Lodołamacze w akcji - Puma i Manat dotarły do Tczewa

W najbliższych dniach słupki rtęci mają powędrować mocno powyżej zera i czeka nas odwilż. Dolny odcinek Wisły jest na bieżąco monitorowany przez lodołamacze, które mają reagować na wypadek np. zatorów lodowych. Dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku, Andrzej Winiarski, podjął decyzję o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy. 29 grudnia jednostki: lodołamacz czołowy Puma i lodołamacz liniowy Manat opuściły przystań w gdańskim Węźle Wodnym Przegalina, by dotrzeć do Tczewa. Zimowa osłona przeciwpowodziowa na Dolnej Wiśle rozpoczęła się 16 grudnia 2021 r. Bierze w niej udział siedem lodołamaczy, w tym cztery nowe, zbudowane w latach 2020 - 2021,: czołowy Puma i liniowe Narwal, Nerpa i Manat. Obecnie RZGW w Gdańsku dysponuje dziewięcioma lodołamaczami, czterema nowymi i pięcioma lodołamaczami starszej (trzeciej) generacji: czołowym - Tygrysem (rok budowy 1984) oraz liniowymi: Rekinem (1991 r.), Orką (1991r.), Foką (1988r.) i Żbikiem (1989r). Są to statki już wyeksploatowane wieloletnią służbą, ale utrzymywane w dobrym stanie technicznym dzięki staraniom załogi. W akcji zimowego utrzymania wezmą udział trzy z nich, a dwa, Tygrys i Żbik, pozostaną w rezerwie. Stan zalodzenia rzeki jest stale monitorowany w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej przez pracowników Wód Polskich, zarówno przez zdalny system monitoringu jak i bezpośrednio w korycie rzek
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: brak oceny
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 10300 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
10 288 157 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  Poldek_gość

  30.12.2021, 16:09

  Rychło w czas.

  Prognoza na jutro +10stopni Celsjusza.

  Odpowiedz
  IP: 46.204.xx6.xx6 
 • +1

  tczewianin _gość_gość_gość

  30.12.2021, 17:30

  lodołamacze - most

  Jak wynika z wypowiedzi dyrektora Gdańskiego Regionalnego Oddziału Wód Polskich do ich zadań nie należy chronienie kikuta mostu a do zarządcy czyli Powiatu. W tej sytuacji nich przygotują narzędzia byli działacze PiS m.in. p. Dzwonkowski i zespół walczący o wykonanie mostu w stanie z przed wojny. A przede wszystkim to należy powiadomić p. posła Smolińskiego, żeby przyjechał z łopatą i kilofem na dyżur przy filarze mostu. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx2 
 • Yeti_gość_gość

  31.12.2021, 08:13

  A gdzie tera te lodolamacze znajdą lód jak jest +10oC

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx4 
 • Darek_gość

  02.01.2022, 10:55

  Mam nadzieję, że chociaż załogi tych jednostek wiedzą coś o historii lodołamania. Bo nieprawdziwym jest twierdzenie o poczatkach lodołamania na Nilu w Starożytnym Egipcie :-)

  Odpowiedz
  IP: 178.217.xx5.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.