Napoleoński weekend z Fabryką Sztuk

Bitwa o Tczew (fot. Krystyna Janusz)

odbyło się
20
02.2021
Sobota
Tczew - Napoleoński weekend z Fabryką Sztuk
Już w najbliższy weekend przeniesiemy się w erę wojen napoleońskich. Fabryka Sztuk zaprasza 20 i 21 lutego do udziału w grze miejskiej.

Zasady są proste:

- w siedzibie głównej Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w godz. 10.30-15.30 odbierasz kartę zadań,
- odwiedzasz trzy miejsca: plac Hallera, okolice kościoła farnego oraz mury obronne przy ul. Ogrodowej/Wąskiej, gdzie rekonstruktorzy zadadzą po jednym pytaniu,
- w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 znajdziesz odpowiedź na ostatnie pytanie,

- wraz z wypełnioną kartą wracasz do punktu startowego, czyli do Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4,
- za udział w grze i poprawnie wypełnioną kartę pracy otrzymujesz zestaw gadżetów promocyjnych i książkę Andrzeja Nieuważnego,
- w razie problemów z udzieleniem poprawnej odpowiedzi zapoznaj się z treścią wystawy "Wielka wojna w małym mieście" przy ul. Podmurnej 15.

Uwaga: w godz. 12.30-13.00 - przerwa techniczna - rekonstruktorzy udają się na żołnierską strawę. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych (dezynfekcja, dystans, maseczki, limit zwiedzających). Dzieci biorą udział w grze wraz z opiekunem.
***
Gra miejska została zorganizowana, by przypomnieć ważne wydarzenie z dziejów Tczewa - bitwę z 1807 roku, która rozegrała się w erze wojen napoleońskich. U boku Napoleona walczyli polscy żołnierze, pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, liczący na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Cesarz Francuzów chciał zdobyć Gdańsk, a bramą do tej twierdzy było nasze miasto. Zimą 1807 roku Napoleon kilka razy odbijał Tczew z rąk Prusaków. Jednak stało się to faktem 23 lutego 1807 roku.
O okolicznościach bitwy, jej przebiegu i znaczeniu możemy dowiedzieć się z filmu, który jest dostępny na kanale YouTube:Obok faktów historycznych, podanych w przystępnej i interesującej formie przez Radosława Wieckiego, pojawiają się fragmenty relacji video z inscenizacji bitwy, jaką Fabryka Sztuk zorganizowała w 2018 roku z udziałem około 150 rekonstruktorów!
Z kolei dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne online, podczas których można wykonać nakrycia głowy inspirowane dawną modą, a dokładniej trikorny i bikorny:Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA