Ależ to była bitwa! Szwedzi starli się z Polakami

W przedostatni weekend września w Tczewie ruszył wehikuł czasu. Blisko stu rekonstruktorów z całej Polski, którzy wcielili się w wojska polskie i szwedzkie, osiedliło się na nadwiślańskim bulwarze, gdzie przez cały weekend pokazywali życie w siedemnastowiecznym obozie wojskowym. W ten weekend nie zabrakło atrakcji, jakie przygotowały dla tczewian Fabryka Sztuk i Stowarzyszenie Kompania Kaperska z Gdańska. Odwiedzający bulwar mogli zobaczyć obozowisko. Kobiety gotowały na paleniskach strawę dla wojska, zajmowały się dziećmi, cerowały i haftowały, a mężczyźni okazali się niezłomni w ćwiczeniu musztry. Nie zabrakło także śpiewów i tańca. Były też atrakcje takie jak: warsztaty dawnego rzemiosła, strzelanie z łuku, konkursy z nagrodami. Jednak najważniejszym punktem całego widowiska była inscenizacja bitwy. Wehikuł czasu przeniósł nas do siedemnastego wieku, gdy toczyła się wojna polsko-szwedzka o ujście Wisły. Lubiszewo stało się sceną zaciętych walk, które trwały dwa dni i były kulminacyjnym momentem kampanii z 1627 roku. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie XVII wieku: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Mimo że siły polskie były niemal dwukrotnie mniejsze, wojsko dowodzone przez polskiego hetmana odparło Szwedów, a ich władca został ranny. Po bitwie pod Tczewem ustały działania wojenne.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: brak oceny
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 8940 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
9 005 437 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +4

  Huzjak_gość

  28.09.2018, 19:51

  pieknaa

  Piękna to była bitwa,nie zapomnę jej nigdy

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx6.xx5 
 • -5

  Rzeczywiście piękna_gość

  29.09.2018, 08:25

  Wspaniale

  Dzieci były aż rozanielone, widząc śmierć. Bezmyślna propaganda wojny, jej "oczywistości"

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.