Wystawa poświęcona Wincentemu Witosowi

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
09
02.2024
Piątek
Wystawa poświęcona Wincentemu Witosowi
9 lutego stowarzyszenie ProObywatel wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie i IPN O/Gdańsk otwiera wystawę poświęconą Wincentemu Witosowi.

Eskpozycję zorganizowano z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa oraz roku 2024 ustanowionego przez Sejm i Senat rokiem Wincentego Witosa.

Biograficzna wystawa elementarna o Wincentym Witosie została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Prezentuje postać wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.

Drukuj
Prześlij dalej