In Memoriam XX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego

In Memoriam 2021 (fot. mat. prasowe)

odbyło się
28
08.2021
Sobota
Tczew - In Memoriam XX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego

zobacz galerię zdjęć: 7
28 sierpnia w Tczewie w parku przy Centrum Kultury i Sztuki rozpocznie się In Memoriam XX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W trakcie jubileuszowego koncertu młodzi artyści, tak jak przez ostatnie 20 lat, będą interpretować piosenki i teksty Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika. Festiwal organizowany jest od 2002 roku. Impreza od początku upowszechnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego i promuje młodych twórców. Grzegorz Ciechowski był poetą, muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, współtwórcą kultowej "Republiki". Pisał i komponował nie tylko dla "Republiki", ale dla wielu różnych artystów.

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Pomimo skromnego budżetu na koncerty przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

Na festiwalowych scenach w różnych salach, klubach i na świeżym powietrzu słyszeliśmy wykonawców grających alternatywne odmiany rocka, metal, hip hop, muzykę klasyczną, jazz, blues a nawet chór i DJów prezentujących style IDM, house i techno. Na ulicach, placach i w parkach miały miejsce rozmaite formy artystyczne takie jak czytanie poezji, happeningi i flash moby, parady pieszych, rowerzystów i motocyklistów, spacery ze zwierzętami. Wszystko to w biało czarnych kolorach Republiki, skutecznie reanimowało niezwykły klimat twórczości Grzegorza Ciechowskiego.


W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało ponad 150 różnych solistów i zespołów, a cały Festiwal stworzył przestrzeń dla występu ponad 500 artystów. Z muzyką i poezją lidera Republiki zmierzyli się znani artyści tacy jak m. in.: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Krzysztof Kiljański, Paulina i Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki, Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Cool Kids of Death, Muchy, Damian Ukeje, Ralph Kaminski, Adam Wendt, Vienio, KAYAH, Natalia Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Sztywny Pal Azji, Piotr Bukartyk, a także aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich.

W przygotowaniu Festiwali wzięło udział ponad 100 wolontariuszy, a o imprezie informowały ogólnopolskie radia i gazety, portale internetowe i telewizje. W organizację imprezy włączyli się muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim, tacy jak perkusista Republiki Sławomir Ciesielski, czy Adam Wendt.

PROGRAM

28 VIII, godz. 13:00-16:00 - gra miejska "Śladami Grzegorza Ciechowskiego", początek lokomotywa w biało-czarne pasy przy dworcu PKP
28 VIII, godz. 17:30, park przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Wyszyńskiego 10
1. Koncert finałowy - XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
2. Gość specjalny - Sławomir Ciesielski z zespołem EURAZJA
3. Koncert jubileuszowy "Młodzi artyści interpretują piosenki Grzegorza Ciechowskiego"

28-29 VIII, plac przed Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie , ul. Wyszyńskiego 10
Wystawa "Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego. Obywatel GC", przygotowana przez Fabrykę Sztuk
29 VIII, godz. 17:00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
Koncert premierowy płyty "Orchestral Tribute to Grzegorz Ciechowski" Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod batutą Szymona Morusa]Uczestnicy koncertu finałowego XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Aching Sky
Aching Sky to krakowska formacja powstała na podwalinach zespołu Pasieka Obłędu. Wraz z nowym składem nastąpiła zmiana stylistyki, w jakiej się dotąd poruszali. Ich muzykę można określić jako Metal Alternatywny, czerpiący z wielu innych podgatunków metalu. Swoje utwory opierają na gitarowych riffach, które przeplatają czyste i growlowane partie wokalne. Ich pierwsze wydawnictwo - Epka "Broken... No More" ukazało się 09.10.2020. Album promowany jest singlami "Aching Sky" oraz "Immolation", które wraz z teledyskami dostępne są na kanale YouTube zespołu.

Blue May
Początki Blue May sięgają trzy lata wstecz. W marcu 2021 roku wydali płytę demo "Własny Świat" z 6 autorskimi utworami, a obecnie pracują nad singlem. Grają w klimatach rockowych, soft rockowych i pop rockowych. Muzyczną miłością liderki jest Kora i Grzegorz Ciechowski, a zagranie na Festiwalu In Memoriam uznaje ona za spełnienie swoich marzeń.
Butelki Zwrotne
Butelki Zwrotne to zespół, którego początki sięgają jesieni 2008 roku, jednak w obecnym składzie występuje oficjalnie od października 2010. Tworzona przez BZ muzyka nie znajduje odzwierciedlenia w jednym szczególnym gatunku muzyki. Jest to połączenie rocka z domieszką starego, dobrego rock'n'rolla. Wszystko to z butelkową wyobraźnią.

Dispelled Reality
Dispelled Reality to nowe podejście do rocka progresywnego na polskim rynku muzycznym. Swoją muzykę określają "progiem dla ludzi", co potwierdzane jest świetnym odbiorem ich twórczości przez publikę. Dispelled Reality stawia na jakość kompozycji oraz wykonania, czego dowodem są liczne nagrody przyznawane zespołowi w konkursach i festiwalach muzycznych. Rozbudowane melodie połączone z chwytliwymi liniami wokalnymi oraz lirycznymi, polskojęzycznymi tekstami tworzą niespotykaną mieszankę, która zaskakuje i porywa. W skład zespołu wchodzą muzycy z Lubelszczyzny i Mazowsza, którzy prezentują solidną dawkę melodyjnego i hipnotyzującego rocka.

Główny Zawór Jazzu
Główny Zawór Jazzu to energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w retro-aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30?tych, 40?tych i 50?tych. Dziewięcioosobowy skład z Poznania łamie bariery międzygatunkowe w utworach takich gwiazd jak Monika Brodka, Margaret czy Perfect i wielu innych. Odbiorcy serwowana jest nietuzinkowa mieszanka płynąca pełnią brzmienia wprost przez Główny Zawór Jazzu! Główny Zawór Jazzu istnieje od ponad 3 lat. Ma za sobą dziesiątki koncertów w całej Polsce, a także zrealizowanie kilku sesji nagraniowych w formie live-sessions, w których to audio i wideo są rejestrowane równocześnie w ciekawych i urokliwych miejscach Poznania i okolic. Wyniki tych nagrań można zobaczyć na kanale YouTube: www.youtube.com/c/glownyzaworjazzu .

Hoszpital
Zespół Hoszpital to trio z Poznania, które pokazuje, iż o miłości, samotności i bólu istnienia ciągle można zaśpiewać w sposób świeży i bezpretensjonalny, co więcej, czyniąc to w języku polskim. Znakiem rozpoznawczym grupy są rozmarzone, nieco senne gitary i ciepły głos Michała Bielawskiego, który z pewnością ma jakieś właściwości terapeutyczne. "A nad wszystkim unosi się duch
Grzegorza Ciechowskiego. I uśmiecha się z aprobatą" - dodaje ceniony blog WAFP!.

In Blanco
In Blanco to piątka przyjaciół, których połączyły zachodnie i krajowe brzmienia sceny alternatywnej. Swoje pierwsze kompozycje pisali w jednym z setek szeregowych garaży wrocławskiego Sępolna. Ich muzyka to podróż pełna kontrastów. Kompozycje oparte na różnorodnych gitarowych brzmieniach w nowoczesnym wydaniu zabierają słuchacza w skrajne amplitudy emocji.

Inclusion

Inclusion to podkrakowski zespół grający muzykę z gatunku Alternative Metal, pełen rytmicznych i melodycznych rozwiązań, posiadający na koncie trzy EPki: "Nieśmiertelny", "Skybound" i ,,Tales of Deliverance". Grupa zagrała wiele koncertów w Polsce oraz za granicą. Na początku 2019 roku Inclusion było headlinerem wydarzenia Ruhrcomer Kick-Off Event, który odbył się w Niemczech. Do sukcesów zespołu należy wymienić m.in. zajęcie trzeciego miejsca na czeskim przeglądzie Líheň Festival 2019, wyróżnienie na Rockowej Nocy 2019 w Rzeszowie, oraz drugie miejsce na Muzycznej Jesieni 2019 w Grodkowie. Elementami charakterystycznymi dla twórczości zespołu są emocje oraz energia, która niezmiennie wypełnia koncerty. Inclusion to piątka przyjaciół, których łączy ogromna pasja do muzyki i dobrej zabawy.

Konkubent
Konkubent to kapela z Łodzi, która w obecnym składzie działa od 2016 roku. Ich muzyka to rock alternatywny połączony z elementami nowoczesnego, elektronicznego brzmienia. Nie boją się eksperymentować, jednak niezmiennie, na pierwszym miejscu stawiają na "żywe" instrumenty. Dużą wagę w swojej twórczości przykładają do warstwy tekstowej - chcą zostawić w słuchaczach zadrę, rozdrapać blizny lub sprawić, że zagoją się rany.
Ich numery to portret dzisiejszego świata przedstawiony oczami nie tyle obserwatora, co aktywnego uczestnika. Śpiewają po polsku, bo chcą śpiewać to, co myślą, a myślą zawsze po polsku- ta sparafrazowana myśl Andrzeja Wajdy w pełni oddaje filozofię zespołu. Występują w całym kraju u boku takich artystów jak Kult, Gutek, Farben Lehre, The Analogs czy Big Cyc. Niejednokrotnie zdarzało się im "stanąć na pudle" w rockowych przeglądach muzycznych.

Kwiaty

Zespół Kwiaty tworzy 5 osób mających upodobanie w harmoniach i tradycyjnym wykorzystywaniu instrumentów. Ich brzmienie jest trochę z bigbitowych lat 60., a trochę z przełomu lat 80. i 90., gdy brytyjskie i polskie zespoły wygrywały ładne melodie na gitarach przepuszczonych przez arsenał efektów. Kwiaty myślą po polsku, mówią po polsku i śpiewanie po polsku jest dla nich najbardziej naturalne. Na koncie mają jedną płytę: "Kwiaty" z 2019r. Obecnie kończą drugi album.
Mateusz Pawłowski i Bartosz Hoppe
Mateusz Pawłowski i Bartosz Hoppe to wokalista i pianista. Obydwaj są związani z wydziałem edukacji muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i bydgoskim środowiskiem muzycznym.

Nocti
Zespół NOCTI ma swój matecznik w Toruniu. Grają muzykę rockową w różnych odmianach. Dotychczasowe single "Szeptem", "Huragan" " Zerwane Latawce", " Pokaż mi miłość" miały premierę na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia , Radiospacji oraz w audycji Piotra Kaczkowskiego Max 357 ! NOCTI może pochwalić się Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia w kategorii Nadzieja Roku 2020 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy Radia GRA oraz ukończeniem materiału na debiutancką płytę, na której znajdzie się 11 autorskich utworów.

JURORZY XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Barbara Jackiewicz - dziennikarka, redaktorka naczelna Radia Tczew. Wielbicielka żywej muzyki - na koncertach spędza większość swojego czasu wolnego. Śpiewała w chórze młodzieżowym Juventus, grupie wokalnej Quattro Voci, okazjonalnie solo. Członkini składów jurorskich konkursów artystycznych (In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, ENmusic Festival, Super Głos, UnderGramy), aktywna promotorka lokalnych zespołów.
Kamil Wicik - dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu "Młoda polska muzyka", organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim "Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego", producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, współtwórca sukcesów i repertuaru grupy "Walk Away", nagrywał i koncertował z sławami muzyki jazzowej, takimi jak: Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gamble, David Fiuczynski, Dean Brown, Nippy Noya, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i znakomitościami czarnego bluesa, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu solowej płyty pt.: "Tak, tak to ja".
Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek Republiki i autor niektórych jej przebojów.
Eurazja Srzednicka - współpracowała jako wokalistka, kompozytorka i aktorka z "Wielkim Teatrzykiem Świata" Adama Walnego. Występowała z Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Jorgosem Skoliasem w ramach Teatru Tworzenia. Nagrała i wydała płytę "Kolory" z zespołem "Ritual". Założyła wraz z Sławomirem Ciesielskim zespół "Eurazja", który ma w swym repertuarze piosenki "Republiki".
Daniel Fabrykiewicz - urodzony w 1986 roku. Od dziecka fan Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Na co dzień dziennikarz i inżynier, od święta wydawca muzyczny. Związany z fanklubem Republika Marzeń od 2012 roku. Od 2014 pełniący obowiązki szefa Fanklubu. Współorganizator Dnia Białej Flagi - Ogólnopolskiego Zlotu Fanów zespołu Republika.

NAGRODY w XV Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:
1. Grand Prix (8000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
2. I Miejsce (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
3. Nagroda Starosty Tczewskiego (2000 zł)
4. Nagroda Stowarzyszenia "Porozumienie na Plus" (2000 zł)
5. Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń" występ podczas Dnia Białej Flagi 2022 w Toruniu, płatny do 1000 zł  oraz umieszczenie nagrania na składance CD " Dzień Białej Flagi 2022" wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF

Uczestnicy koncertu jubileuszowego "Młodzi artyści interpretują piosenki Grzegorza Ciechowskiego"

Konrad Repiński
Talent wokalny Konrada widzowie telewizji w całej Polsce poznali na początku 2020 roku, kiedy emitowana była 3 edycja The Voice Kids. Śpiewany przez niego utwór z filmu "Podróże Pana Kleksa" spodobał się wszystkim jurorom, aktualnie na kanale Youtube ma prawie 2 miliony odsłon. Dwunastoletni tczewianin Konrad Repiński wystąpił też w Szansie na Sukces, eliminacji do Eurowizji Junior 2020.
Uczeń tczewskiej jedenastki rozwija swoje wokalne i aktorskie umiejętności pod opieką Karola Świtajskiego ze stowarzyszenia teatralnego Ingenium.
Konrad występuje w musicalach realizowanych przez Ingenium. Grał na przykład główną rolę Nemeczka w "Chłopcach z Placu Broni". Został wybrany także na odtwórcę głównej roli Adasia Niezgódki w spektaklu "Akademia Pana Kleksa", który można oglądać od 2020 roku w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Konrada największą pasją jest teatr. Konkursy są epizodami, a występy w telewizji, ostatnio także nagrywanie dubbingu do produkcji filmów wytwórni Disneya, to nowe doświadczenia. Najbliższa jego sercu jest praca w teatrze muzycznym. Na Konrada kanale Youtube można posłuchać covery w jego wykonaniu, ale też piosenki autorskie tworzone specjalnie dla niego przez Karola Świtajskiego. Wraz ze swoim opiekunem Konrad pracuje nad swoim pierwszym większym materiałem muzycznym. Na YT można zobaczyć jego kilka autorskich piosenek, w tym ostatni utwór "Wbrew schematom" śpiewany w duecie z kolegą z Ingenium Frankiem Świgostem.

Kalina Kortas
Kalina Kortas ma lat 15. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów wokalnych. Na co dzień chórzystka Chóru Dziecięco - Młodzieżowego "Passionatka" działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W 2019 roku wystąpiła podczas In Memoriam XVIII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego razem z zespołem Ajagore.

Zuza Jabłońska
Zuza Jabłońska - jedna z najciekawszych młodych artystek, która świetnie funkcjonuje na granicy mainstreamu i alternatywy. Dała się poznać jako najbardziej dojrzała uczestniczka The Voice Kids, a jej charakterystyczna barwa głosu i nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprowadziły ją do finału. W każdym kolejnym utworze artystka pokazuje inną odsłonę, jednak przy zachowaniu podobnej ekspresji oraz estetyki. W swoich tekstach porusza bardzo ważne problemy społeczne. 13 kwietnia 2018 ukazał się debiutancki utwór "Sami". 6 października 2018 roku wydała singiel "Powiedz mi to w twarz", który nagrała z Janem-rapowanie i Silesem. Piosenka była głośnym sprzeciwem wokalistki wobec problemów z komunikacją międzyludzką oraz wobec zjawiska hejtowania w internecie. Singiel był nominowany do Fryderyków oraz uzyskał status platynowej płyty. 5 kwietnia 2019 wydała singiel "Spacer po linie", a w sierpniu z tym utworem wystąpiła podczas 53. Top of the Top Sopot Festival w koncercie Young Choice Awards. 30 października 2019 roku ukazał się singiel "Wisła", w którym Zuza kolejny raz zabrała głos w ważnej sprawie społecznej, bo klip poruszał tematy odmienności oraz tolerancji. W 2020 roku ukazało się kilka jej singli z gościnnym udziałem różnych znanych artystów. W połowie roku miał premierę utwór "Wierna, odważna i prawa" do filmu "Mulan". Jednak najważniejsza premiera w dotychczasowej karierze Zuzy miała miejsce 16 października 2020. Tego dnia na rynek trafił długo oczekiwany debiutancki krążek pt. "Psycho", nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Pop.

Marta Gałuszewska (MVRT)
Piosenkarka, zwyciężczyni VIII edycji programu "The Voice of Poland", osobowość medialna, influencerka. Wykonywane przez nią utwory zdobyły wielomilionową publiczność. Singiel "Nie mów mi nie" osiągnął 25 milionów wyświetleń, a utwory "Szukam nas", "Tylko z tobą", "Bonnie &Clyde" obejrzało i wysłuchało 1-2 miliona odbiorców każdy.

Kasia Lins
Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku wydała długogrający album "Wiersz Ostatni", który spotkał się ze świetnym odbiorem słuchaczy oraz dziennikarzy. Jej ostatni album "Moja wina" (maj 2020) to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach. "Moja wina" w sposób rytualny, wykorzystując niekiedy liturgiczny dialekt, obserwuje manię kultu, dzieli się wątpliwościami, snuje opowieść o mocach i słabościach. "Moja wina" to odurzająca warstwa instrumentalna, wsparta niepokojącymi wokalizami i chórami. Mszalny charakter muzyki toczy walkę ze świeckim wydźwiękiem treści. W lipcu 2020 Kasia Lins opublikowała w internecie "Czego dusza pragnie" [live show], materiał zdobył świetne recenzje i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy. "Czego dusza pragnie" to pierwsze tego typu wydarzenie koncertowo-teatralno-filmowe. Audiowizualne doświadczenie, świeże podejście do komunikacji z widzami i formy, jaką może przybrać koncert grany na żywo.
W 2019 Kasia Lins była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku Pop Alternatywny oraz Autor Roku. W 2020 została laureatką Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Otrzymała takže nominację do Nagrody Kulturalnej Onetu i Miasta Kraków - O! Lśnienia 2021. Niedawno Kasia Lins otrzymała nominację do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny za płytę "Moja Wina".

Paweł Góral

Paweł Góral - polski aktor telewizyjny i teatralny. Na szklanym ekranie zadebiutował rolą Roberta w serialu "M jak miłość". Brał udział w musicalach, takich jak m.in.: "Chess", "Fame", "Grease", "Shrek", oraz "Przebudzenie wiosny" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Grał również w warszawskim Teatrze Roma, Kwadrat, a obecnie związany jest z Teatrem Syrena. Jest autorem pierwszego na świecie insta-serialu, który był emitowany w ramach insta story na Instagramie. Produkcja cieszyła się ogromną popularnością wśród internautów. Paweł Góral był jednym z uczestników 14 edycji programu telewizyjnego "Twoja twarz brzmi znajomo" (2021 rok), gdzie w finale zajął drugie miejsce.

Alicja Szemplińska
Alicja jest nastolatką z głową pełną marzeń, po które lubi sięgać, co udowodniła wygrywając jeszcze przed 18.urodzinami 3 muzyczne programy, w tym The Voice of Poland (2019) oraz Szansa na sukces - Eurowizja 2020 (2020). Jej ciemny, silny i charakterystyczny głos znany jest publiczności z występów w programach telewizyjnych i festiwalach. W 2020 roku Alicja nagrała utwór "Empires", z którym miała reprezentować Polskę w Konkursie Eurowizji. Niestety Konkurs z powodu pandemii koronawirusa nie odbył się. W 2020 roku ukazały się jeszcze 3 single i teledyski artystki powstałe we współpracy z topowymi polskimi i zagranicznymi producentami. Singel "Prawie my" przygotowała wspólnie z Neve z Wielkiej Brytanii, a utwory "Pusto" i "Gdzieś" współtworzyli Bogdan Kondracki i Karolina Kozak. Alicja mimo młodego wieku nie boi się nowych wyzwań. W 2021 roku powstał międzynarodowy singiel "Groving up", w którym artystka śpiewa wspólnie z Remme i Fiedlerskim. W tym samym roku ukazała się piosenka "Każda z nas", utwór jest częścią ogólnoświatowej akcji "Wielkie święto Księżniczek" Disney'a, a Alicja jest jej "polskim głosem". Single Alicji obejrzało już 10 milionów osób na Youtube, a fani czekają na pierwszy, pełnogrający album.

Orkiestra Kameralna PROGRESS pod dyrekcją Szymona Morusa
Orkiestrę Kameralną Progress tworzą młodzi, ambitni kameraliści, prowadzeni przez jej założyciela, dyrygenta Szymona Morusa. Dynamicznie rozwijający się zespół regularnie koncertuje, zaskakując słuchaczy intrygującymi interpretacjami. Orkiestra nagrała 8 płyt CD; debiutancki album spotkał się z bardzo pochlebną recenzją Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Od działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszego odbiorcy (Karnawał zwierząt - czyta Krystyna Czubówna), autorskich cyklów koncertowych (Zasłuchanie, Kontrasty) - przez krajowe festiwale (Mozartiana, Gdynia Classica Nova), po międzynarodowe prezentacje koncertowe - Progress nieustannie dąży do doskonałości artystycznej, stwarzając przestrzeń do innowacyjnych działań. Energię zespołu potęguje połączenie solistycznej niezależności oraz homogenicznego orkiestrowego brzmienia - które wzajemnie się przenikając - tworzą jedność. Wartością dodaną jest również nieustanne dążenie do artystycznych fuzji. Progresywną cechą działającego od 2009 roku kolektywu jest jednoczenie wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych. Niepowtarzalna mozaika kreacji, którą współtworzą - definiuje indywidualne brzmienie orkiestry. Z zespołem w roli solistów występowali między innymi światowej sławy klarnecista Pierre Génisson, słynny skrzypek, ostatni uczeń Davida Oistracha - Michael Vaiman, czy też solistka Metropolitan Opera w Nowym Yorku - Miroslava Yordanova. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej, dokonując licznych prawykonań dzieł polskich kompozytorów młodego pokolenia m.in.: Michała Dobrzyńskiego, Pawła Kwapińskiego, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Karola Nepelskiego, Agnieszki Stulgińskiej czy Macieja Zakrzewskiego. Artystyczne inspiracje orkiestry, sięgające również jazzu i muzyki rozrywkowej doprowadziły do współpracy z Krystyną Stańko (Ladies Jazz Festival), Krzysztofem Zalewskim oraz Irkiem Wojtczakiem (Olivia Stars) czy Leszkiem Kułakowskim (płyta Love songs). Orkiestra wystąpiła również w programie pierwszym Telewizji Polskiej, prezentując widowiska słowno-muzyczne transmitowane na żywo (Szukamy stajenki do tekstów Jacka Kaczmarskiego, oraz Solidarność to znaczy jeden i drugi), a także w Polsacie (Festiwal Top Trendy) czy TVN (Sopot Festival). Od początku swojej działalności zespół związany jest z Tczewem, współtworząc i wzbogacając kulturalny krajobraz tego miasta. Od 2013 roku Orkiestra Kameralna Progress działa pod patronatem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem.

Koncert promujący album "Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski"
"Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski" to niecodzienny projekt poświęcony twórczości charyzmatycznego autora tekstów, kompozytora i producenta. Grzegorz Ciechowski, bo o nim mowa, znany także jako Obywatel G.C i Grzegorz z Ciechowa, to jeden z najważniejszych twórców współczesnej muzyki polskiej. Jego osobowość, mimo upływu lat, nadal oddziałuje na miłośników muzyki, a także artystów, którzy z jego pracy czerpią inspiracje. Na program koncertu składają się największe przeboje Republiki - w absolutnie oryginalnej odsłonie ukazującej muzyczną spuściznę Grzegorza Ciechowskiego. Zabrzmią m.in. takie utwory jak: "Mamona", "Śmierć w bikini", "Biała flaga", "Telefony", "Odchodząc" czy też "Nie pokonasz miłości" - ścieżkę dźwiękową z filmu "Wiedźmin". Orkiestra Kameralna Progress - to profesjonalna orkiestra smyczkowa, zespół od początku swego istnienia związany z Tczewem - miastem, w którym Grzegorz Ciechowski przyszedł na świat i stawiał pierwsze muzyczne kroki, to muzyczny hołd złożony artyście w przypadającą w tym roku 20. rocznicę jego śmierci.
"Choć zdajemy sobie sprawę jak wielka moc utworów Grzegorza Ciechowskiego tkwi w warstwie słownej, zdecydowaliśmy się cały materiał zarejestrować w wersji czysto instrumentalnej" mówi Szymon Morus - pomysłodawca projektu, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress. "W piosenkach lidera Republiki drzemie potężny ładunek emocjonalny. Odnaleźć w nich można nostalgię, smutek, miłość i bunt, których nie zdołają opisać w pełni słowa. Stąd odważna idea, by to co niewyrażalne wyrazić poprzez głębię i ekspresję instrumentów smyczkowych - w przestrzeni dźwiękowej, w której czujemy się najswobodniej. Rejestrując utwory na niniejszy album, przyświecał nam szczególny cel. By poprzez "klasyczny" pryzmat wykształconych doświadczeń artystycznych, ukazać ponadczasowość twórczości Obywatela G.C."
Album swym patronatem objęli: TVP Kultura, Radio Gdańsk, Portal Presto
Płytę swym Mecenatem objął Prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki.

Wystawa "Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego. Obywatel GC"
Subiektywnego spojrzenia na twórczość Grzegorza Ciechowskiego dokonał Dariusz Wałaszewski z Fabryki Sztuk, autor wystaw, które były prezentowane w Tczewie i Toruniu podczas muzycznych wydarzeń poświęconych genialnemu artyście. Wybrane płyty z dorobku Ciechowskiego stały się pretekstem, by pokazać w formie wystawy planszowej proces twórczy, kulisy powstawania popularnych utworów oraz ich odbiór przez publiczność i krytyków. Wystawa potwierdza szerokie spektrum twórczości Ciechowskiego: od frontmana legendarnej Republiki poprzez solowego artystę, wizjonera i prekursora nowych trendów muzycznych po wybitnego producenta. Specjalnie zaprojektowana abstrakcyjna grafika nawiązuje do charakteru danego longplaya.

Gra miejska "Śladami Grzegorza Ciechowskiego"

Gra miejska "Śladami Grzegorza Ciechowskiego" odbędzie się 28.08 w godz. 13.00-16.00. Startujemy przy lokomotywie w barwach flagowych Republiki. Tam uczestnik otrzymuje kartę i pierwsze z czterech zadań. Rozpoczynamy śpiewająco. Grę kończymy w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4. Adresowana jest do rodzin z dziećmi, młodzieży i osób dorosłych. Należy wykazać się znajomością biografii i dyskografii Grzegorza Ciechowskiego, topografii Tczewa, spostrzegawczością i poczuciem humoru. Zabieramy wygodne obuwie i aparaty fotograficzne. Do wygrania płyta z muzyką elektroniczną Przemysława Rudzia oraz gadżety promocyjne. Orientacyjny czas: 60 minut.

SPONSORZY:
Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". Sponsorami ponadto są: ZAiKS, ZWiK Tczew, ZUOS Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Apator Metrix, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Necon Deweloper, Przychodnia Rogowscy.

PATRONAT HONOROWY:

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

WSPÓŁPRACA:
Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja "Piaskowa", Fanklub "Republika Marzeń", Stowarzyszenie "Porozumienie na Plus", Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

PATRONAT MEDIALNY:
TvTetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, Radio Super Nova, Radio Malbork, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Miasta, Wieści z Kociewia, Portal Pomorza , portal TCZ.PL, Wrota Tczewa, tczewska.pl, tczew.naszemiasto.pl.

Drukuj
Prześlij dalej