ten kto odrzuca krzyż nie będzie go w stanie rozpoznać”. Dla człowieka wierzącego Wielka Sobota to przede wszystkim dzień ciszy o tyle przejmującej bo ogarnęła grób w którym złożono ciało Boga Człowieka- Jezusa Chrystusa. Wielką Sobotę objawia z całą mocą prawda śmierci - śmierci jako kresu wszystkiego co nazywamy życiem, jego sensu, naszych planów, naszych nadziei. Wobec tej prawdy trzeba stanąć w pokorze i milczeniu za nim zniesiemy się do prawd zmartwychwstania . Trzeba najpierw przyjąć to objawienie śmierci, stanąć w obliczu ruin tego świata, naszego świata i naszego życia - powiedział ks. Jacek Spychalski. Stwierdził też że dla praktykującego katolika Wielka Sobota to czas medytacji i zamyślenia o swojej śmierci - bo przyjdzie czas kiedy każdy z nas ostatnim oddechem oderwie się od tego świata i wkroczy w grobową ciszę i tajemniczą otchłań. Ks. proboszcz Jacek Spychalski podkreślił że to to Jezus Chrystus, który wstąpił do otchłani i przełamał władzę śmierci daje podstawę do radosnego przeżywania i odważnego myślenia o tym że za przerażająca otchłanią śmierci kryje się życie aby jednak tak się stało trzeba prostej i ufnej wiary, trzeba zawierzyć Chrystusowi nasze życie i trzeba mocno do Niego przylgnąć.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania zdjęć bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Jak oceniasz tę galerię zdjęć?
Ocena ogólna tej galerii: 3.33
Przejdź do serwisu wideo
Wywiady, reportaże, relacje Telewzji Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -6

  grzes_gość

  28.03.2016, 17:28

  nie ma nic co dzieje sie w tym miescie cos ciekawego?kilka razy dziennie wiadomosci z zycia rzymskich katolikow. to wszystko miasto-portal wyznaniowe!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +8

  C>K>M

  28.03.2016, 20:56

  Przestań pajacować, rzymscy katolicy to przytłaczająca większość wyznaniowa zarówno w obrębie naszego miast jak i kraju. I tak, przez ten okres zazwyczaj nic się nie dzieje, bo zdecydowana większość świętuje z rodzinami. Jakich informacji oczekujesz? Że pub x dzisiaj otwarty ?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  zez_gość

  29.03.2016, 09:26

  interpunkcja

  A ten geniusz, który to pisał, to słyszał o czymś takim jak znaki przestankowe?

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx1.xx7 
 • Polak_gość

  30.03.2016, 13:18

  barwy narodowe

  Witam. Jeżeli Boży Grób miał nawiązywać do barw narodowych Polski, to zwracam uwagę na to, że biały kolor powinien być od lewej strony. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.