Widowiskowy happening rowerowy na placu Hallera

Rower cieszy w każdym wieku (fot. tcz.pl)

odbyło się
10
06.2014
Wtorek
Tczew - Widowiskowy happening rowerowy na placu Hallera
Fundacja Ekologiczna ARKA rozpoczyna Ekologiczną Sztafetę Rowerową wzdłuż najważniejszej rzeki w Polsce - Wisły. Od niedzieli 8 czerwca na trasie. Startujemy z Gdańska. W Bielsku-Białej odbyła się premiera happeningu, który ARKA pokaże w 11 miastach otwartych na rowerzystów - w tym w Tczewie.

Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza 10 czerwca o godz. 11.00 na Rynek w Tczewie - Plac Hallera na widowiskowy happening i konferencję prasową. Będą wielkie barwne flagi, aktorzy na szczudłach, uczniowie I L.O. w Tczewie oraz inni tczewscy rowerzyści. Będą nagłaśniać problemy związane z tzw. niską emisją.

To nowa inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA. Do sztafety może dołączyć każdy, w każdym miejscu. Wystarczy, że przejedzie 10 km na rowerze, wejdzie na stronę www.sztafetarowerowa.pl i dołączy do akcji wpisując swoje imię i nazwisko, przejechaną trasę, ilość kilometrów.

Uczestnicy mogą przesyłać do Arki także relacje i zdjęcia ze swoich podróży rowerowych, które będą zamieszczane w kronice akcji na stronie sztafety. W nagrodę posadzimy dla każdego uczestnika drzewo w pierwszym Rowerowym Lesie, a także weźmie on udział w losowaniu gadżetów rowerowych i okolicznościowych koszulek.


Fundacja ekologiczna ARKA wraz z przyjaciółmi w czerwcu 8-23 na rowerach rusza od morza wzdłuż Wisły do jej źródeł. W 10 miastach organizujemy happeningi, warsztaty i akcje medialne dotyczące promocji komunikacji rowerowej i ograniczania emisji CO2.

Polacy pokochali rowery. A te mają dobroczynny wpływ na zdrowie i stan środowiska naturalnego. Systematyczna jazda na rowerze m.in. poprawia kondycję, normalizuje poziom cukru we krwi, zwiększa pojemność płuc, natlenia krew, poprawia pracę serca.

Rower nie wydziela spalin. Na www.sztafetarowerowa.pl jest kalkulator, który pozwala oszacować na ile uczestnikom akcji wspólnie udało się ograniczyć emisji dwutlenku. Jak podaje WWF transport drogowy jest źródłem 1/4 światowej emisji CO2. Samochodowe silniki spalinowe emitują do atmosfery również tlenki siarki i azotu, pyły i toksyny, metale ciężkie i węglowodory. W Polsce udział samochodów w ogólnym zanieczyszczeniu atmosfery wynosi 30%, a w dużych miastach wzrasta nawet do 90%.

Jazda na rowerze ułatwia kontakt z naturą, zmniejsza napięcie i stres. Daje większą swobodę i szybkość w przemieszczaniu się po mieście, oszczędza czas, nie naraża na wyczekiwanie w ulicznych korkach i wdychanie spalin.

Drukuj
Prześlij dalej