Do października można oglądać wystawę dedykowaną K. Piechowskiemu. Dlaczego był tak ważną postacią?

W Tczewie trwa rok Kazimierza Piechowskiego. Z tej okazji na placu przed tczewskim dworcem została otwarta specjalna wystawa dedykowana temu Honorowemu Obywatelowi Miasta Tczewa, więźniowi i uciekinierowi z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ekspozycji towarzyszy motto - "Uciekałem, aby żyć". Jak Piechowski trafił do Auschwitz? W listopadzie 1939 roku razem z Alfonsem "Alkiem" Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a potem do Francji do tworzącego się Wojska Polskiego. W pobliżu granicy został aresztowany przez niemiecki patrol i 20 czerwca 1940 roku deportowany do KL Auschwitz-Birkenau. Nadano mu numer 918. 20 czerwca 1942 roku wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem Steyr 220 przez punkt kontrolny z obozu. Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 roku w Rajkowach niedaleko Tczewa. Dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie. To właśnie w Grodzie Sambora tutaj uczył się, zdał maturę, należał do tczewskiej drużyny harcerskiej. W ostatnich latach wielokrotnie gościł w Tczewie, chętnie i przy różnych okazjach odwiedzał miasto swej młodości, niemal do ostatnich chwil życia bywał obecny na spotkaniach autorskich oraz tczewskich uroczystościach patriotycznych. W roku 2006 nadano Kazimierzowi Piechowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Wielu osobom, zarówno w kraju, jak i za granicą, zapadł w pamięć jako bohater filmu dokumentalnego "Uciekinier", opowiadającego o brawurowej ucieczce trojga więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego. Zgodnie ze swoją wolą Kazimierz Piechowskie spoczął na cmentarzy parafialnym przy ulicy Gdańskiej.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: brak oceny
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 8930 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
8 992 526 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • czepialski_gość_gość

    24.04.2019, 11:47

    dedykowaną czy poświęconą?

    Odpowiedz
    IP: 159.205.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.