Z Tczewa na morza i oceany. To tu jest kolebka szkolnictwa morskiego

Rok 2020 jest Rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie. We wtorek, 14 czerwca, odbyły się oficjalne obchody, które ze względu na pandemię koronawirusa miały nieco inne obchody niż pierwotnie zakładali organizatorzy. O tym, że to właśnie Tczew jest kolebką morskiej uczelni przypomniała specjalna wystawa przy dworcu PKP. W ramach obchodów odsłonięto także tablicę poświęconą wykładowcom oraz absolwentom placówki, wręczono odznaczenia oraz medale szkolnictwa morskiego, posadzono "Dąb Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej" oraz złożono kwiaty na grobie dr. Floriana Hłaski. Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. To tutaj blisko 100 temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski. Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: brak oceny
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 8850 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
8 888 213 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Stiks_gość_gość_gość

  22.06.2020, 06:48

  Szkoła Morska w Tczewie

  Jestem za tym aby wskrzesić Szkołe Morską w TCZEWIE. Czy ludzie wiedzą ilu uczniów z Tczewa i okolic uczy się w Gdańsku ?

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx1 
 • Bob777_gość

  26.06.2020, 11:39

  Co za porywający artykuł! Miło jest czytać prace moich kolegów, ponieważ pracuję również z tekstami. Wolę pracować nie tylko w tym samym stylu, ale także je łączyć. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz obejrzeć moją pracę tutaj tnij.tcz.pl/?u=91f498 Jeśli masz ochotę na moją pracę, zapisz to. Jestem dobry w krytykach i chcę, aby moje teksty były zawsze idealne. W tym czasie przeczytam twoje inne prace, a ty jesteś bardzo ciekawy do napisania. Z dobrego dnia!

  Odpowiedz
  IP: 94.100.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.