Zdarzenia "na bogato"

Zdarzenia - tu ubiegłoroczna edycja - mają w Tczewie wielu sympatyków (fot. tcz.pl)

odbyło się
03
09.2009
Czwartek
Tczew - Zdarzenia "na bogato"
Jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia" zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jak podkreślają organizatorzy, kryzys na szczęście ich nie dotknął i na początku września dużo się będzie działo. 4 festiwalowe dni, 40 propozycji i 400 uczestników - w bogatym programie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jubileuszowa edycja "Zdarzeń" potrwa od 3 do 6 września, ale przegotowania do festiwalu już dawno ruszyły.

- "Zdarzenia" odbędą się z rozmachem godnym 10. edycji. Najważniejsza tegoroczna zmiana, to fakt, że po raz pierwszy możemy mówić o Międzynarodowym Festiwalu "Zdarzenia" im. Józefa Szajny". - wyjaśnia Halina Kasjaniuk, dyrektor przedsięwzięcia. - Oficjalne nadanie festiwalowi imienia nastąpi 5 września. Odbędzie się wtedy wielki happening autorstwa Łukasza Szajny (syna patrona - przyp. red.). Uroczystość, rozpocznie się na pl. Hallera, a skończy w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Myślę, że będziecie zadowoleni, my już jesteśmy.Organizatorzy "Zdarzeń" zapowiadają, że w tegorocznej edycji znajdzie się też i coś dla miłośników plenerowych spektakli - zaplanowano 3-4 przedstawienia, m. in. w wykonaniu gości z Czech i Słowacji. Z okazji jubileuszu do Tczewa zjadą również wszyscy laureaci dotychczasowych edycji. Jak co roku, nie zabraknie także prezentacji konkursowych - do festiwalowego biura wpłynęło aż 70 zgłoszeń, m.in. z Odessy, Amsterdamu czy Paryża. Tradycyjnie wstęp na wszystkie spektakle będzie darmowy. W bogatym programie festiwalu zaprezentowane zostaną także liczne imprezy towarzyszące, wśród których ważne miejsce zajmują projekty laureatów poprzednich edycji - będą to m.in. Suka OFF, Rh+, a także Nicola Boccini z Deruty (Włochy) i Adela Stodolowa z Grupy Skutr z Pragi (Czechy). Przewodniczącym jury będzie Piotr Tomaszuk, reżyser, dramaturg i założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin. Natomiast specjalnie dla młodych adeptów sztuki, na kilka dni przed festiwalem, odbędą się międzynarodowe warsztaty Know How.

- Zaprosiliśmy 14 mistrzów, którzy "przetrenują" około 100 osób. Jest wśród nich m.in. Teresa Nawrot, założycielka Szkoły Teatralno-Filmowej w Berlinie, przez długie lata współpracująca z Grotowskim. Mowa również o dwójce wspaniałych choreografów ze szwajcarskiej szkoły teatralnej, a także dwóch szalonych, całkowicie nienormalnych Francuzów z Paryża, którzy poprowadzą ćwiczenia z muzyki eksperymentalne - zdradza dyrektor artystyczna.
Dodajmy, że w dobie kryzysu, "Zdarzenia" nie muszą ciąć swojej listy wydatków. Budżet jubileuszowej edycji jest prawie dwa razy wyższy niż ubiegłoroczny i wynosi ok. 600 tys. zł. Jak przyznają organizatorzy, jednym z najniższych grantów, był ten przyznany przez miasto (65 tys. zł.). Festiwal otrzymał też wsparcie od Banku Spółdzielczego oraz firmy Eaton.

Ze "Zdarzeń" do Rzymu

Zdobywczyni Grand Prix IX Festiwalu ZDARZENIA - Ewa Woźniak z Akademii Teatralnej w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku - zaprezentowała podczas VII edycji RomaTeatroFestival w Rzymie (5-13 czerwca br.) spektakl "Wyspy", za który otrzymała nominacje w kategorii najlepsza aktorka, reżyseria oraz choreografia.

Druga grupa - WITKACE (Martyna Rozwadowska i Paweł Siwiak - absolwenci PWST w Krakowie - Wydz. Lalkarski we Wrocławiu), zaproszeni do Rzymu podczas ubiegłorocznej edycji Zdarzeń, zaprezentowali swój debiutancki spektakl "Matka". Artyści otrzymali nagrodę w kategorii najlepszy spektakl i choreografia.


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA