Projekcja filmu "Uciekinier

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
11
06.2019
Wtorek
Tczew - Projekcja filmu "Uciekinier
PREZYDENT MIASTA TCZEWA, INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ORAZ CENTRUM KULTURY I SZTUKI zapraszają na obchody Roku Kazimierza Piechowskiego w Tczewie.

Z tej okazji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowana została projekcja filmu "Uciekinier". Przed filmem sylwetkę oraz historię ucieczki z obozu Auschwitz-Birkenau Kazimierza Piechowskiego przybliży Piotr Szubarczyk z gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

"Uciekinier" reż. Marek Tomasz Pawłowski (dokument fabularyzowany z 2006r.)
11 czerwca 2019r., godz. 10.00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona, zapisy do 5 czerwca w kasie CKiS (tel. 534 989 340)
Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz, która miała miejsce 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami stworzył fikcyjne komando pracy, aby w ten sposób zapobiec rozstrzelaniu części współwięźniów, bowiem w przypadku ucieczki któregokolwiek z osadzonych Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Plan ucieczki zakładał wykorzystanie mundurów SS, broni i auta należących do komendantury obozu. Autor dokumentu Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również szereg powojennych perypetii pana Kazimierza.
Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami tych miejsc.

"Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. (...) Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć..." - tak Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie.  Piotr Szubarczyk
Od 18 lat pracownik pionu edukacyjnego IPN. Autor i współautor licznych publikacji książkowych i prasowych, poświęconych najnowszej historii Polski. Współpracuje z radiem (m.in. cykl audycji w Radio Gdańsk - Świadkowie historii) i z TV, był konsultantem spektaklu TVP "<Inka> 1946". Jest autorem książki o "Ince" i autorem pierwszego artykułu o niej w prasie ogólnopolskiej (2001). Wygłosił ponad 400 prelekcji historycznych w kraju i dla Polaków za granicą (m.in. w Niemczech, w Holandii, w Belgii, na Węgrzech, w Szwecji, ostatnio w Australii).

Drukuj
Prześlij dalej